Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Licytacja nieruchomości obciążonej hipoteką

4 komentarze

Pytanie: Mam w banku kredyt którego zabezpieczeniem jest mieszkanie a dokładniej ustanowiona na rzecz banku hipoteka. Kredyt ten spłacam zgodnie z harmonogramem spłat rat, nie mam w tym zakresie żadnych opóźnień, zaległości. Mam jednak kilka innego rodzaju długów a konkretnie z działalności gospodarczej, niezapłacone faktury. Nie dam rady zapłacić tych faktur, musiałbym w tym celu zaniedbać spłacanie kredytu i powstałyby długi wobec banku jeśli miałbym spłacić te faktury. Wolę mieć długi z tytułu tych faktur i wobec dostawców niż wobec banku. I zastanawiam się co będzie, gdy ci wierzyciele uzyskają już przeciwko mnie wyroki i skierują sprawy do komornika i załóżmy że komornik rozpocznie egzekucją nastawioną na zlicytowanie mi mieszkania.

Przeczytaj też: Jakie raty u komornika aby nie dopuścić do licytacji mieszkania?

A tu jak wspomniałem jest to zabezpieczenie kredytu – hipoteka. Hipoteka na rzecz banku jest kaucyjna tylko do wysokości w przybliżeniu dwóch trzecich wartości mieszkania a ta jedna trzecia reszty wartości z powodzeniem wystarczyłaby na zapłatę tych wszystkich długów z faktur wobec dostawców. Jak się o tym dowiedzą to zapewne będą właśnie chcieli aby mieszkanie zostało zlicytowane. I teraz przechodzę do sedna. Przeczytałem gdzieś, że nie ma przeszkód prawnych aby sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką. Jednak mam pytanie, czy w praktyce znajdzie się chętny do tego aby na licytacji komorniczej kupić mieszanie obciążone hipoteka jako zabezpieczenie kredytu? Przecież ryzykuje tym, ze kredytobiorca może zaprzestać spłacania kredytu i bank uda się do komornika żeby zlicytować mieszkanie. Chyba że procedury są inne, to jakie?

Przeczytaj też: Egzekucja z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką

Odpowiedź: Licytacja nieruchomości obciążonej hipoteką na rzecz banku rządzi się innymi prawami. Jeżeli doszłoby do licytacji Pana mieszkania z wniosków Pana wierzycieli na podstawie faktur, to bank będzie wówczas traktowany jak wierzyciel egzekwujący i w pierwszym rzędzie z sumy uzyskanej z egzekucji – licytacji mieszkania zostanie zaspokojony z tytułu roszczenia hipotecznego. Tym samym, mieszkanie nie będzie już obciążone hipoteka i nabywca kupi mieszkanie bez żadnych obciążeń, wpisów na hipotece. Innymi słowy, w wyniku licytacji – sprzedaży mieszkania tą drogę, hipoteka zostanie wykreślona z księgi wieczystej mieszkania.

Przeczytaj też: Czy komornik występuje o lokal socjalny?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 lipca, 2020

Komentarze do 'Licytacja nieruchomości obciążonej hipoteką'

Subscribe to comments with RSS

  1. Raz zrobiłem głupstwo, wniosłem o egzekucję nieruchomości na której była hipoteka banku jak się okazało na kwotę już wtedy wyższą jak wartość tej całej nieruchomości. Nieruchomość zlicytowana ja nie otrzymałem nic poza zwrotem kosztów egzekucyjnych.

    Kamil

    24 cze 21 o 21:30

  2. Rzadko która nieruchomość dłużnika nie jest obciążona hipoteka. Najczęściej jest właśnie tak, że kierowanie egzekucji do takiej nieruchomości jest dla nieuprzywilejowanego wierzyciela nieopłacalne.

    Monte

    25 wrz 21 o 12:03

  3. A co z hipoteką po licytacji komorniczej? Przechodzi jako obciążenie wobec nabywcy nieruchomości?

    dorota

    20 sie 22 o 11:18

  4. Przecież napisałem w poradzie – wskutek sprzedaży nieruchomości przez komornika hipoteki zostają wykreślone.

    admin

    20 sie 22 o 11:24

Skomentuj