Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak długo trwa postępowanie egzekucyjne?

5 komentarzy

Pytanie: Jak długo może trwać postępowanie egzekucyjne. Jeżeli komornik posprawdza wszystko i okaże się, że dłużnik nie ma nic na koncie, nie pracuje, w mieszkaniu nic wartościowego nie ma i nieruchomości nie ma, samochodu nie ma i w ogóle nic, to czy komornik będzie przetrzymywał sprawę licząc na to, że może za jakiś czas dłużnik podejmie pracę itd.?

Przeczytaj też: Ponowna licytacja ruchomości po umorzeniu egzekucji

Odpowiedź: W sytuacji o której Pan pisze, chyba każdy komornik umorzy egzekucję bezskuteczną nie licząc na to, że w przyszłości coś się może zmienić. Nawiasem mówiąc, rzadko się to zmienia. Komornicy nie chce przetrzymywać bezskutecznych spraw ponieważ powstają im wtedy formalnie zaległości i gdy ich jest sporo, wtedy nie mogą przyjmować spraw jako komornik z wyboru. A wierzyciel po umorzeniu bezskutecznej egzekucji może w każdym momencie ponownie wnieść o egzekucję do tego samego albo wedle uznania, do innego komornika.

Przeczytaj też: Kiedy można ponownie wszcząć egzekucję?

Ja miałem niektóre sprawy w egzekucji po sześć lat i dłużej kiedy to z tytułu wynagrodzenia za prace albo z emerytury dłużnika wpływały co miesiąc kwoty po kilkadziesiąt złotych. Miałem też sprawę którą prowadził jeden warszawski komornik gdzie na początku udało mu się (już nie pamiętam z czego) wyegzekwować kilka tysięcy złotych po czym przez chyba z pięć lat już kompletnie nic. To był wyjątek. Dłużnik był młody i komornik zapewne liczył może “podpuszczony” początkowym sukcesem, że dłużnik (młody był) niebawem znów będzie miał dochody. Co jakiś czas sprawdzał wcześniej wzywając mnie do uiszczenia zaliczki na wydatki w związku z tym. W końcu jednak umorzył egzekucję.

Przeczytaj też: Czy komornik może sprzedać dług firmie windykacyjnej?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Jak długo trwa postępowanie egzekucyjne?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jednakże to wierzyciel powinien wskazać ów majątek organowi egzekucyjnemu, lub może to zrobić firma windykacyjna występująca w imieniu wierzyciela. Co prawda, począwszy od lutego 2005 r., po wprowadzeniu do kodeksu postępowania cywilnego przepisu art. 797 [1], wierzyciel może też zlecić komornikowi za wynagrodzeniem poszukiwanie majątku dłużnika. Komornik dysponuje w tym celu odpowiednimi uprawnieniami. Określone instytucje, tj. np. urzędy skarbowe, oddziały ZUS, różnego rodzaju ewidencje, mają bowiem obowiązek udzielać informacji na zapytania kierowane przez komorników prowadzących postępowanie egzekucyjne. Należy jednak pamiętać o tym, że inicjatywa w tym zakresie zależy od samego komornika a dłużnicy generalnie doskonale wiedzą o tym, że komornik posiada wyżej wymienione uprawnienia.

    Gargamel

    27 maj 21 o 10:52

  2. W sprawie mojego dłużnika umorzył bezskuteczną po trzech miesiącach. Nie wiem czy teraz innemu komornikowi zlecić, czy firmie windykacyjnej, czy odczekać z rok i znowu do jakiegoś innego komornika?

    Marysia

    6 sie 21 o 18:32

  3. Do innego komornika od razu raczej nie ma sensu. Jeżeli dłużnik młody, to odczekać i znowu do komornika. Firma windykacyjna prawdopodobnie nic nie zdziała, chyba że zabronionymi sposobami…

    admin

    6 sie 21 o 21:17

  4. W mojej sprawie komornik “działa” bezskutecznie już ponad 6 miesięcy, nie wiem na co jeszcze liczy, nie można się doń dodzwonić.

    Faryzeusz

    31 sie 21 o 10:21

  5. Są jeszcze tacy którzy tak myślą, że umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu bezskuteczności tegoż to umorzenie samego długu. Umorzenie egzekucji to nie umorzenie długu, bo choćby nazajutrz zaś można wnieść do komornika o ponowną egzekucję długu. Wierzyciele i ich pełnomocnicy chcieliby aby dłużnicy myśleli że to jest równoznaczne z umorzeniem długu. Zakładaliby na nowo konta bankowe i wpłacali na nie pieniądze, kupowaliby na siebie różne rzeczy. Kilka lat temu miałem takiego dłużnika, komornik egzekucję umorzył, a ten za bodaj dwa miesiące kupił na siebie chyba nowy Renault Megane No i ponowny wniosek do tego samego komornika, komornik zajął samochód ale nie zdążył zlicytować bo tatuś dłużnika wpłacił pieniążki. Podobno dłużnik się popłakał przy zajęciu samochodu; myślał że dług jest umorzony… Dług może umorzyć chyba tylko sam wierzyciel, w żadnym wypadku komornik ani sama firma windykacyjna.

    Usyk

    26 wrz 21 o 05:07

Skomentuj