Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Doręczenie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia

4 komentarze

Pytanie: Myślę nad złożeniem wraz z pozwem wniosku o udzielenie mi zabezpieczenia roszczenia w sprawie niezapłaconej faktury. Zastanawiam się tylko, czy ma to sens, bo jeżeli sąd doręczy dłużnikowi znaczy pozwanemu odpis postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia, to on z pewnością usunie środki z konta które ja następnie wskażę komornikowi do zabezpieczenia. Czy mam rację?

Przeczytaj też: Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu upominawczym

Odpowiedź: Nie, pozwany nie dowie się z sądu ani o wpłynięciu wniosku o udzielenie zabezpieczenia ani o samym wydaniu przez sąd postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia. Zgodnie bowiem z art. 740 § 1 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) wydane na posiedzeniu niejawnym postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, które podlega wykonaniu przez organ egzekucyjny.

Przeczytaj też: Zabezpieczenie roszczenia a odsetki

Doręczenia dłużnikowi postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia dokona dopiero komornik wraz z przystąpieniem do wykonania tego postanowienia. Nie powinno dojść do sytuacji kiedy to dłużnik otrzyma od komornika postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia zanim to zabezpieczenie zostanie dokonane na wskazanym przez Pana rachunku bankowym.

Przeczytaj też: Zabezpieczenie roszczenia pieniężnego przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Doręczenie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia'

Subscribe to comments with RSS

  1. Wykonanie zabezpieczenia to już blokada rachunku bankowego czy także poszukiwanie rachunków bankowych w Ognivo? Chodzi mi o to, że jeżeli wierzyciel nie wskaże rachunku bankowego i komornik musi ich szukać w Ognivo a wcześniej doręczyć dłużnikowi postanowienie o zabezpieczeniu, to też niedobrze.

    Borek

    24 lut 23 o 12:09

  2. Uważam, że dopiero blokada jest wykonaniem zabezpieczenia. Jeżeli zatem wnioskodawca nie wskaże żadnego rachunki i komornik musi szukać w Ognivo, to doręczenie postanowienia dłużnikowi powinno mieć miejsce dopiero przy ewentualnej blokadzie rachunku bankowego ustalonego przez Ognivo, nie wcześniej.

    admin

    24 lut 23 o 16:40

  3. Pytanie, czy w ogóle skuteczny jest wniosek o dokonanie zabezpieczenia przez komornika w sytuacji niewskazania mu konkretnego składnika majątku dłużnika.

    Anonim

    25 lut 23 o 16:23

  4. Jest taki wniosek skuteczny, tak jak w przypadku wniosku egzekucyjnego wierzyciel nie musi wskazać konkretnego majątku. Poszukiwaniem zajmie się komornik, za opłatą oczywiście.

    admin

    25 lut 23 o 20:35

Skomentuj