Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oszacowanie ruchomości przez komornika lub biegłego

2 komentarze

Pytanie: Komornik pozajmował u mnie sporo rzeczy, są to zarówno prywatne jak też firmowe rzeczy, prowadzę jednoosobowo firmę. Komornik ten ma bardzo złe opinie w internecie w tym takie, że sprzedaje za bezcen zajęte rzeczy. Mam pytanie, czy to nie jest tak, że to biegły musi oszacować zajęte rzeczy i że komornik musi zastosować się do wyceny dokonanej przez biegłego?

Odpowiedź: Mowa o ruchomościach a nie o nieruchomości i zgodnie z art. 853 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej (o czym w dalszej części odpowiedzi), komornik, dokonując zajęcia, szacuje wartość zajętych ruchomości i oznacza ją w protokole zajęcia. Jednakże zgodnie z § 2 tegoż art. dłużnikowi przysługuje prawo wniesienia zastrzeżenia do oszacowania wartości dokonanego przez komornika i takie zastrzeżenie powoduje, że komornik musi wyznaczyć biegłego.

A zgodnie z art. 8662 Kodeksu postępowania cywilnego przez biegłego dokonywane jest już pierwsze oszacowanie ruchomości jeżeli są nimi przedmioty o wartości historycznej lub artystycznej lub wyroby ze złota i platyny.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 listopada, 2020

Komentarze do 'Oszacowanie ruchomości przez komornika lub biegłego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli wartość przedmiotu na pierwszy rzut oka komornika przekracza 25 tysięcy złotych to komornik wzywa do oszacowania biegłego.

    Paweł

    26 Maj 21 o 14:51

  2. To prawda, zgodnie z art. 853 § 4 kpc jeżeli wartość zajętej ruchomości według oceny komornika przekracza dwadzieścia pięć tysięcy złotych, komornik wzywa do oszacowania wartości biegłego. Zakładałem jednak że pytanie dotyczy ruchomości z których każda ma niższą wartość niż 25 tys. zł.

    admin

    26 Maj 21 o 14:57

Skomentuj