Zawieszenie biegu przedawnienia wezwaniem do zapłaty za usługę transportową
Pytanie: Wezwanie do zapłaty za usługę transportową zawiesza bieg przedawnienia na 3 miesiące (zgodnie z art. 77 ust . 4 i art. 75 ust.2 Prawo Przewozowe). W takim razie ile można wysłać takich wezwań do zapłaty? Bez ograniczeń? I każde z nich zawiesi bieg na 3 miesiące? A co jeżeli wysłałam wezwanie do zapłaty do dłużnika np. 1 marca 2022 – mamy zawieszenie na 3 miesiące – i następnie wezwanie do zapłaty wysyłałam np. 1 kwietnia 2022 (czyli dłużnik odbiera je podczas tego zawieszenia z 1 marca).
Czy to II wezwanie również zawiesza bieg przedawnienia na 3 miesiące, czy tylko liczy się pierwsze wezwanie. Pytam, bo mój dłużnik twierdzi, że ważne jest tylko pierwsze wezwanie do zapłaty i wobec powyższego bieg przedawnienia zawiesił się tylko na 3 miesiące – i co najgorsze minął mi termin przedawnienia faktury.
Odpowiedź: Niestety tylko pierwsze wezwanie do zapłaty za usługę transportową zawiesza bieg przedawnienia. Zawiesza na okres nie dłuższy niż na 3 miesiące jak wynika z przywołanych przez Panią przepisów a zatem kolejne wezwania nie wywołują skutku zawieszenia przedawnienia.
Przeczytaj też: Czy wezwanie do zapłaty przerywa bieg przedawnienia?
Może Pani domagać się zapłaty także przedawnionego roszczenia ale nie na drodze sądowej (sąd powinien z urzędu oddalić powództwo z uwagi na przedawnienie a nawet jeżeli tego nie uczyni to dłużnik zapewne podniesie zarzut przedawnienia i powództwo zostanie oddalone). Pozostaje umieścić dłużnika w internecie pod pozorem zamiaru sprzedaży długu: Jak działa giełda długów? i w rejestrach długów.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A jak będzie to wyglądało w sytuacji: I wezwanie do zapłaty np. 1 marca, a II wezwanie do zapłaty wysłałabym np. 1 lipca? Czy to II wezwanie do zapłaty zawiesza bieg na kolejne 3 miesiące? Czy do jednej faktury można zawiesić bieg tylko raz na 3 miesiące poprzez wezwanie do zapłaty?
KARO
20 kw. 23 o 23:07
Nie. Tylko pierwsze wezwanie zawiesza bieg przedawnienia danego roszczenia. Kolejne wezwania nie zawieszają biegu przedawnienia.
admin
21 kw. 23 o 01:44
Chcę się upewnić: tylko PIERWSZE wezwanie zawiesza bieg przedawnienia??? Bo jakieś dwa lata temu pewien adwokat inaczej mi to przedstawił.
sowa
28 kw. 23 o 21:24
Tak, tylko pierwsze wezwanie zawiesza bieg przedawnienia, kolejne nie. To można wywnioskować z brzmienia przepisu “Bieg przedawnienia zawiesza się na okres od dnia wniesienia reklamacji lub wezwania do zapłaty do dnia udzielenia odpowiedzi na reklamację lub wezwania do zapłaty i zwrócenia załączonych dokumentów, najwyżej jednak na okres przewidziany do załatwienia reklamacji lub wezwania do zapłaty.”
admin
29 kw. 23 o 06:22
P.S. A literalnie ujmując, gdyby każde wezwanie zawieszało bieg przedawnienia, to w przepisie byłoby że każde zawiesza a gdyby zawieszało pierwsze i drugie wezwanie, to w przepisie byłoby to a nie ma.
Proszę porównać z art. 123 kc dotyczącym przerwania biegu przedawnienia (w ogóle a nie tylko w transporcie)
§ 1. Bieg przedawnienia przerywa się:
1) przez KAŻDĄ czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
admin
29 kw. 23 o 07:47
Dziękuje za konkretną i rzeczową odpowiedź. Takich odpowiedzi można by sobie życzyć od każdego prawnika.
sowa
29 kw. 23 o 11:37
Wezwanie do zapłaty zawiesza bieg przedawnienia jeśli chodzi o transport krajowy. A co z wierzytelnością za transport międzynarodowy? Z tego co mi przedstawił pewien prawnik – do transportu międzynarodowego mają zastosowanie przepisy Konwencji CMR art. 32 ust.1: “przedawnienie biegnie począwszy od upływu trzymiesięcznego terminu od dnia zawarcia umowy przewozu”. Czy wobec tego wezwanie do zapłaty zawiesza na kolejne trzy miesiące bieg przedawnienia czy też nie?
sowa
9 maj 23 o 12:37
Do transportu międzynarodowego (przewoźnik mający siedzibę na terenie Polski) też ma zastosowanie polskie Prawo Przewozowe chyba że umowa z zagranicznym klientem stanowi inaczej.
admin
9 maj 23 o 14:13