Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak długo trwa postępowanie egzekucyjne?

1 komentarz

Pytanie: Jak długo może trwać postępowanie egzekucyjne. Jeżeli komornik posprawdza wszystko i okaże się, że dłużnik nie ma nic na koncie, nie pracuje, w mieszkaniu nic wartościowego nie ma i nieruchomości nie ma, samochodu nie ma i w ogóle nic, to czy komornik będzie przetrzymywał sprawę licząc na to, że może za jakiś czas dłużnik podejmie pracę itd.?

Odpowiedź: W sytuacji o której Pan pisze, chyba każdy komornik umorzy egzekucję bezskuteczną nie licząc na to, że w przyszłości coś się może zmienić. Nawiasem mówiąc, rzadko się to zmienia. Komornicy nie chce przetrzymywać bezskutecznych spraw ponieważ powstają im wtedy formalnie zaległości i gdy ich jest sporo, wtedy nie mogą przyjmować spaw jako komornik z wyboru. A wierzyciel po umorzeniu bezskutecznej egzekucji może w każdym momencie ponownie wnieść o egzekucję do tego samego albo wedle uznania, do innego komornika.

Ja miałem niektóre sprawy w egzekucji po sześć lat i dłużej kiedy to z tytułu wynagrodzenia za prace albo z emerytury dłużnika wpływały co miesiąc kwoty po kilkadziesiąt złotych. Miałem też sprawę którą prowadził jeden warszawski komornik gdzie na początku udało mu się (już nie pamiętam z czego) wyegzekwować kilka tysięcy złotych po czym przez chyba z pięć lat już kompletnie nic. To był wyjątek. Dłużnik był młody i komornik zapewne liczył może “podpuszczony” początkowym sukcesem, że dłużnik (młody był) niebawem znów będzie miał dochody. Co jakiś czas sprawdzał wcześniej wzywając mnie do uiszczenia zaliczki na wydatki w związku z tym. W końcu jednak umorzył egzekucję.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Jak długo trwa postępowanie egzekucyjne?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jednakże to wierzyciel powinien wskazać ów majątek organowi egzekucyjnemu, lub może to zrobić firma windykacyjna występująca w imieniu wierzyciela. Co prawda, począwszy od lutego 2005 r., po wprowadzeniu do kodeksu postępowania cywilnego przepisu art. 797 [1], wierzyciel może też zlecić komornikowi za wynagrodzeniem poszukiwanie majątku dłużnika. Komornik dysponuje w tym celu odpowiednimi uprawnieniami. Określone instytucje, tj. np. urzędy skarbowe, oddziały ZUS, różnego rodzaju ewidencje, mają bowiem obowiązek udzielać informacji na zapytania kierowane przez komorników prowadzących postępowanie egzekucyjne. Należy jednak pamiętać o tym, że inicjatywa w tym zakresie zależy od samego komornika a dłużnicy generalnie doskonale wiedzą o tym, że komornik posiada wyżej wymienione uprawnienia.

    Gargamel

    27 Maj 21 o 10:52

Skomentuj