Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawnienie roszczenia a karny obowiązek naprawienia szkody

1 komentarz

Pytanie: Czy istnieje szansa odzyskania pieniędzy na postępowaniu karnym jeżeli roszczenie jest przedawnione według prawa cywilnego? Na przykład jest to brak zapłaty za towar co potwierdza podpisana przez dłużnika faktura a termin jej płatności minął w 2014 roku czyli roszczenie to jest przedawnione. Nie ulega jednak wątpliwości to, że było to wyłudzenie. Dłużnik ten już wcześniej miał prowadzonych przeciwko sobie wiele bezskutecznych komorniczych postępowań egzekucyjnych i nie ulega wątpliwości że wiedział, że za ten mój towar nie zapłaci, nie miał najmniejszego zamiaru zapłacić. Przestępstwo wyłudzenia jednak przedawnia się dopiero po 15 latach od jego popełnienia. Pomyślałem sobie, że gdyby dłużnik został w wyroku karnym skazany z obowiązkiem naprawienia szkody, to mógłbym egzekwować to roszczenie komornikiem i może obecnie egzekucja byłaby skuteczna.

Odpowiedź: Tak, w przypadku orzeczenia środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody, nie stosuje się przepisów o przedawnieniu roszczeń. Jeżeli zatem sąd karny orzeknie taki obowiązek, to będzie Pan mógł skierować taki karny wyrok do egzekucji komorniczej. Więcej o takim o obowiązku naprawienia szkody: https://pamietnikwindykatora.pl/oszustwo-obowiazek-naprawienia-szkody-w-wyroku-karnym/.

Jednak praktyka pokazuje, że najczęściej tacy oszuści nawet w przyszłości nie mają na siebie oficjalnie żadnego majątku i postępowania egzekucyjne (niekiedy wznawiane po latach) są bezskuteczne. Już prędzej liczyłbym na to, że jeśli taki sprawca zostanie skazany na wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu i właśnie z obowiązkiem naprawienia szkody, to choćby częściowo tę szkodę naprawi (spłaci dług) po to aby wyrok nie został mu odwieszony – żeby nie pójść do więzienia.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

31 grudnia, 2020

1 komentarz do 'Przedawnienie roszczenia a karny obowiązek naprawienia szkody'

Subscribe to comments with RSS

  1. Poza tym, szansa na przedstawienie zarzutu wyłudzenia i skierowania do sądu aktu oskarżenia jest statystycznie niewielka w takich przypadkach czyli niezapłaconej faktury.

    Irek

    31 Gru 20 o 12:40

Skomentuj