Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Obrona przed skargą pauliańską

12 komentarzy

Pytanie: Jestem dłużnikiem, egzekucja komornicza wobec mnie jest bezskuteczna. Przepisałem mieszkanie na osobę trzecią czyli podarowałem je. Osoba ta nie jest ze mną spokrewniona. Wierzyciel ma w planie wniesienie skargi pauliańskiej. Czy można obronić się przed nią w zaistniałej sytuacji? Jak wspomniałem, obdarowana przeze mnie nieruchomością osoba nie należy do mojej rodziny nawet dalszej a wiem, że tylko w przypadku gdy obdarowana osoba jest z najbliższej rodziny dłużnika darczyńcy albo gdy jest z nim w bliskim stosunku uznaje się, że taka osoba wiedziała o tym, że dłużnik obdarowuje ją w celu uniknięcia egzekucji. Ta osoba trzecia którą obdarowałem, nie jest ze mną w bliskim stosunku.

Przeczytaj też: Skarga pauliańska – czy ktoś wygrał?

Odpowiedź: To Was nie ratuje 😉 tzn. okoliczność polegająca na tym, że dokonał Pan darowizny na rzecz osoby która nie pozostaje z Panem w bliskim stosunku. Polecam bowiem art. 528 Kodeksu cywilnego który stanowi, że jeżeli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Tak jest w Waszym przypadku i nie ma to znaczenia to, że obdarowana osoba, jak Pan twierdzi, nie pozostaje z Panem w bliskim stosunku. Uzyskała od Pana korzyść majątkową nieodpłatnie a zatem uznanie czynności darowizny nieruchomości za bezskuteczną względem wierzyciela który wystąpi ze skargą pauliańska wydaje się być pewne.

Uniknąć skargi pauliańskiej mogłaby ta osoba trzecia wskazując wierzycielowi inne Pana mienie z którego mógłby zostać zaspokojony a jak mniemam, nie wchodzi to w grę.

Przeczytaj też: Skarga pauliańska przeciwko kolejnemu nabywcy

O wiele łatwiej obronić się przed skargą pauliańską jeżeli dłużnik zamiast darować nieruchomość lub inny składnik swego majątku, po prostu dokona sprzedaży tegoż. Wtedy wierzyciel musi wykazać, że nabywca wiedział, że dłużnik – zbywca działał ze świadomością pokrzywdzenia swych wierzycieli.

Przeczytaj też: Pokrzywdzenie przyszłych wierzycieli

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 stycznia, 2021

Komentarze do 'Obrona przed skargą pauliańską'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zgadza się a przyjmuje się, że nabywca działał w dobrej wierze i że nie wiedział o tym ani nie mógł się o tym dowiedzieć zachowując należytą staranność i tak najczęściej jest.

    Mietek

    5 sty 21 o 14:56

  2. Przy sprzedaży nieruchomości skarga pauliańska generalnie nie działa, jest nieskuteczna.

    Anonim

    4 lut 21 o 10:47

  3. Jeżeli są spełnione przesłanki z art. 528 kc to nie ma możliwości wyłgania się. Wynika to z tego przepisu.

    ochotnik

    9 wrz 21 o 13:05

  4. Ochotniku, wszystko w rękach sądu a ten potrafi zaprzeczyć w orzeczeniu przepisom. Oczywiście nie bezinteresownie.

    viarus

    22 mar 22 o 21:05

  5. Dzień dobry, znalazłam coś takiego Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy w ustawie o komornikach i kosztach komorniczych. Dłużnicy mogą w łatwy sposób uniknąć zajęcia ruchomości. Wystarczy, że przepiszą rzecz na inną osobę i to udokumentują. – Wierzyciele nie będą mogli już skorzystać ze skargi pauliańskiej bo nowe przepisy kpc w zasadzie wyeliminują możliwość sądowego udowodnienia do kogo faktycznie należy ruchomość – mówi Onet.pl jeden z komorników. Czy to prawda? I co właściwie tu chodzi?

    marzena

    29 maj 22 o 14:12

  6. Dzień dobry, znalazłem ten tekst na innym portalu, przeczytałem całość – to jest przysłowiowe pomieszanie z poplątaniem co mówi tamten komornik, praktycznie bowiem nic się nie zmieniło (to zmiana sprzed kilku lat). Przed wprowadzeniem tej zmiany w przepisach też samo władanie ruchomością nie było wystarczające do uznania że dłużnik jest jej właścicielem. Formalny właściciel, gdy ruchomość została u dłużnika zajęta, mógł wystąpić z powództwem o zwolnienie i takie powództwo uwzględniano gdy w nim wykazał dokumentem, że to on jest właścicielem. Różnica po wprowadzeniu zmian w przepisach jest taka, że jeżeli przy zajęciu komornikowi zostanie przedstawiony wiarygodny dokument z którego wynika że jest to ruchomość będąca własnością osoby trzeciej (a nie dłużnika) to komornik nie może jej zająć.

    Przed zmianą przepisów jak i teraz wierzyciel egzekwujący może w osobnym postępowaniu skorzystać ze skargi pauliańskiej jeżeli z dokumentów będzie wynikać, że aktualny właściciel uzyskał ruchomość od dłużnika.

    admin

    29 maj 22 o 14:48

  7. a już “liczyłam” na łatwe, lekkie i przyjemne przepisanie nieruchomości dzieciom

    marzena

    29 maj 22 o 18:54

  8. Nieruchomość to inny temat. W księdze wieczystej łatwo sprawdzić, kto był poprzednim właścicielem. W przypadku ruchomości nie jest to takie proste.

    admin

    29 maj 22 o 19:24

  9. Mieszkanie jest rodziców, a ja mam długi. Rozumiem, że długi muszę spłacić.

    Ale … jeżeli w spadku dostaję mieszkanie i mieszkanie od razu przepisuję synom, to rozumiem, że wierzyciel ma prawo do skargi paulińskiej?

    marzena

    30 maj 22 o 16:01

  10. Tak, może w takiej sytuacji wnieść skuteczną skargę pauliańską. Z tego co ustaliłem to rozumiem, że Pani rodzice mogliby darować mieszkanie Pani dzieciom ale wtedy przysługuje Pani prawo do zachowku od Pani dzieci. I Pani wierzyciel mógłby się tego zachowku od dzieci domagać.

    Bezpieczniejsza jest sprzedaż mieszkania i przekazanie pieniędzy ze sprzedaży Pani / Pani dzieciom, oczywiście “pod stołem”, aby nie było śladu tej czynności.

    admin

    30 maj 22 o 17:04

  11. Rodzice – choć już po osiemdziesiątce jeszcze żyją.

    W przypadku nieruchomości, albo szybciej przejmie komornik, albo spadek z dziadków na wnuki?

    marzena

    30 maj 22 o 17:55

  12. Nie rozumiem pytania. Spadku z dziadków na wnuki komornik nie ruszy, ewentualnie z zachowku należnego wówczas Pani od spadkobierców – dzieci. Aby jednak pomięto panią jako spadkobiercę, musiałaby pani zostać wydziedziczona przez swoich rodziców.

    admin

    30 maj 22 o 18:09

Skomentuj