Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Rozpoznawalny w mediach dłużnik unikający egzekucji komorniczej. Po umorzeniu zgłasza się, że chce zapłacić.

skomentuj

Taki mail: Sprawa trafiła do komornika, została umorzona, następnie dłużnik sam się do komornika zgłosił z wolą spłaty, sprawa została wznowiona, dłużnik nadal nie spłaca długu. Skuteczność komornika – niewielka – ściągnął ułamek sumy. Obecne zobowiązanie wynosi ponad 5100pln.

Dłużnik jest osobą dość znaną w branży mediów, stylizuje sesje zdjęciowe do kolorowych magazynów (jak Gala) gdzie podpisywany jest z imienia i nazwiska i do reklam …, Grywa też jako aktor w warszawskim teatrze. Pomimo zgłaszania komornikowi firm, o których wiemy, że wypłacają dłużnikowi wynagrodzenia z tytułu umów o dzieło i zlecenie – komornik nie działa skutecznie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dłużnik podpisuje umowy nie na siebie, tylko na wskazaną przez siebie osobę, stąd oficjalny brak dochodów. Jednocześnie jest stałym bywalcem restauracji, bankietów, pokazów mody itp. Majątek nieznany. Ewidentnie łamie prawo, ale komornik nie ma podobno narzędzi, żeby wkroczyć.

Jak w większości spraw po wyrokach, trzeba by zapewne podejmować niekonwencjonalne (ale w granicach prawa) czynności, by zmusić dłużnika do „dobrowolnej” zapłaty długu. A to, że dłużnik jest rozpoznawalny w niektórych środowiskach, może przesądzić o skuteczności takiej windykacji. Wskazane rozpowszechnianie informacji o nim jako dłużniku ale niezmiernie istotne jest to, aby stopniowo coraz to nowe osoby dowiadywały się o jego długu. Chodzi o to, aby dłużnik wiedział, że jak zapłaci, to jeszcze wiele osób nie dowie się o długu.

Dziwi natomiast to, że po umorzeniu postępowania egzekucyjnego chciał (udawał że chce) spłacić dług. Czyżby pomyślał, że teraz windykacja zostanie powierzona osobom nieprzebierającym w środkach? A może obawiał się w tym momencie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego?

Lipiec 2nd, 2012 at 3:16 pm

kategoria: dłużnicy

Skomentuj