Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nieściągalna spółka z o.o.

skomentuj

Taki mail: Wcześniej korespondowałam z Panem nt. należności od firmy … Sprawa na razie wstrzymana, może później. Mam nowe zapytanie. Tutaj jestem zdecydowana na konkretne kroki wobec dłużnika. Sprawa dotyczy: W dniu 01.10.2010 r. wystawiliśmy dla firmy … Sp. z o.o. fakturę nr 162/O/2010 na narzędzia do produkcji okien drewnianych. Kwota faktury 64.857,21 zł. Saldo do zapłaty 60.857,21 zł bez odsetek. Prezesem spółki i zarazem zamawiającym był …. W międzyczasie Spółka zmieniła nazwę na … Sp. z o.o. nie zmieniając numeru NIP, czyli pozostała tym samym podmiotem gospodarczym. … Sp. z o.o. Na dzień 23.02.2012 do dnia dzisiejszego podatnik jest podatnikiem VAT czynnym.

Nie prowadzi jednak działalności na ul. … ani też nie zgłosiła u Urzędzie Skarbowym nowego miejsca działalności. W wyniku aktualnego postępowania komorniczego ustalono, że pod adresem Cieszyn ul. …ta Spółka nie prowadzi już działalności. W Urzędzie Skarbowym, ZUS nie ma żadnej nadpłaty. Nie posiada również żadnych aut, nieruchomości czy dodatnich kont bankowych. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie okaże się postępowanie komornicze za nieskuteczne i sprawa zostanie umorzona. Z tego co ustaliłam owy Pan … prowadzi nową działalność. Jest to … Sp. z o.o., w której to jest prezesem zarządu jednoosobowo. … Sp. z o.o. Miejscem wykonywania działalności tej spółki jest ul. … w Cieszynie, pod którym to adresem była wcześniej Spółka …. Nowa Spółka jest z tej samej branży co poprzednia. I zakładam, że produkuje okna drewniane na tych niezapłaconych narzędziach. Dodam, że są one z nabitym naszym logo. Narzędzia były wykonywane na specjalne zamówienie i nie możemy ich już za bardzo wykorzystać. Wygląda na to, że Spółka … jest już tylko na papierze. A w miejscu działalności starej spółki pojawił się nowy podmiot, do którego z posiadanym wyrokiem sądu nie możemy się przyczepić. Posiadam jeszcze poniższe dane: Nr pesel … Nr pesel żona …: … Wcześniej w spółce … prezes … miał następujące numery telefonów …. Czy taką sprawę mógłby Pan przyjąć do odzyskania długu, odsetek i najlepiej z kosztami procesu i zastępstwa ? W przypadku pytań proszę o kontakt.

No to pozostaje czekać na umorzenie postępowania egzekucyjnego które jest prowadzone przeciwko dłużnej spółce a następnie pozwać o zapłatę członków zarządu tej spółki. Ktoś powie, że prezesi na pewno liczą się z taką ewentualnością i z pewnością wyzbyli się już / wyzbędą się niebawem prywatnych majątków. Otóż praktyka pokazuje, że często wcale tak się nie dzieje i wiele miałem już takich spraw kiedy to bezskuteczna egzekucja przeciwko spółce zmieniała się w skuteczną egzekucję przeciwko członkom zarządu (po uzyskaniu tytułu wykonawczego przeciwko tym osobom). Gdyby taki bezskuteczny zastój w egzekucji przeciwko spółce przeciągał się, to wskazane jest zadzwonić do komornika i słownie poprosić aby już umorzył postępowanie i „do zobaczenia panie komorniku w sprawie przeciwko członkom zarządu jak tylko tytuł wykonawczy uzyskam”. Wiecie, rozumiecie.

Maj 6th, 2012 at 4:06 pm

kategoria: spółka z o.o.

Skomentuj