Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zamknięcie konta a historia rachunku bankowego

3 komentarze

Pytanie: Cztery lata temu spłaciłem pożyczkę w parabanku, wkrótce wyjechałem za granicę gdzie mieszkam do dnia dzisiejszego a przed wyjazdem zlikwidowałem konto bankowe z którego wykonałem zapłatę. Mama w Polsce poinformowała mnie teraz, że z tej firmy pożyczkowej przysłali mi wezwanie do zapłaty tej pożyczki którą już przecież spłaciłem.Skontaktowałem się z nimi telefonicznie i powiedziałem, że zapłaciłem i kiedy z grubsza miało to miejsce ale opryskliwa pracownica powiedziała mi, że gdybym zapłacił, to mieliby na koncie a na pewno nie mają i że takie numery że niby przelew nie doszedł to zna i żebym wymyślił coś innego ale szybko, bo niedługo wyślą pozew do sądu i odwiedzi mnie komornik. Proszę o poradę w związku z tym, jak ja mogę w takiej sytuacji udowodnić im, że zapłaciłem?

Przeczytaj też: Zamknięcie wspólnego konta bankowego

Odpowiedź: Historia operacji na koncie bankowym przechowywana jest przez banki nawet po zamknięciu konta bankowego, minimum przez pięć lat. Obowiązek ten nakłada na banki Ustawa o rachunkowości. Odpłatnie może Pan zatem uzyskać w banku papierowe, potwierdzone przez bank potwierdzenie wykonania przelewu. Dodatkowo można w ewentualnym procesie o zapłatę złożyć do sądu wniosek o zobowiązanie firmy pożyczkowej do przedstawienia historii operacji na ich koncie firmowym w celu wskazania, że otrzymali od Pana przelew; ale to rada raczej dla tych którzy już nie mogą uzyskać wtórnika potwierdzenia przelewu (bo konto zlikwidowali ponad pięć lat temu).

Przeczytaj też: Zamknięcie konta bankowego zajętego przez komornika

A tak w ogóle, to roszczenia z tytułu pożyczki udzielonej przez parabank ulegają przedawnieniu po trzech latach. Skoro cztery lata temu pożyczka była wymagalna, to teraz roszczenie parabanku byłoby już przedawnione.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 lipca, 2020

kategoria depozyty bankowe

Komentarze do 'Zamknięcie konta a historia rachunku bankowego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zamykając konto firmowe ściągnąłem sobie w pdf całą historię transakcji czyli z 10 lat, może się kiedyś przydać. Nieprzewidziane sytuacje zdarzają się.

  Arturo

  16 maj 21 o 16:27

 2. Ja uczyniłem tak samo w mBanku. Gdybym nie ściągnął a trzeba by coś kiedyś, to bank na pewno kazałby sobie za to zapłacić.

  Wichu

  11 lip 21 o 19:00

 3. Ktoś się orientuje czy w ING też można ściągnąć w PDF historię operacji?

  Aneta

  17 sie 21 o 18:09

Skomentuj