Zamknięcie wspólnego konta bankowego
Pytanie: Mam wspólne konto osobiste z już byłym chłopakiem. Chciałabym zamknąć to konto albo wypisać się z niego, bo tylko kosztów przysparza i ja nie chcę żeby wpływały tam moje pieniądze, bo były chłopak mógłby z nich skorzystać. Nie mam z nim żadnego kontaktu, podobno w Holandii przebywa.
Przeczytaj też: Rachunek bankowy wspólny łączny
W firmie gdzie pracuję radca prawny grzecznościowo wyjaśnił mi, że wspólne konto mogę zamknąć samodzielnie. Poszłam do banku ale pracownik zbył mnie szybko mówiąc, że do zamknięcia konta potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Na drugi dzień w pracy powiedziałam o tym prawnikowi który stwierdził, że to nieprawda i podał mi przepis: Artykuł 51a Prawa bankowego. Zatelefonowałam do banku z pretensjami a inna osoba tam powiedziała mi opryskliwie, że mam słabego prawnika powinnam poszukać lepszego i rozłączyła się!
Nie chcę w takiej sytuacji ponownie pytać tego prawnika wobec czego znalazłszy Pana blog postanowiłam zapytać Pana, jak ta sprawa wygląda i jak osiągnąć cel.
Przeczytaj też: Zamknięcie konta a historia rachunku bankowego
Odpowiedź: Prawnik wskazał na trafny przepis ale nie uwzględnił być może kluczowego fragmentu. Art. 51a ust. 2 dokładnie stanowi bowiem, że w przypadku rachunku wspólnego prowadzonego dla osób fizycznych, o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, każdy ze współposiadaczy rachunku może w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy.
Chodzi o fragment “o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej” – prawnik chyba nie raczył wziąć tegoż pod uwagę. Ten fragment bowiem pozwala bankom na zawarcie w umowie wspólnego rachunku bankowego zapisu stanowiącego, że skuteczne wypowiedzenie umowy wymaga stosownego oświadczenia od wszystkich współposiadaczy. Proszę sprawdzić w umowie tego rachunku bankowego, czy tak stanowiący zapis się w niej znalazł.
Przeczytaj też: Przelew na zamknięte konto bankowe
Jak chodzi natomiast o “wypisanie się”, to chodzi Pani zapewne o przekształcenie wspólnej umowy rachunku bankowego na umowę indywidualną czyli że jednym posiadaczem rachunku bankowego ma być Pani były chłopak. zarówno w Prawie bankowym jak i w Kodeksie cywilnym brak jest zapisów regulujących takie przekształcenie, przynajmniej co do tego, czy do takowego przekształcenia wymagane jest współdziałanie wszystkich współposiadaczy rachunku bankowego. Wyrywkowo sprawdziłem jak wygląda ta kwestia w dwóch bankach i w obu przypadkach wymagane jest oświadczenie woli wszystkich współposiadaczy. I w tej kwestii sugeruję jednak aby sprawdziła Pani w umowie Waszego rachunku bankowego jak uregulowano tę kwestię.
Przeczytaj też: Zamknięcie konta bankowego zajętego przez komornika
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Prawdę mówiąc, wydaje się być logiczne, że do zamknięcia wspólnego rachunku są potrzebni jego właściciele. Nie wyobrażam sobie, żeby np.moja partnerka zamknęła nasz wspólny rachunek i np. wówczas moja pensja by się cofnęła do pracodawcy. W ogóle ten przepis w prawie bankowym wydaje się być dość dziwny. Zamieniłbym ten przepis na wypisanie się z rachunku bankowego, tudzież odpisanie się jednego z właścicieli.
Mike
19 sty 15 o 11:38
Tylko że jak chodzi o “wypisanie się”, to (przynajmniej w niektórych bankach jak sprawdziłem) też wszyscy współposiadacze konta muszą się zgodzić a to już jest duże przegięcie.
admin
19 sty 15 o 12:38
Prawo zwyczajnie nie uwzględnia sytuacji życiowych, które zdarzają się nad wyraz często. Po ci sami ludzie, którzy rozanieleni zakładali wspólny rachunek (np. żyjący w konkubinacie) 3 lata później mogą już być najgorszymi wrogami, spotykającymi się w sądzie (jeśli jest np. dziecko) lub zwyczajnie jeden wyjeżdża na drugi koniec świata i dzieli ich 10,000km. Jak bank sobie w takich sytuacjach wyobraża “wypisanie się” jednej ze stron z rachunku bankowego? Telefon do drugiej, zwaśnionej osoby z prośbą “weź mi podpisz, bo konto chcę zamknąć” . A jak odpowiedź zabrzmi “pocałuj mnie w dupę”?
