Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy urząd skarbowy informuje o zajęciu komorniczym?

4 komentarze

Wielokrotnie pytano mnie, czy urząd skarbowy informuje o zajęciu komorniczym. Odpowiadając na to pytanie należy wziąć pod uwagę dwie sytuacje.

Jedna sytuacja to ta, w której postępowanie egzekucyjne prowadzi komornik sądowy i kieruje do urzędu skarbowego zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku. W takiej sytuacji komornik ma obowiązek wysłać dłużnikowi odpis tego zajęcia. A zatem o zajęciu informuje dłużnika sam komornik prowadzący egzekucję natomiast urząd skarbowy otrzymawszy komornicze polecenie zajęcia nie informuje o tym fakcie dłużnika.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć zwrot podatku?

Druga sytuacja to ta, w której to urząd skarbowy prowadzi postępowanie egzekucyjne. Również i w tym przypadku dłużnik informowany jest o każdym dokonanym zajęciu składnika jego majątku w tym również o zajęciu wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku.

W obu przypadkach to znaczy w egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego jak i w egzekucji administracyjnej (prowadzonej między innymi przez urząd skarbowy) odpis zajęcia kierowany jest do dłużnika w momencie skierowania samego zajęcia.

Przeczytaj też: Co podlega egzekucji administracyjnej?

Przy okazji – nieraz pytano mnie o to, czy zajęcie komornicze dokonane bez powiadomienia dłużnika jest ważne. Innymi słowy, czy np. można anulować zajęcie nadpłaty podatku jeżeli dłużnik nie otrzymał kopii zajęcia od komornika, bo ten albo zapomniał tego wysłać albo wysłał na zły adres. Otóż zajęcie mimo tego jest ważne i nie wchodzi w grę anulowanie zajęcia i zwrócenie dłużnikowi ściągniętych pieniędzy 🙂

Przeczytaj też: “zajęcie konta bez powiadomienia”

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 lipca, 2022

Komentarze do 'Czy urząd skarbowy informuje o zajęciu komorniczym?'

Subscribe to comments with RSS

  1. To jeżeli zajęcie bez powiadomienia jest ważne, to po co obowiązek powiadamiania dłużnika i co komornikowi grozi za niepowiadomienie?

    Volta

    12 lip 22 o 08:41

  2. Ewentualnie jakaś odpowiedzialność odszkodowawcza ale to chyba tylko w przypadku nieuprawnionego zajęcia tzn. wobec osoby która nie jest (już) dłużnikiem, nie wiem. Dłużnik powinien mieć świadomość tego, że ma już zasądzony dług i może nastąpić zajęcie komornicze.

    admin

    12 lip 22 o 10:43

  3. Nieuprawnione zajęcie to obowiązek zwrotu pieniędzy a nie odszkodowanie.

    Volta

    12 lip 22 o 14:17

  4. Zwrotu bezprawnie, niesłusznie wyegzekwowanych środków można domagać się w każdym takim przypadku. Oprócz tego a więc dodatkowo, osoba taka może wystąpić o odszkodowanie jeżeli poniosła przez to dodatkową szkodę. Na przykład, środki te miała przeznaczyć na coś na przykład na leczenie a że nie mogła bo akurat komornik je zabrał, to poniosła szkodę.

    admin

    12 lip 22 o 16:46

Skomentuj