Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„odsetki lichwiarskie w wyroku”

komentarze 4

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „odsetki lichwiarskie w wyroku”. Teraz nie wiem, czy to dłużnik, czy wierzyciel, ale to nieważne.

Jak jesteś dłużnikiem a dajmy na to umowę pożyczki podpisałeś po wprowadzeniu w 2006 roku ustawy antylichwiarskiej, to sąd obniży odsetki lichwiarskie do odsetek maksymalnych (czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP). Jeżeli jednak umowę pożyczki zawarłeś wcześniej, to sąd może uwzględnić odsetki wyższe od maksymalnych (wprowadzonych wraz z ustawą antylichwiarską), jednak też może je zmniejszyć jeżeli są zbyt wysokie, uznając że nie są zgodne z zasadami współżycia społecznego, czy jakoś tak.

Przeczytaj też: Via SMS – zniknęła opłata za nieterminową spłatę – 0,5% dziennie. Kto zapłacił?

Kiedyś jakiś facet przesłał mi w ramach zapytania o windykację skan wyroku (z tytułu pożyczki sprzed 2006 r.) z odsetkami 0,5% dziennie. Nie pamiętam, który to sąd tak ładnie zasądził. Z opisu sprawy w mailu wynikało że dłużnik to jego była dziewczyna której udzielił pożyczki na taki procent gdy byli razem. Wyrokiem sądu (i własną decyzją) panienka została udupiona być może do końca życia. 0,5% dziennie daje po roku 182,5% a próba zlecenia mi windykacji (nie przyjąłem, już nie pamiętam, dlaczego) miała miejsce bodaj po czterech latach od wydania wyroku i chyba po pięciu latach od terminu zwrotu pożyczki. Czyli, już wtedy panienka była winna zgodnie z wyrokiem  ponad dziewięć razy tyle co wzięła w ramach tej pożyczki. Kwota pożyczki nie była niska, bodaj 10 tys. zł. wynosiła. Być może już do końca życia będzie zarabiała na lewo i nic na siebie mieć nie będzie, żeby komornik jej nie zabrał.

A tu też: Sąd zasądził lichwiarskie odsetki

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

04/07/2011

kategoria: lichwa

Komentarze do '„odsetki lichwiarskie w wyroku”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„odsetki lichwiarskie w wyroku”'.

 1. Ciekawi mnie, czy sąd z urzędu obniża odsetki, jeśli są za wysokie, czy jest to tylko powód do zarzutów pozwanego.

  Lech

  4 Lip 11 08:40

 2. Nie sprawdzałem, ale myślę że obniżają z urzędu zważywszy, że odsetki powyżej maksymalnych są po prostu bezprawnie wysokie.

  admin

  4 Lip 11 09:14

 3. Niezły koleś – swojej dziewczynie czy też ex dziewczynie pożyczył kasę na 182,5% 😀

  Rex

  4 Lip 11 18:10

 4. Możliwe że (już nie pamiętam) były to odsetki za zwłokę, ale mimo wszystko – nieładnie. Pamiętam że gdy jej pożyczał to była jego AKTUALNĄ dziewczyną. 🙂

  admin

  4 Lip 11 18:25

Skomentuj