Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak wyegzekwować obowiązek naprawienia szkody

skomentuj

Ktoś w Piekarach Śląskich wpisał tytułowe wyrażenie w wyszukiwarce. Przyjmijmy, że ma on dłużnika który został za wyłudzenie towaru skazany w wyroku na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby i na obowiązek naprawienia szkody – zapłaty ceny towaru.

Takiemu wyrokowi sąd nada klauzulę wykonalności i wierzyciel – pokrzywdzony może złożyć taki wyrok wraz z wnioskiem egzekucyjnym u komornika. Niestety, przygniatająca większość takich dłużników – oszustów oficjalnie nie posiada żadnego majątku ani nie ma oficjalnych dochodów w związku z czym egzekucje komornicze są w takich przypadkach całkowicie bezskuteczne. Jeżeli jednak skazany takim wyrokiem nie naprawi szkody w okresie próby, to sąd może zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności czyli mówiąc raczej potocznie – odwiesić wyrok. Sąd może odwiesić wyrok ale nie ma takiego obowiązku. Najpierw wysłucha skazanego, co ma do powiedzenia na swoją obronę, dlaczegóż to nie naprawił szkody – nie dokonał zapłaty na rzecz pokrzywdzonego. Skazany może się bronić, że nie może znaleźć pracy, sąd może dać temu wiarę lub nie (patrząc na wypasionego byka który gdyby chciał, to bez problemu znalazłby pracę, choćby przy kopaniu rowów). Oczywiście w większości takich przypadków skazany coś robi, tylko że na czarno i nie przyzna się do tego.

Z mojej praktyki wynika jednak, że skazani często na tyle obawiają się odwieszenia kary, że wolą naprawić szkodę. Wielu z nich nie ma ochoty przekonać się na własnej skórze, czy sąd odwiesi, czy nie odwiesi wykonanie kary.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.3]

13/08/2012

kategoria naprawienie szkody

Skomentuj