Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zmiana miejsca zamieszkania a zajęcie nadpłaty podatku

7 komentarzy

Pytanie: Od jakiegoś czasu mam zajęcie nadpłat podatku także przyszłych. Wiem że komornik w związku z sytuacją będzie tą nadpłatę dostawał do momentu zakończenia egzekucji tj. spłaty wierzytelności. Jeżeli w poprzednim roku podatkowym zamieszkiwałam pod innym adresem i zamierzam przed złożeniem pit powiadomić o tym obecnie odpowiadający mojemu miejscu zamieszkania urząd skarbowy to czy zajęcie będzie również zastosowane? Czy w takim przypadku wcześniejszy urząd skarbowy powiadomi następny o takim zajęciu?

Przeczytaj też: Jak uniknąć zajęcia zwrotu podatku przez komornika?

Odpowiedź: Właściwym urzędem skarbowym do rozliczenia PIT za rok poprzedni będzie ten urząd, we właściwości miejscowej którego wówczas Pani zamieszkiwała. Uważam natomiast, że nie musi Pani o tym fakcie powiadamiać aktualnie właściwego urzędu skarbowego.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć zwrot podatku VAT?

A Komornik, jeżeli zna Pani ten poprzedni adres zamieszkania, prawdopodobnie skieruje zajęcie do tego wcześniej właściwego urzędu skarbowego.

Przeczytaj też: Wspólne rozliczenie podatku a komornik

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

25 lutego, 2023

Komentarze do 'Zmiana miejsca zamieszkania a zajęcie nadpłaty podatku'

Subscribe to comments with RSS

 1. Na pewno skieruje zajęcie do poprzedniego urzędu, mają wiele takich sytuacji. Komornik nie przepuści zajęcia żywej gotówki.

  Parol

  25 lut 23 o 16:11

 2. A jeśli podatnik w roku podatkowym kilka razy zmieniła miejsce zamieszkania i za każdą zmianą miał właściwy inny urząd skarbowy?

  dada

  25 lut 23 o 21:29

 3. Właściwy dla ostatniego adresu zamieszkania w ciągu roku podatkowego.

  admin

  26 lut 23 o 05:16

 4. To oznacza że w przypadku zmiany miejsca zamieszkania komornik musi wysłać zajęcie do innego urzędu skarbowego każdorazowo?

  Adam

  26 lut 23 o 11:10

 5. Ja to rozumiem tak, że podatnik rozlicza się w tym urzędzie który był właściwy pod koniec roku podatkowego niezależnie od tego ile razy w tamtym roku zmieniał adres zamieszkania i właściwość urzędu. Wobec tego komornik wysyła zajęcie do urzędu właściwego miejscowo pod koniec roku podatkowego.

  admin

  26 lut 23 o 12:56

 6. A jeśli w trakcie trwania egzekucji dłużnik wyprowadzi się na drugi koniec Polski i złoży PIT do niego urzędu skarbowego to co wtedy? Czy komornik zajmie taki zwrot podatku nie wiedząc o zmianie adresu zamieszkania?

  Anna

  26 lut 23 o 21:37

 7. Jeżeli nie będzie wiedział, w którym urzędzie dłużnik złożył rozliczenie, to chyba nie zajmie. A nie będzie wiedział w takiej sytuacji.

  admin

  27 lut 23 o 09:19

Skomentuj