Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ugoda sądowa zawarta pod warunkiem

2 komentarze

Pytanie: Czy ugoda sądowa co do spłaty ratalnej zadłużenia może zostać zawarta pod warunkiem którego niespełnienie przez którąś ze stron powoduje jej unieważnienie?

Odpowiedź: Tak, możliwe jest zawarcie ugody pod warunkiem. Może to być warunek którego niespełnienie powoduje zawieszenie wykonania ugody do czasu spełnienia tegoż warunku lub nawet jej rozwiązanie w przypadku niewypełnienia warunku. Np. niespłacenie raty w terminie wyznaczonym w ugodzie powoduje wymagalność całej kwoty z ugody.

W ugodzie sądowej mogą występować także inne dodatkowe elementy, takie jak ograniczenie skutków ugody terminem lub uzależnienie jej od warunku, co pozwala stronom na elastyczne kształtowanie ich stosunków prawnych. Jednak samo użycie słowa “warunek” w ugodzie nie zawsze oznacza, że zastosowano warunek w sensie art. 89 Kodeksu cywilnego – czasem jest to jedynie sformułowanie nieprecyzyjne a właściwy charakter zapisu zależy od całokształtu treści ugody.

Warunki zawieszające

Generalnie zaś, warunek zawieszający powoduje, że skutki ugody powstają dopiero po spełnieniu określonego zdarzenia. Przykłady takich warunków w ugodzie sądowej to spełnienie świadczenia przez jedną ze stron (np. zapłata określonej kwoty, dostarczenie towaru) albo uzyskanie zgody organu państwowego lub instytucji (np. zgoda banku na kredyt) albo wystąpienie określonego zdarzenia zewnętrznego (np. uzyskanie pozwolenia budowlanego) albo upływ określonego czasu lub spełnienie określonego terminu (np. jeśli w ciągu miesiąca nie zostanie podpisana kolejna umowa, ugoda zacznie obowiązywać).

Warunki rozwiązujące

Z kolei warunek rozwiązujący powoduje, że skutki ugody ustają po spełnieniu określonego zdarzenia. Na przykład wystąpienie określonego zdarzenia negatywnego (np. złożenie wniosku o upadłość przez jedną ze stron) albo niespełnienie świadczenia w określonym terminie (np. jeśli dłużnik nie ureguluje należności w wyznaczonym czasie, ugoda przestaje obowiązywać) albo zdarzenie losowe lub zależne od woli strony (np. rozwiązanie umowy w przypadku rezygnacji jednej ze stron z dalszej współpracy).

Ograniczenia

Warunek zawarty w ugodzie sądowej nie może być niemożliwy do spełnienia (tzw. warunek niemożliwy) ani sprzeczny z prawem lub zasadami współżycia społecznego (taki warunek powoduje nieważność ugody) ani też wyłączony przez przepisy szczególne (jeśli przepisy wyłączają możliwość zastrzeżenia warunku dla danego rodzaju czynności prawnej).

Wpis zaktualizowano dnia 22 maja 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 lutego, 2023

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Ugoda sądowa zawarta pod warunkiem'

Subscribe to comments with RSS

  1. Po prostu zawrzeć w ugodzie zapis zgodnie z którym niewypełnienie warunku powoduje rozwiązanie ugody i uznanie roszczeń zawartych w pozwie.

    Parol

    26 lut 23 o 16:01

  2. O ile zgodzi się na taki zapis pozwany dłużnik, w co wątpię. Jeżeli dochodzi do zawarcia ugody to roszczenie często jest cokolwiek sporne, niepewne i dlatego powód godzi się na ugodę.

    admin

    26 lut 23 o 16:06

Skomentuj