Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„banki nie współpracujące z komornikiem”

komentarze 3

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „banki nie współpracujące z komornikiem”. Każdy bank współpracuje z komornikiem, jeżeli „polubowna” windykacja nie będzie nieskuteczna. Banki jako instytucje zaufania publicznego nie mogą przeginać z windykacją pozasądową. Nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie firmy windykacyjnej której windykatorzy będą wytrząsać albo jeszcze gorzej – wybijać z dłużnika pieniądze, w dość dosłownym znaczeniu tych słów.

Bankowi windykatorzy postraszą pismami, postraszą przez telefon i chyba na nic więcej się nie zdobędą. Nie słyszałem o tym, aby banki uskuteczniały windykację bezpośrednią a już z pewnością nie taką z ułańską fantazją, w ramach której np. zajeżdża się dłużnikowi drogę i pomaga wysiąść z samochodu, żeby porozmawiać.

No to co ma robić bank żeby odzyskać kredyt? Wystawia bankowy tytuł egzekucyjny, sąd nadaje tytułowi klauzulę wykonalności (dłużnik – kredytobiorca nie jest o tym z urzędu informowany) i już bank może kierować tytuł do komornika z wnioskiem o egzekucję.

A, widzę jeszcze i takie zapytanie – „banki do których nie mają dostępu komornicy” – więc może chodziło o to, czy są banki w których komornik nie może zająć konta. Tak, są takie banki, do których polscy komornicy nie mają dostępu. Jest to np. bank w Cieszynie – po czeskiej stronie, albo w Zgorzelcu – po niemieckiej stronie; generalnie każdy bank zagraniczny. Podałem te najbliższe dla pytającego, bo w statystykach widzę, że pytał z Wrocławia.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

04/01/2012

Komentarze do '„banki nie współpracujące z komornikiem”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Przypomina mi się decyzja UOKiK (DDK-4/2011) przeciwko Euro Bank, w której Prezes Urzędu cytuje pracownika Banku w rozmowie z dłużniczką:

  „Skoro w świetle powyższego stanowiska Euro Banku nadal nie chce Pan/i oddać pieniędzy to nie mamy innego wyjścia. Bank jest zmuszony skierować Pana/i akta do Windykacji Ulicznej. Pod podane przez Pana/ią adresy wyślemy jednostkę interwencyjną z naszymi egzekutorami, którzy zajmą się prowadzeniem z Panem/ią negocjacji u Pana/i w domu. Proszę się nie martwić, nasi egzekutorzy są specjalistami w odzyskiwaniu rat, których Klienci nie chcą oddać. Przyjadą do Pana/i do domu w swoich uniformach i jestem przekonany, że po kwadransie negocjacji mimo tych wszystkich problemów życiowych zdecyduje się Pan/i oddać pieniądze do Banku! ”

  Teraz tylko pytanie jak przekuwali słowa w czyny 🙂

  Krzysztof Lehmann

  5 Sty 12 21:11

 2. Heh, zakrawa na groźby bezprawne z art. 191 par 2 kk, moim skromnym (nie-prawnika) zdaniem.

  admin

  5 Sty 12 21:35

 3. do: Krzysztof Lehmann, myślę że spokojnie można przygotować się do takiej rozmowy. dobra jest konwersacja uliczna za pomocą hydronetki wypełnionej benzyną. w łodzi zadziałało skutecznie, tylko mało celnie.

  gość

  7 Lis 13 19:08

Skomentuj