Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Bezczynność wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym

6 komentarzy

Pytanie: Poczytałem o bezczynności wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym a przede wszystkim, czym to grozi – umorzeniem egzekucji i obciążeniem wierzyciela opłatą 5% na rzecz komornika od pozostałego długu skierowanego do egzekucji.

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji z urzędu z powodu bezczynności wierzyciela. Koszty!

I tak sobie pomyślałem, że jeśli ktoś nie posiada funduszy na opłacenie opisu i oszacowania nieruchomości, to lepiej żeby nie wnosił o egzekucję z nieruchomości dłużnika ponieważ jeśli nie wpłaci stosownej zaliczki w terminie 6 miesięcy, to komornik egzekucję umorzy z uwagi na bezczynność wierzyciela i obciąży go 5% opłatą?

Odpowiedź: Umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu bezczynności wierzyciela ma miejsce wówczas, gdy w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania.

Przeczytaj też: Bezczynność wierzyciela a przedawnienie

I owszem, uiszczenie zaliczki na dokonanie przez biegłego opisu i oszacowania nieruchomości jest czynnością niezbędną do dalszej egzekucji – z nieruchomości. Jeżeli dłużnik posiada jakiś inny składnik majątku z którego komornik może prowadzić egzekucję, to umorzenie egzekucji z nieruchomości wskutek bezczynności wierzyciela nie spowoduje umorzenia całego postępowania egzekucyjnego zatem komornik nie obciąży wierzyciela wspomnianą opłatą 5%. W przeciwnym wypadku czyli gdy dłużnik nie posiada innego składnika majątku oprócz nieruchomości to tak – nastąpi umorzenie całego postępowania egzekucyjnego i wierzyci4el zostanie obciążony przez komornika ową 5% opłatą.

Przeczytaj też: Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 marca, 2023

Komentarze do 'Bezczynność wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym'

Subscribe to comments with RSS

  1. No właśnie i co dalej – pojawił się u mnie wpis w hipotece, ale wierzyciel nic nie robi od roku. Czy można go jakoś „zmobilizować” do kolejnych działań? Albo w druga stronę, czy jako dłużnik mogę naciskać na komornika aby coś w końcu ruszyło? Nie mam innego majątku już 1/6 mieszkania.

    Ala

    14 mar 23 o 20:59

  2. Hipoteka to nie postępowanie egzekucyjne to znaczy można je wszcząć gdy należność nią zabezpieczona stanie się wymagalna ale nie ma takiego obowiązku. Dłużnik nie ma instrumentów prawnych aby zmusić wierzyciela / komornika do dalszych czynności. Jeżeli jednak minie pół roku bezczynności wierzyciela a komornik wciąż nie umarza postępowania egzekucyjnego to uważam, że dłużnik może tego umorzenia zażądać.

    admin

    14 mar 23 o 21:27

  3. Na jaki art w tej sytuacji się powołać i do kogo skierować pismo; do wierzyciela, czy dłużnika?

    Ala

    17 mar 23 o 15:20

  4. Do komornika, art. 824 § 1 pkt 4 kpc

    admin

    17 mar 23 o 16:27

  5. A ja zapytam z drugiej strony – co jako wierzyciel mam robić, aby egzekucja nie została umorzona, z uwagi na moją bezczynność? Rok temu zleciłem prowadzenie sprawy komornikowi, ale odzyskałam kilka % kwoty pomniejszonej o koszty komornika. Od tamtej pory nic. Co dalej? Czy mogę zostać ukarana 5% kwoty głównej? To brzmi niedorzecznie.

    Alina

    18 mar 23 o 08:07

  6. Jeżeli egzekucja z jakiegoś składnika majątku dłużnika nie jest wstrzymana przez to, że nie dokonuje Pani czynności niezbędnej do dalszego jej prowadzenia, to taka sytuacja Pani nie grozi.

    admin

    18 mar 23 o 09:13

Skomentuj