Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu egzekucyjnym?

4 komentarze

Pytanie: Czy pełnomocnikiem wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym może być osoba która nie jest radcą prawnym ani adwokatem? Od niedawna mam prawomocny wyrok przeciwko mojemu dłużnikowi który pomimo tego faktu nie poczuwa się do obowiązku zapłaty, chcę wiec aby komornik zajął się egzekucją skoro po dobroci nie można. Problem w tym, że wyjeżdżam za granicę a dłużnik oficjalnie nie ma dochodów (pracuje na czarno) ale ma mieszkanie własnościowe i egzekucja z tego może toczyć się długo. Mam kolegę który pracuje w dziale windykacji dużej firmy i mógłby dla mnie pilotować tą sprawę u komornika ale on nie jest prawnikiem z wykształcenia.

Przeczytaj też: Pełnomocnictwo do udziału w licytacji komorniczej

Odpowiedź: Pełnomocnikiem zarówno wierzyciela jak i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym może być każda osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych (a więc niekoniecznie radca prawny albo adwokat) pod warunkiem, że pełnomocnictwo nie dotyczy czynności przed sądem jak na przykład skarga na czynności komornika. Takie stanowisko przyjął Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 23 lipca 2008 r., Sygn. akt III CZP 56/08. Pana kolega windykator niebędący prawnikiem może zatem zostać Pana pełnomocnikiem za wyjątkiem reprezentowania Pana w postępowaniu egzekucyjnym przed sądem gdyż pełnomocnikami uprawnionymi do reprezentowania strony przed sądem mogą być jedynie osoby wymienione w art. 87 kPC.

Przeczytaj też: Wypowiedzenie pełnomocnictwa radcy prawnemu – wzór

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 marca, 2021

Komentarze do 'Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu egzekucyjnym?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ustanawianie pełnomocnika do egzekucji komorniczej jest śmieszne. Sama się toczy.

    Anonim

    19 mar 21 o 14:51

  2. Jestem tego samego zdania, komornik zajmuje co się da, wierzyciel jedynie zaliczki płaci na ustalenia i czynności egzekucyjne. A do wpłacenia zaliczki nie potrzebny pełnomocnik..

    Robi

    21 mar 21 o 18:55

  3. Osobiście wolę pilnować mojej sprawy u komornika tzn. będąc wierzycielem niż zlecać jej prowadzenie prawnikowi który takich spraw ma wiele i nie przykłada się odpowiednio do każdej.

    Tokaj

    6 cze 21 o 21:31

  4. Jestem tego samego zdania. To co niektórzy prawnicy odwalają, takie fuszerki, woła o pomstę do nieba i o zakaz wykonywania zawodu adwokata czy tam radcy prawnego. Są to skandaliczne zaniedbania będące najczęściej efektem niezapoznania się z materiałem procesowym oraz niedouczenia w zakresie podstawowych przepisów.

    obywatel

    10 wrz 21 o 10:32

Skomentuj