Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik z wieloma długami i wierzycielami

skomentuj

Taki mail: W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej z zeszłego tygodnia przesyłam faktury, które są nie zapłacone do dnia dzisiejszego. Firma, która jest mi winna pieniądze nie odpowiada na moje telefony, emaile. Wiem od  byłego pracownika tej firmy, że mają też długi u innych kontrahentów. Posiadam też z nimi umowę i wpis firmy do ewidencji. Jeżeli jesteście zainteresowani sprawą to proszę o kontakt.

W takiej sytuacji, gdy wiadomo że dłużnik ma wiele innych długów, to niejeden wierzyciel odpuszcza windykację sądową i komorniczą. Jest to poważny błąd, bo jeżeli dłużnik dalej prowadzi działalność gospodarczą, to pieniądze można ściągnąć od niego komorniczo, nawet w opisanej sytuacji – przez zajęcie konta firmowego albo zajęcie wierzytelności, ale raczej nie z tytułu nadpłaty podatku tylko tych przysługujących mu od jego kontrahentów.

Po pierwsze jednak, sam musisz namierzyć konto firmowe dłużnika, które on zapewne zmienia dość często (żeby komornik mu nie zajął) i łatwo mu to przychodzi bo oferty atrakcyjnych kont firmowych przez internet dodatkowo zachęcają do szybkiej i wygodnej zmiany konta. Najlepiej pozyskać dane nowego konta dłużnika od niego samego, prosząc kogoś (jakąś firmę albo nawet osobę prywatną) aby coś u niego zakupiła na fakturę, na której będzie numer aktualnego konta. Po drugie, mając już to jego konto, nie kierujesz wniosku egzekucyjnego do komornika z rejonu dłużnika, bo ten już zapewne prowadzi sprawy przeciwko niemu i suma uzyskana z zajęcia rachunku będzie podzielona pomiędzy wszystkich wierzycieli. Wybierasz więc sobie jakiegoś innego komornika, z siedzibą z dala od siedziby dłużnika i we wniosku egzekucyjnym zaznaczasz (nawet tłustym drukiem) że ograniczasz egzekucje tylko do tego rachunku który wskazałeś. Tym sposobem można odzyskać kasę nawet od takiej firmy co już stu wierzycieli egzekwujących ma.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

04/05/2012

kategoria: dłużnicy

Skomentuj