Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Obciążenie nieruchomości po wszczęciu egzekucji komorniczej

Jeden komentarz

Pytanie: Mam do Pana prośbę o podpowiedź w sprawie:
– prowadzę spółkę ltd w Anglii zajmującą się aranżacją i wykończeniem wnętrz. Zwrócili się do mnie znajomi (chrzestni mojego dziecka) z prośbą o pożyczkę w kwocie 50tyś. Znajomi popadli w kłopoty finansowe bo oszukali ich w biznesie. Mają teraz wyznaczoną licytację (za miesiąc) i chcą wpłacić dla swojego wierzyciela by ich nie zlicytowali (dodam, że mają kilku wierzycieli ale tamci nie wszczynali egzekucji z domu tylko ten jeden tamci się dopisali do ich KW). Zaproponowali mi opcję (byłam z nimi u notariusza) przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Przeczytaj też: Przewłaszczenie na zabezpieczenie a Kodeks cywilny

Ja pożyczę im pieniądze jako spółka, jakie będę miała konsekwencje (nie daj Bóg) jeśli nie spłacą ? ponoć zyskuję prawo do ich nieruchomości ale nie rozumiem tego skoro nieruchomość obciążają różni wierzyciele. Czy komornik może mi wejść na majątek w razie gdyby nie spłacili wierzyciela? czy komornik może mieć do mnie roszczenia, jaka wtedy jest procedura?Proszę o pomoc, chce im pomóc bo znam tych ludzi długo i do tej pory mnie nie zawiedli no i jesteśmy blisko związani jako chrzestni mojego dziecka.

Przeczytaj też: Sprzedaż zajętej / obciążonej nieruchomości przez dłużnika

Odpowiedź: Zgodnie z art. 930 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego obciążenie nieruchomości przez dłużnika po jej zajęciu przez komornika jest nieważne zatem nie wchodzi w grę takie zabezpieczenie roszczenia. Znajomi albo o tym nie wiedza albo chcą tą panią oszukać. I nie wiadomo, czy faktycznie oni zostali oszukani… Pożyczkodawca w żaden sposób nie odpowiada za długi pożyczkobiorcy bez względu na to czy ma i jakie zabezpieczenie na jego mieniu. To byłby absurd.

Przeczytaj też: Sprzedaż nieruchomości przed zajęciem komorniczym

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 lipca, 2020

1 komentarz do 'Obciążenie nieruchomości po wszczęciu egzekucji komorniczej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli nieruchomość ma urządzoną księgę wieczysta to wszystko jasne, bo jest wzmianka komornicza o wszczęciu z niej egzekucji. Jednak jak się dowiedziałem, także z nieruchomości dla której brak księgi wieczystej, można prowadzić egzekucję.

    Czarek

    25 cze 21 o 06:25

Skomentuj