Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie psa przez komornika

2 komentarze

Pytanie: Czy jest możliwe zajęcie psa przez komornika? Nawet takiego domowego pupila a nie tylko stróżującego – podwórzowego, wiejskiego dajmy na to. Mój dłużnik raczej oficjalnie nie posiada nic ani dochodów z których komornik dałby radę odzyskać moje pieniądze ale ma rasowego psa z którym jest mocno związany. Myślę, że na pewno zapłaci gdy komornik zajmie psa, ten człowiek nieoficjalnie ma pieniądze.

Przeczytaj też: Komornik a praca na czarno

Odpowiedź: Tak, komornik może zająć i sprzedać psa. Wynika to z dwóch przepisów. W art. 829 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) traktującego o ograniczeniach przedmiotowych egzekucji są wymienione zwierzęta ale tylko: “jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny”; nie ma mowy o psie czy kocie ani innych zwierzętach – pupilach.

Przeczytaj też: Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji?

Z kolei art. 8441 kpc stanowi, że przepisy dotyczące egzekucji z ruchomości stosuje się odpowiednio do egzekucji ze zwierząt, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami dotyczącymi ochrony zwierząt.

Konkludując, zajęcie psa przez komornika jest możliwe i istotnie może okazać się skutecznym środkiem nacisku na dłużnika.

Przeczytaj też: Oszacowanie ruchomości przez komornika lub biegłego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 października, 2022

Komentarze do 'Zajęcie psa przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mieli wprowadzić zakaz zajmowania domowych zwierząt ale jak widać – nie przeszedł. Czy to dobrze czy źle, trudno orzec, w opisanym wyżej przypadku to chyba dobrze ale jest masa ludzi którzy naprawdę nie mają czym spłacić długów i im szkoda byłoby zabierać jedną z niewielu radości – psa.

    Monika

    14 paź 22 o 21:05

  2. Wystawić psa na licytację to jedno a znaleźć nabywcę to drugie i to drugie chyba w 99% się nie spełni. Normalny i myślący człowiek woli wziąć psa ze schroniska niż kupić na licytacji.

    admin

    14 paź 22 o 21:15

Skomentuj