Mike
19 sty 15 o 13:15
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. To perfidia ze strony banków które chcą, aby konta były jak najdłużej otwarte i żeby inkasować za to opłaty.
admin
19 sty 15 o 13:38
Jestem razem z mężem solidarnym dłużnikiem z tytułu pożyczki niebankowej. Kwestią kilu tygodni jest otrzymanie przez firmę pożyczkową prawomocnego wyroku a potem egzekucja komornicza. Mamy z mężem wspólne konto w banku. Zwracam się do Pana z prośbą o odpowiedź czy z racji tego, że konto jest wspólne dla nas obojga, to czy kwota wolna od zajęcia komorniczego jest dwukrotnie wyższa niż na indywidualnym koncie osobistym?
izza
24 wrz 19 o 18:24
Niestety, ale nie. Art. 54 ust. 2 Prawa bankowego stanowi bowiem, że środki pieniężne zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz na rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonym dla kilku osób fizycznych są wolne od zajęcia do wysokości określonej w ust. 1, niezależnie od liczby współposiadaczy takiego rachunku.
Jeżeli chcą Państwo mieć oboje w sumie wyższą kwotę wolną od zajęcia, to sugeruję aby każde z Państwa otworzyło indywidualne konto osobiste (polecam dobre konta tutaj) i przelać na te konta pieniądze znajdujące się na koncie wspólnym.Dobre konta osobiste są tutaj.
admin
24 wrz 19 o 18:59
Chciałabym zapytać się o zapis po śmiertny. Tata upoważnił mnie do swego konta po swojej śmierci. Teraz w październiku tata zmarł, więc otrzymałam ponad 21tyś. dolarów . Te pieniądze przeznaczyłam dla swoich braci, szykując im mieszkania, aby wyprowadzili się z mojej własności, mego domu. Czy moim obowiązkiem jest zgłoszenie tego do Urzędu Skarbowego? Czy to wogle podlega opodatkowaniu tak jak darowizna, czy to jest spadek? Czy daną kwotę przelicza się danym kursem walut? Wspomnę że nie mieszkam w Polsce i nie rozliczam się tu. W banku powiedziano mi , że nie muszę tego zgłaszać, ale wolę się upewnić. Dodam że zamierzam zlikwidować rachunek gdyż zostało już nie wiele pieniędzy, gdyż tak jak wspomniałam, przeznaczyłam je na remont mieszkań dla braci. A może powinnam zgłosić to zagranicą. Mieszkam i rozliczam się z mężem w Belgii. Czy będzie to w jakiś sposób sprawdzane?
Izka
22 paź 19 o 14:43
Jako córka jest Pani zwolniona z podatku od tej darowizny ale musi to Pani zgłosić do Urzędu Skarbowego w Polsce. 6 miesięcy od dnia w którym pieniądze stały się Pani własnością.
admin
22 paź 19 o 15:12
Dzień dobry. Chcielibyśmy z mężem wziąć kredyt hipoteczny ale jego mama zrobiła debet 10,000 na koncie, którego on jest współwłaścicielem i blokuje nam to zdolność kredytową. Czy mąż może wypisac sie z tego konta tak aby tylko jego mama była właścicielka? Jeśli tak to w jaki sposób? Z góry dziękuję za odpowiedz
OscJus
13 lut 20 o 10:10
Obawiam się, że debet należy najpierw uregulować i dopiero wtedy wtedy można zrezygnować; Art. 51a. Prawa bankowego stanowi że każdy ze współposiadaczy rachunku może w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy.
admin
13 lut 20 o 12:03
mielismy wspolne firmowe konto z zona .Zona zachorowala i musiala zlikwidowac swoja dzialalnosc gospodarcza.Bank przelal wspolne dochody na nowe indywidualne konto zony ,bez mojej wiedz i zgody ,jednoczesnie pozbawil mnie srodkow do zycia ,chcialbym odzyskac wlasne pieniadze abym mogl zyc i normalnie funkcjonowac.Jak mam postapic aby odzyskac wlasne srodki potrzebne na wczoraj ,bo mam zobowiazania kredytowe wedlug banku.To jest tylko jedn z problemow jaki stworzyl mi bank pko sa
krzesimirek
15 gru 20 o 19:53
Przelał na konto żony wszystkie środki które znajdowały się na wspólnym koncie? Jeżeli udziały w rachunku były równe to według mnie powinien przelać tylko 50% środków. Czy bank powołuje się na jakiś przepis regulaminu, na cokolwiek? Jak tłumaczą taką decyzję?
admin
15 gru 20 o 21:10
Nie rozumiem , dlaczego polski bank nie uznaje telefonów np. USA . Za transakcje pobiera forsę , a telefon musi być polski .I trzeba mieć jakieś kody , które przychodzą na polski telefon – aby przelać dolary na rachunek amerykański .
