Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Podpisywanie faktur w 2011 roku

komentarze 4

„podpisywanie faktur 2011” – w statystykach odwiedzin bloga widzę że co rusz jak co roku wpisywana jest taka fraza z aktualnym rokiem, więc w końcu piszę niniejszym, co następuje (a dokładniej, to tylko rok zmieniam w tej notatce).

Nie ma obowiązku podpisywania faktur vat przez nabywcę, ale do cholery, nie oznacza to że nie może faktury podpisać. Przeciwnie, lepiej żeby podpisał, to mamy wówczas akceptację rachunku – faktury i w razie potrzeby dowód na to że zobowiązanie zostało zaciągnięte. Jeżeli faktury nie podpisze Ci nabywca to będziesz miał problem z wykazaniem że powstał dług, chyba że masz np. umowę i wz-kę (nie to ciastko warszawskie tylko dokument wydania towaru).

Aha, najlepiej żeby na fakturze była naniesiona adnotacja przy miejscu na podpis nabywcy, że potwierdza odbiór towaru / usługi jak na fakturze, coś w tym rodzaju. Jeżeli takiej adnotacji brak, to później na upartego dłużnik może twierdzić, że podpisując fakturę jedynie potwierdził jej odbiór a nie odbiór towaru bo ten niby nie został mu wydany.

kategoria: faktura

Komentarze do 'Podpisywanie faktur w 2011 roku'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Podpisywanie faktur w 2011 roku'.

 1. A ja na upartego 🙂 będę powtarzał, że jeśli już klient odbiera towar, i obiecuje za niego zapłacić za X dni, to do czegoś takiego służy weksel – http://www.remitent.pl/jak-zaplacic-za-fakture-wekslem/599 , a nie zabawy w jakieś podpisywanie faktur, z czego potem nie wiadomo co ma wynikać (potwierdzenie odbioru faktury? towaru? parafka potwierdzająca zapoznanie się z dokumentem?)
  Pozdrawiam administratora 🙂

  Lech

  28 Lut 11 at 13:34

 2. Dlatego napisałem, że dobrze gdy faktura zawiera adnotację nad podpisem, o otrzymaniu towaru. Weksel swoją drogą, jak najbardziej.

  admin

  28 Lut 11 at 13:54

 3. Jasne, papier jest cierpliwy i na fakturze można umieścić wiele oświadczeń. Choć widziałem już oświadczenia o „przyjęciu towaru/usługi bez zastrzeżeń”, które znajdowały się… pod podpisem 🙂

  Jeśli jednak i tak bawimy się w wiążące dłużnika oświadczenia, to trudno znaleźć powód, dla którego lepiej by było podpisać fakturę, niż weksel. Może poza nieznajomością tematu, czy to jednak jest powód do dumy u przedsiębiorcy? Wyższości indosu nad cesją nie muszę chyba zbytnio udowadniać? 🙂

  Lech

  28 Lut 11 at 14:02

 4. Dokładnie, chodzi o nieznajomość tematu i to także albo przede wszystkim przez nabywcę. Weźmy na przykład prostego właściciela baru piwnego który przyjechał po towar do hurtowni albo sklepową. zapewne będą się wzdragać przed podpisaniem weksla, wielu z nich.

  admin

  28 Lut 11 at 14:05

Skomentuj