Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik założył spółkę z o.o.

komentarze 2

Taki mail: Poszukujemy firmy, która pomoże nam w odzyskaniu wierzytelności. Poniżej opis sytuacji w jakiej się znajdujemy:
1. Klient nie zapłacił nam za sprzęt medyczny, który dostarczyliśmy mu w 2010 r.
2. Wartość faktury (bez kosztów sądowych i odsetek) wynosi 21 000 zł brutto
3. Z powodu unikania płatności przez długi okres czasu zgłosiliśmy sprawę do sądu – w wyniku przeprowadzonego postępowania otrzymaliśmy nakaz zapłaty.
4. Odzyskaniem wierzytelności zajął się komornik, niestety bezskutecznie. Czy podjęliby się Państwo odzyskania tej wierzytelności?? Jeżeli tak bardzo proszę o przedstawienie warunków współpracy. Jeżeli potrzebne są Państwu dodatkowe informacje, dokumenty służę pomocą. Dodam jeszcze tylko, że dłużnik jest mieszkańcem Raciborza. Obecnie działa jako spółka z o.o., jest w niej prezesem. Znam też osobę której jest on dłużnikiem z tytułu prywatnej pożyczki.

Tak to często bywa, że dłużnik – przedsiębiorca, zakłada spółkę, bo jest to osobny podmiot i za jego długi nie odpowiada. Jeżeli jest tylko prezesem a nie udziałowcem, to zapewne ustalił sobie wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej i egzekucja z wynagrodzenia odpada. Jeżeli jest udziałowcem spółki, to możliwa jest egzekucja z udziałów i zysków z tych udziałów, ale moje doświadczenia z tą formą egzekucji są negatywne. No cóż, może kiepskie spółki to były. Jak zawsze w przypadkach bezskutecznej egzekucji komorniczej, tak i w tym przypadku zalecałbym niekonwencjonalne działania przymuszające dłużnika do dobrowolnego płacenia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

24/05/2012

kategoria spółka z o.o.

Komentarze do 'Dłużnik założył spółkę z o.o.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Dłużnik założył spółkę z o.o.'.

 1. Witam,
  Prowadze JDG (obrot 2011r – ok .700.000 zl) popadlem w dlugi tylko dlatego ze nie zaplacono mi za duzy kontrakt od Sp. z o.o. ktora jest teraz w upadlosci i zarzadza nia syndyk. Chce otworzyc Sp. z o.o. ze wspolnikiem (wspolnik 30% udzialow). W spolce z o.o. bede wspolnikiem ale nie czlonkiem zarzadu. Czlonkiem zarzadu bedzie moj wspolnik i bedzie jednoczesnie prezesem. Prosze o odpowiedz czy ruchomosci ktore posiadam (kilkanascie maszyn budowlanych – czesc w leasingu) moge odsprzedac zalozonej przeze mnie Sp. z o.o. oraz zrobic cesje leasingu do Sp. z o.o. w ktorej jestem wspolnikiem (ale nie jestem w zarzadzie). Czy te maszyny beda w jakis sposob zagrozone egzekucja komornicza z tytulu prowadzonej przeze mnie JDG ?

  Dziekuje.
  C.

  Cark

  26 maja 12 02:42

 2. Jeżeli w wyniku odsprzedania tych maszyn Twój pozostały majątek prywatny nie wystarczy do zaspokojenia wierzycieli Twoich w toku egzekucji komorniczej, to takie odsprzedanie będzie przestępstwem z art. 300 kk. § 1.

  „Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

  Pokrzywdzeni w ten sposób wierzyciele moim zdaniem będą mogli skorzystać ze skargi pauliańskiej – domagać się na drodze sądowej uznania czynności sprzedaży za bezskuteczną.

  admin

  26 maja 12 07:46

Skomentuj