Brak obowiązku podpisywania faktur – brak dowodu
Zniesienie, chyba z piętnaście lat temu, obowiązku podpisywania faktur przez nabywców nie wyszło na dobre wielu sprzedającym, wręcz przeciwnie. Mam wiele zapytań ze strony klientów o windykację należności w żaden sposób nieudokumentowanych. Ani podpisanej faktury, ani protokołu odbioru, ani dokumentu zwanego “wz” potwierdzającego wydanie towaru, ani potwierdzenia salda (Potwierdzenie salda a uznanie długu), ani częściowej spłaty na konto firmowe wierzyciela czyli dosłownie nic co potwierdzałoby dokonanie sprzedaży towaru, wykonanie usługi. W przypadku sprzedaży (takich przypadków jest najwięcej) wystarczyłaby jako dowód podpisana przez nabywcę – już dłużnika faktury i mielibyśmy zaakceptowany przez niego rachunek czyli dowód w sprawie jak się patrzy. Niestety często nie ma nic a gdy dopytuję się o dowody i zwracam uwagę na to że faktura jest niepodpisana, to prawie zawsze słyszę, zniecierpliwionym, pouczającym głosem “No przecież faktur od dawna nie trzeba podpisywać, to Pan o tym nie wie?!”
Przeczytaj też: Dowód z ksiąg rachunkowych pozwanego
Ludzie, myślcie trochę jak nie chcecie zbankrutować. Faktur owszem, nie trzeba już podpisywać jeżeli chodzi o kwestie księgowe, podatkowe, ale dochodzenie roszczenia to osobny temat. Jeżeli dojdzie do postępowania sądowego, to dłużnik może wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty a w nim podnieść że do transakcji nie doszło, że on towaru nie otrzymał. No i co? Słyszę wtedy często od klientów że dłużnik na pewno ujął ją w kosztach. A skąd Pan wie, pytam wtedy. Może nie ujął, żeby śladów nie zostawiać, nie mając zamiaru zapłacić wiedząc, że wierzyciel nie ma dowodów. A jeżeli nawet ujął fakturę w kosztach to nie jest to żaden niezbity dowód, czytałem kiedyś uzasadnienie wyroku w którym sąd tak stwierdził. Dłużnik na przykład może bronić się, że mając wiele faktur wpisał w koszty omyłkowo i tę – bezpodstawnie wystawioną.
A w sądzie to jest tak, że to Ty jako wierzyciel musisz wykazać (gdy dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności) że wierzytelność powstała a nie dłużnik że nie powstała, to chyba logiczne.
Przeczytaj też: Na kim spoczywa ciężar dowodu w procesie cywilnym?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Witam,
jak zatem udowadnić, że dłużnik ma dług, jeśli:
– nie fra jest niepodpisana – pdf wysłany mailem, brak odpowiedzi czy Fra doszła, czy ją zaksięgował;
– nie odbiera telefonów, a jak odbierze to “zajmie się księgowością jak wróci z delegacji”;
– nie odpisuje na maile;
– nie odpisuje na wezwanie papierowe – list polecony odebrała osoba z innej działalności na tym adresie;
– biuro sp. z o.o. jest na adresie, na którym jest jeszcze kilka innych działalności;
– prowadzi też inna podobną działalność.
Jak skurczybyka podejść?
marcin
20 lip 24 o 13:43
Jakiś dowód wykonania usługi / dokonania sprzedaży, świadkowie chociaż?
W ostateczności można pozwać o zapłatę licząc na to, że nie odbierze nakazu zapłaty / nie zostanie mu przekazany – nie wniesie sprzeciwu i nakaz uprawomocni się.
admin
20 lip 24 o 19:25