Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wystarczyło zawyżyć kwotę pożyczki a nie lichwę wstawiać.

komentarze 2

I znów mail:

Mam pytanie pożyczyłem pieniądze 30 000 zł na 25% w skali miesiąca. człowiek ten twierdzil że ma firmę transportową i potrzebuje pieniędzy na towar. podpisaliśmy umowę pożyczki na okres 2 tygodni. było to w kwietniu, jeszcze pieniędzy nie oddał. napisałem wezwanie do zaplaty, ktore podpisal mi osobiście, pieniędzy takze nie oddał. co ja z tym mogę zrobić bo slyszałem, że taka pożyczka jest nielegalna, czy jest mozliwość odzyskania tych pieniędzy

Przeczytaj też: Pozabankowe pożyczki “na rozwój firmy”.

No prawie dobrze żeś Pan słyszał; nielegalne są takie idiotycznie wysokie odsetki. Maksymalne odsetki prawnie dopuszczalne w stosunku rocznym to czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP. Na dzień dzisiejszy ta stopa wynosi  5,75% czyli oprocentowanie maksymalne to 23% w stosunku rocznym a Ty żeś za miesiąc wpisał 25%. Szkoda słów…

Pokpiłeś sprawę a wystarczyło przecież wpisać w umowie pożyczki kwotę właśnie np. o 25% wyższą niż kwotę którą faktycznie mu pożyczyłeś i żeby pokwitował otrzymanie tejże wyższej niż faktycznie przekazanej kwoty. Oczywiście najbezpieczniejsza forma przekazania pożyczki czyli przelew na konto odpada w takiej sytuacji. Rozumiesz Pan o czym mówię, czy nie ?

Oczywiście masz prawo dochodzić zwrotu tej pożyczki coś mu udzielił tylko że bez tych lichwiarskich odsetek. Chociaż… Przeczytaj: Sąd zasądził lichwiarskie odsetki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

03/06/2011

kategoria lichwa

Komentarze do 'Wystarczyło zawyżyć kwotę pożyczki a nie lichwę wstawiać.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Wystarczyło zawyżyć kwotę pożyczki a nie lichwę wstawiać.'.

  1. Formalnie to takie zawyżenie pożyczki też może być uznane za lichwę, choć trudniej jest w ogóle taki fakt udowodnić

    Lech

    3 Cze 11 05:34

  2. W każdym przypadku, nawet niezawyżonej kwoty pożyczki, dłużnik może taki zarzut podnieść, choć sądy raczej nie dają temu wiary. Ryzyko jest takie że np. pożyczkobiorca może nagrać rozmowę z której będzie wynikać jaką kwotę faktycznie otrzymał.

    admin

    3 Cze 11 06:25

Skomentuj