Przewłaszczenie na zabezpieczenie a Kodeks cywilny
Pytanie: Który art. kc reguluje istnienie przewłaszczenia na zabezpieczenie? Wertuję i nie mogę znaleźć. Czy może winnym akcie prawnym to jest?
Odpowiedź: Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności jest umową nienazwana i w Kodeksie cywilnym ani w innym akcie prawnym brak stosownych przepisów choć w orzecznictwie jest o niej sporo i oczywiście jest uznawana.
Przeczytaj też: Przewłaszczenie towaru na zabezpieczenie
Rozumiem, a czy przewłaszczenie nie jest tożsame z zastawem?
Nie. Zabezpieczenie w formie przewłaszczenia jest korzystniejsze dla wierzyciela niż zastaw. Przede wszystkim, rzecz przewłaszczona staje się własnością wierzyciela. Dla dłużnika to też korzystniejsza opcja niż zastaw ponieważ rzecz przewłaszczona pozostaje w jego władaniu w przeciwieństwie do zastawu zwykłego (nie do zastawu rejestrowego). Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie może być tworzona ze znaczną swobodą. Można w niej zastrzec na przykład, że dłużnik może sprzedawać przewłaszczony na wierzyciela towar pod warunkiem uzupełniania sprzedanych rzeczy takimi samymi co do gatunku.
Przeczytaj też: Zastrzeżenie prawa własności towaru do momentu zapłaty
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Przewłaszczenie może być częściowe lub całkowite. Czyli samochód może być np. w 99% przewłaszczony na rzecz banku, a w 1% pozostawać własnością dłużnika, co na marginesie skutecznie zniechęca do egzekucji z takiego samochodu.
wnikliwy
29 maj 21 o 13:26
Bank ma prawo żądać aby cały samochód został sprzedany ale to raczej przy współwłasności się dzieje, przy kredycie (samochodowym).
aza
29 maj 21 o 16:17
To przewłaszczenie towaru na zabezpieczenie skutecznie blokuje egzekucje komornicze u dłużników prowadzących sklep, hurtownie. Komornik nie może nic zrobić, tak jak w poradzi zasygnalizowano, dłużnik jawnie sprzedaje zabezpieczony towar i zgodnie z umową przewłaszczenia zastępuje nowo zakupionym towarem tego samego sortu.
Adamski
8 wrz 21 o 21:22
Komornik może w takie sytuacji zabrać dłużnikowi (sprzedawcy) środki ze sprzedaży z kasy sklepowej jak i z rachunku bankowego.
Anonim
2 sty 22 o 08:52
Oczywiście, może (o ile jeszcze w tej kasie będą).
admin
2 sty 22 o 09:02
A ja się zastanawiam, czy komornik na pewno ma prawo zająć środki pochodzące ze sprzedaży przewłaszczonego towaru. Są to środki z których teoretycznie większa część to należność dla banku lub firmy na rzecz której było dokonane przewłaszczenie.
Adamski
2 sty 22 o 09:25
W umowie przewłaszczenia towaru na zabezpieczenie którą kiedyś miałem w rękach napisane było, że dłużnik może je sprzedawać pod warunkiem jednoczesnego uzupełniania w miejsce sprzedanych rzeczami tego samego gatunku. Skoro tak, to są to jego środki i komornik ma prawo je zająć. A nawet gdyby takiego zapisu nie było to też według mnie są to jego środki – zarzut, że z tych środków musi zapłacić za towar, nie obroni się.
admin
2 sty 22 o 11:55