Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zbieg egzekucji alimentów i urzędu skarbowego

1 komentarz

Pytanie: Czy może być tak, że alimenty dla dziecka są ściągane w egzekucji administracyjnej? Wiem, że wniosek o egzekucję alimentów kieruje się do komornika sądowego a co w przypadku zbiegu egzekucji sądowej alimentów z egzekucją administracyjna prowadzoną na rzecz urzędu skarbowego za podatki na przykład?

Odpowiedź: W przypadku wystąpienia zbiegu egzekucji sądowej alimentów z egzekucją administracyjną do tej samej rzeczy albo do tego samego prawa majątkowego, egzekucję łączną w obu sprawach prowadzi dalej komornik sądowy. Konkludując, nie ma takiej możliwości ażeby alimenty były ściągane w egzekucji administracyjnej. Tak stanowi art. 773 § 21 kodeksu postępowania cywilnego. I ta zasada dotyczy wszystkich świadczeń powtarzających się jak np. renty.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag ,

1 komentarz do 'Zbieg egzekucji alimentów i urzędu skarbowego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornik sądowy chyba jest bardziej zmotywowany od komornika skarbowego, bo ma wyższą prowizję. Z drugiej strony, egzekucja administracyjna ma nice ostrzejsze tzn. dotkliwsze dla dłużnika przepisy mogące rzutować pozytywnie na efekt egzekucji ale to są drobnostki raczej. Reasumując, niechciałbym żeby dla mnie egzekucję alimentów prowadził komornik skarbowy.

    cosiek

    4 Sty 21 o 14:18

Skomentuj