Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zawieszenie biegu przedawnienia wezwaniem do zapłaty za usługę transportową

8 komentarzy

Pytanie: Wezwanie do zapłaty za usługę transportową zawiesza bieg przedawnienia na 3 miesiące (zgodnie z art. 77 ust . 4 i art. 75 ust.2 Prawo Przewozowe). W takim razie ile można wysłać takich wezwań do zapłaty? Bez ograniczeń? I każde z nich zawiesi bieg na 3 miesiące? A co jeżeli wysłałam wezwanie do zapłaty do dłużnika np. 1 marca 2022 – mamy zawieszenie na 3 miesiące – i następnie wezwanie do zapłaty wysyłałam np. 1 kwietnia 2022 (czyli dłużnik odbiera je podczas tego zawieszenia z 1 marca).

Czy to II wezwanie również zawiesza bieg przedawnienia na 3 miesiące, czy tylko liczy się pierwsze wezwanie. Pytam, bo mój dłużnik twierdzi, że ważne jest tylko pierwsze wezwanie do zapłaty i wobec powyższego bieg przedawnienia zawiesił się tylko na 3 miesiące – i co najgorsze minął mi termin przedawnienia faktury.

Odpowiedź: Niestety tylko pierwsze wezwanie do zapłaty za usługę transportową zawiesza bieg przedawnienia. Zawiesza na okres nie dłuższy niż na 3 miesiące jak wynika z przywołanych przez Panią przepisów a zatem kolejne wezwania nie wywołują skutku zawieszenia przedawnienia.

Przeczytaj też: Czy wezwanie do zapłaty przerywa bieg przedawnienia?

Może Pani domagać się zapłaty także przedawnionego roszczenia ale nie na drodze sądowej (sąd powinien z urzędu oddalić powództwo z uwagi na przedawnienie a nawet jeżeli tego nie uczyni to dłużnik zapewne podniesie zarzut przedawnienia i powództwo zostanie oddalone). Pozostaje umieścić dłużnika w internecie pod pozorem zamiaru sprzedaży długu: Jak działa giełda długów? i w rejestrach długów.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 kwietnia, 2023

Komentarze do 'Zawieszenie biegu przedawnienia wezwaniem do zapłaty za usługę transportową'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jak będzie to wyglądało w sytuacji: I wezwanie do zapłaty np. 1 marca, a II wezwanie do zapłaty wysłałabym np. 1 lipca? Czy to II wezwanie do zapłaty zawiesza bieg na kolejne 3 miesiące? Czy do jednej faktury można zawiesić bieg tylko raz na 3 miesiące poprzez wezwanie do zapłaty?

  KARO

  20 kw. 23 o 23:07

 2. Nie. Tylko pierwsze wezwanie zawiesza bieg przedawnienia danego roszczenia. Kolejne wezwania nie zawieszają biegu przedawnienia.

  admin

  21 kw. 23 o 01:44

 3. Chcę się upewnić: tylko PIERWSZE wezwanie zawiesza bieg przedawnienia??? Bo jakieś dwa lata temu pewien adwokat inaczej mi to przedstawił.

  sowa

  28 kw. 23 o 21:24

 4. Tak, tylko pierwsze wezwanie zawiesza bieg przedawnienia, kolejne nie. To można wywnioskować z brzmienia przepisu “Bieg przedawnienia zawiesza się na okres od dnia wniesienia reklamacji lub wezwania do zapłaty do dnia udzielenia odpowiedzi na reklamację lub wezwania do zapłaty i zwrócenia załączonych dokumentów, najwyżej jednak na okres przewidziany do załatwienia reklamacji lub wezwania do zapłaty.”

  admin

  29 kw. 23 o 06:22

 5. P.S. A literalnie ujmując, gdyby każde wezwanie zawieszało bieg przedawnienia, to w przepisie byłoby że każde zawiesza a gdyby zawieszało pierwsze i drugie wezwanie, to w przepisie byłoby to a nie ma.

  Proszę porównać z art. 123 kc dotyczącym przerwania biegu przedawnienia (w ogóle a nie tylko w transporcie)
  § 1. Bieg przedawnienia przerywa się:
  1) przez KAŻDĄ czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

  admin

  29 kw. 23 o 07:47

 6. Dziękuje za konkretną i rzeczową odpowiedź. Takich odpowiedzi można by sobie życzyć od każdego prawnika.

  sowa

  29 kw. 23 o 11:37

 7. Wezwanie do zapłaty zawiesza bieg przedawnienia jeśli chodzi o transport krajowy. A co z wierzytelnością za transport międzynarodowy? Z tego co mi przedstawił pewien prawnik – do transportu międzynarodowego mają zastosowanie przepisy Konwencji CMR art. 32 ust.1: “przedawnienie biegnie począwszy od upływu trzymiesięcznego terminu od dnia zawarcia umowy przewozu”. Czy wobec tego wezwanie do zapłaty zawiesza na kolejne trzy miesiące bieg przedawnienia czy też nie?

  sowa

  9 maj 23 o 12:37

 8. Do transportu międzynarodowego (przewoźnik mający siedzibę na terenie Polski) też ma zastosowanie polskie Prawo Przewozowe chyba że umowa z zagranicznym klientem stanowi inaczej.

  admin

  9 maj 23 o 14:13

Skomentuj