Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego w administracji a zajęcie wynagrodzenia

4 komentarze

Pytanie: Czy w przypadku zawieszenia postępowania egzekucyjnego w administracji (rzekome zaległości podatkowe z okresu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej) zajęcie na wynagrodzeniu za pracę pozostaje czy zostaje zniesione?

Przeczytaj też: Wyjawienie majątku w egzekucji administracyjnej

Odpowiedź: Zasadniczo niestety, zgodnie z art. 58 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w przypadku zawieszenia postępowania egzekucyjnego pozostają w mocy dokonane czynności egzekucyjne. Oznacza to, że jeśli dokonano zajęcia wynagrodzenia przed zawieszeniem egzekucji, to po zawieszeniu pieniądze z wypłaty wciąż są ściągane tylko że nie są przekazywane wierzycielowi (Skarbowi Państwa) lecz trafiają do depozytu organu egzekucyjnego. Jednakże zgodnie z z art. 58 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji organ egzekucyjny może uchylić dokonane czynności egzekucyjne, jeżeli to jest uzasadnione ważnym interesem zobowiązanego.

Przeczytaj też: Obrona przed egzekucją administracyjną

Czyli jest w egzekucji administracyjnej tak samo jak w egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego, mam na myśli zawieszenie egzekucji a dokonane zajęcia?

Tak.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Zawieszenie postępowania egzekucyjnego w administracji a zajęcie wynagrodzenia'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kiedy i czy w ogóle jest możliwe zawieszenie egzekucji administracyjnej na wniosek dłużnika?

    Anonim

    13 lut 21 o 09:22

  2. Na wniosek dłużnika nie jest możliwe, tzn. ewentualnie pośrednio, gdy na wniosek dłużnika termin wykonania zobowiązania zostanie odroczony albo zostanie rozłożone na raty.

    admin

    13 lut 21 o 10:25

  3. I wtedy też trzeba wnioskować o zawieszenie?

    Anonim

    13 lut 21 o 15:05

  4. Tak, trzeba o tym poinformowac komornika, no tak, zawnioskowac o zawieszenie. Takie ustalenia są dokonywane poza komornikiem tzn. pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem.

    Deus

    3 wrz 21 o 19:43

Skomentuj