Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Obrona przed skargą pauliańską

4 komentarze

Pytanie: Jestem dłużnikiem, egzekucja komornicza wobec mnie jest bezskuteczna. Przepisałem mieszkanie na osobę trzecią czyli podarowałem je. Osoba ta nie jest ze mną spokrewniona. Wierzyciel ma w planie wniesienie skargi pauliańskiej. Czy można obronić się przed nią w zaistniałej sytuacji? Jak wspomniałem, obdarowana przeze mnie nieruchomością osoba nie należy do mojej rodziny nawet dalszej a wiem, że tylko w przypadku gdy obdarowana osoba jest z najbliższej rodziny dłużnika darczyńcy albo gdy jest z nim w bliskim stosunku uznaje się, że taka osoba wiedziała o tym, że dłużnik obdarowuje ją w celu uniknięcia egzekucji. Ta osoba trzecia którą obdarowałem, nie jest ze mną w bliskim stosunku.

Przeczytaj też: Skarga pauliańska – czy ktoś wygrał?

Odpowiedź: To Was nie ratuje 😉 tzn. okoliczność polegająca na tym, że dokonał Pan darowizny na rzecz osoby która nie pozostaje z Panem w bliskim stosunku. Polecam bowiem art. 528 Kodeksu cywilnego który stanowi, że jeżeli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Tak jest w Waszym przypadku i nie ma to znaczenia to, że obdarowana osoba, jak Pan twierdzi, nie pozostaje z Panem w bliskim stosunku. Uzyskała od Pana korzyść majątkową nieodpłatnie a zatem uznanie czynności darowizny nieruchomości za bezskuteczną względem wierzyciela który wystąpi ze skargą pauliańska wydaje się być pewne.

Uniknąć skargi pauliańskiej mogłaby ta osoba trzecia wskazując wierzycielowi inne Pana mienie z którego mógłby zostać zaspokojony a jak mniemam, nie wchodzi to w grę.

Przeczytaj też: Skarga pauliańska przeciwko kolejnemu nabywcy

O wiele łatwiej obronić się przed skargą pauliańską jeżeli dłużnik zamiast darować nieruchomość lub inny składnik swego majątku, po prostu dokona sprzedaży tegoż. Wtedy wierzyciel musi wykazać, że nabywca wiedział, że dłużnik – zbywca działał ze świadomością pokrzywdzenia swych wierzycieli.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 stycznia, 2021

Komentarze do 'Obrona przed skargą pauliańską'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zgadza się a przyjmuje się, że nabywca działał w dobrej wierze i że nie wiedział o tym ani nie mógł się o tym dowiedzieć zachowując należytą staranność i tak najczęściej jest.

  Mietek

  5 Sty 21 o 14:56

 2. Przy sprzedaży nieruchomości skarga pauliańska generalnie nie działa, jest nieskuteczna.

  Anonim

  4 Lut 21 o 10:47

 3. Jeżeli są spełnione przesłanki z art. 528 kc to nie ma możliwości wyłgania się. Wynika to z tego przepisu.

  ochotnik

  9 Wrz 21 o 13:05

 4. Ochotniku, wszystko w rękach sądu a ten potrafi zaprzeczyć w orzeczeniu przepisom. Oczywiście nie bezinteresownie.

  viarus

  22 Mar 22 o 21:05

Skomentuj