Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przelew od dłużnika na konto klienta. Moje nerwy.

komentarzy 7

Gdybym miał jako windykator bazować na umowach na podstawie których dłużnik płaci klientowi a nie mnie na konto firmowe nie wytrzymałbym nerwowo. Na szczęście zawieram z klientami umowy upoważniające moją firmę do inkasowania pieniędzy, ale i tak raz na może dziesięć razy dłużnik płaci klientowi. I w co drugim przypadku klient nie chce zapłacić mi prowizji po dobroci. Albo zataja albo nie chce. Podziwiam konkurencję pracującą na takich umowach bez prawa do inkasa. Wiem, że gdybym działał na podstawie takich umów to miałbym więcej zleceń, bo klienci mają obawy, że nie przekażę im pieniędzy (obiektywnie to rozumiem, nie znają mnie). Jednak już wolę mieć trochę albo o wiele mniej zleceń niż wkurzać się w co drugim przypadku odzyskanej kasy gdy muszę windykować prowizję od nieuczciwego klienta.

Aktualizacja z dnia 21.11.2016 r.: Zobaczcie, aż pozwy o zapłatę prowizji muszę kierować: Proces o zapłatę 450 zł. tytułem prowizji za windykację… ostatnie pismo przed rozprawą. Inny przykład (kwota niebagatelna już, bo 2.500 zł.): Wygrana windykatora w sądach o zapłatę prowizji za windykację – z umowy przelewu powierniczego wierzytelności. Takich przypadków mam więcej a nigdy nie ma całkowitej pewności, czy sąd nie uwzględni bezczelnych zarzutów pozwanego klienta (poczytajcie sobie w wyżej wskazanych wpisach).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

04/01/2011

kategoria: windykacja

Komentarze do 'Przelew od dłużnika na konto klienta. Moje nerwy.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Przelew od dłużnika na konto klienta. Moje nerwy.'.

 1. Nie wiem co masz za klientów. U moich nie ma problemu. Może dlatego, że wchodzę z nimi w takie relacje, że mówią mi po imieniu?

  kolega po fachu

  6 Sty 11 14:37

 2. No nie wiem. Ostatnio jeden zataił że kasę już ma tylko że dłużnik (były dłużnik) otrzymał info z KRD, wk…ił się i zadzwonił i powiedział.

  admin

  6 Sty 11 14:41

 3. Działasz na podstawie cesji wierzytelności na siebie, czy w inny sposób?

  kolega po fachu

  6 Sty 11 14:45

 4. Tak, cesja powiernicza.

  admin

  6 Sty 11 14:49

 5. Czyli zapłata na rzecz poprzedniego wierzyciela nie skutkuje zapłatą długu. Ścigaj dalej dłużnika, a pieniądze szybko się znajdą.

  kolega po fachu

  6 Sty 11 14:53

 6. Tak też zapowiedziałem klientowi (były dłużnik groził mu konsekwencjami prawnymi jeżeli nie zniknie z KRD) bo skur…yn napisał mi że nie dzięki mnie dług odzyskany tylko że niby akurat dłużnik miał przypływ gotówki przez nowym rokiem i zapłacił dając do zrozumienia że nie należy mi się prowizja. Mało co mnie wku..ia w tej pracy jak takie teksty właśnie. I powiedziałem że nie usunę byłego dłużnika z KRD dopóki prowizji nie otrzymam. Podziałało.

  admin

  6 Sty 11 15:11

 7. Pięęęęknie. Tak to w Polsce jest. Jak nie było kasy wcale to lecą prosić o pomoc i podpisują umowy. Ale później zapłacić prowizję za wykonaną robotę – co to to nie.
  Jak ja to lubię…

  Pozdr.

  Rex

  16 Lut 11 21:38

Skomentuj