Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oszustwo na szkodę osoby najbliższej

1 komentarz

Pytanie: Mam taką sprawę, że oferowałem przez internet sprowadzenie samochodu – okazji a te samochody nie istniały o czym wiedziałem, no po prostu oszukiwałem biorąc zaliczki na ich dostarczenie. Jeden z oszukanych zgłosił to na policje i doszli do wszystkich oszustw. Jedną z oszukanych przeze mnie osób jest moja siostra cioteczna – córka siostry mojej mamy. Rodzina namawia ją, żeby mi darowała to w wymiarze karnym, a pieniądze oddam. Czy z uwagi na to, że jest to bądź co bądź rodzina, to może oświadczyć ona, że nie czuje się pokrzywdzona i nie chce występować w sprawie jako jeden z pokrzywdzonych przeze mnie? Słyszałem, że tak może być jeżeli pokrzywdzoną jest osoba najbliższa.

Odpowiedź: Jeżeli oszustwo popełniono na szkodę osoby najbliższej, to zgodnie z art. 286 § 3 Kodeksu karnego, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego czyli nie z urzędu. Pytanie teraz, czy siostra cioteczna należy do nazwijmy katalogu osób najbliższych. Zgodnie z art. 115 § 11 Kodeksu karnego, osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. A zatem tak, siostra cioteczna jest pana krewną czyli zgodnie z powyższa definicją, jest to osoba najbliższa Panu, formalnie znaczy się. 😉 I tak, ściganie oszustwa popełnionego przez Pana na jej szkodę nie nastąpi z urzędu tylko na jej ewentualny wniosek.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Oszustwo na szkodę osoby najbliższej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nie miałabym litości gdyby kuzyn mnie tak (czy inaczej karnie) oszukał, co to za kuzyn. Potwierdza się, że zrodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu.

    Licja

    4 Sty 21 o 17:16

Skomentuj