Theresa
19 gru 20 o 21:54
Czy umowa wspólnego rachunku bankowego to zawsze udziały po połowie obojga współwłaścicieli? Nie można określić innych proporcji udziałów?
Sabina
12 maj 21 o 06:49
Można, zgodnie z zasadą prawna swobodnego formułowania umów. Nie wiem tylko czy każdy bank jeśli w ogóle któryś umożliwia samodzielne określenie przez współposiadaczy proporcji udziałów.
Lesław
20 sie 21 o 07:30
Żaden bank nie ma prawa ograniczyć prawa o którym Lesław piszesz.
Anonim
21 sie 21 o 16:37
Wspólne konto to generalnie nie jest dobra opcja, przed komornikiem też nie chroni.
Ziomek
23 sie 21 o 11:02
Jak to nie chroni wspólne konto przed komornikiem, mowa oczywiście o koncie małżeńskim. Majątek wspólny przecież nie podlega egzekucji za długi tylko jednego małżonka.
Pete
2 wrz 21 o 01:11
No w przypadku wspólnego w tym także we wspólności małżeńskiej ustawowej, jest inaczej. Można prowadzić w opisanej przez Ciebie sytuacji egzekucję ze środków na koncie stanowiących udział współmałżonka – dłużnika.
admin
2 wrz 21 o 07:26
Kilka lat temu zostałam współwłaścicielem konta w PKOBP z moim na mojego taty koncie żeby nie robił jakiś głupot bo u niego że zdrowiem.nie bardzo. Nie mam nawet numeru tego konta.
Sprawa jest tego typu iż z końcem października zaczęłam dostawać emaile z firmy Kaczmarski Inkasso że muszę spłacić zadłużenie wobec banku PKO około 700zl to nie będzie wszczęte postępowanie. Odpisywałam kilka razy na email ale za każdym razem otrzymuje automatycznego email. Postanowiłam zadzwonić kilka dni temu. Oczywiście nie połączono mnie z Panem.ktory się ta sprawa zajmuje. Milalam wrażenie że rozmawiam operatorem a nie osoba kompetentną. Zostałam poinformowana za pełnomocnictwo zostało wysłane na podany przeze mnie adres w polsce. Takowego dokumentu albo powiastki z poczty nie otrzymałam. Poprosiłam o przesłanie na mój email korespondencyjny kopi wraz z powiastka zwrotną z poczty bi nawet nie wiem o jakie zadłużenie chodzi i jak twierdzi mój chory ojciec on o tym.nic nie wie. Zostałam poinformowana że nie ma takiej możliwości wysłania mi poczta emailowa. Podali mi dzisiaj numer konta na które mam wpłacić zadłużenie beż personalnego kontaktu- znowu automatyczny email. Nie wiem co robić i proszę o poradę.
Iza
10 lis 21 o 05:56
Nie wiem, czy to oszustwo; czy faktycznie takie zadłużenie jest (to już prędzej Pani może wiedzieć) i czy faktycznie Kaczmarski Inkasso otrzymał zlecenie. Dopóki ni prześlą Pani ich pełnomocnictwa oraz specyfikacji rzekomego zadłużenia, proszę nie podejmować z nimi zbędnego kontaktu i oczywiście nie płacić. Poza tym, jeżeli rzeczywiście jest zadłużenie, to nasuwa się pytanie, czy aby już się nie przedawniło. Kilka lat temu to było – ile dokładnie?
admin
10 lis 21 o 07:32
Witam . Chciałabym się dowiedzieć czy mogę wypisać się z konta gdzie jestem właścicielem a mój były partner jest współwłaścicielem i na jego nazwisko jest zajęcie komornicze jak to wygląda prawnie i gdzie się zgłosić ?
Mimi
7 lip 22 o 12:38
Witam, art. 51a pkt 2 Prawa bankowego stanowi, że o ile umowa o prowadzenie rachunku bankowego nie stanowi inaczej, każdy ze współposiadaczy rachunku może w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy. Składa Pani zatem wypowiedzenie umowy do banku ale najpierw proszę sprawdzić w umowie, czy nie reguluje inaczej tej kwestii.
admin
7 lip 22 o 14:05