Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przewłaszczenie na zabezpieczenie a Kodeks cywilny

3 komentarze

Pytanie: Który art. kc reguluje istnienie przewłaszczenia na zabezpieczenie? Wertuję i nie mogę znaleźć. Czy może winnym akcie prawnym to jest?

Odpowiedź: Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności jest umową nienazwana i w Kodeksie cywilnym ani w innym akcie prawnym brak stosownych przepisów choć w orzecznictwie jest o niej sporo i oczywiście jest uznawana.

Rozumiem, a czy przewłaszczenie nie jest tożsame z zastawem?

Nie. Zabezpieczenie w formie przewłaszczenia jest korzystniejsze dla wierzyciela niż zastaw. Przede wszystkim, rzecz przewłaszczona staje się własnością wierzyciela. Dla dłużnika to też korzystniejsza opcja niż zastaw ponieważ rzecz przewłaszczona pozostaje w jego władaniu w przeciwieństwie do zastawu zwykłego (nie do zastawu rejestrowego). Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie może być tworzona ze znaczną swobodą. Można w niej zastrzec na przykład, że dłużnik może sprzedawać przewłaszczony na wierzyciela towar pod warunkiem uzupełniania sprzedanych rzeczy takimi samymi co do gatunku.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 grudnia, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Przewłaszczenie na zabezpieczenie a Kodeks cywilny'

Subscribe to comments with RSS

 1. Przewłaszczenie może być częściowe lub całkowite. Czyli samochód może być np. w 99% przewłaszczony na rzecz banku, a w 1% pozostawać własnością dłużnika, co na marginesie skutecznie zniechęca do egzekucji z takiego samochodu.

  wnikliwy

  29 Maj 21 o 13:26

 2. Bank ma prawo żądać aby cały samochód został sprzedany ale to raczej przy współwłasności się dzieje, przy kredycie (samochodowym).

  aza

  29 Maj 21 o 16:17

 3. To przewłaszczenie towaru na zabezpieczenie skutecznie blokuje egzekucje komornicze u dłużników prowadzących sklep, hurtownie. Komornik nie może nic zrobić, tak jak w poradzi zasygnalizowano, dłużnik jawnie sprzedaje zabezpieczony towar i zgodnie z umową przewłaszczenia zastępuje nowo zakupionym towarem tego samego sortu.

  Adamski

  8 Wrz 21 o 21:22

Skomentuj