Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak długo trwa postępowanie egzekucyjne?

Brak komentarzy

Pytanie: Jak długo może trwać postępowanie egzekucyjne. Jeżeli komornik posprawdza wszystko i okaże się, że dłużnik nie ma nic na koncie, nie pracuje, w mieszkaniu nic wartościowego nie ma i nieruchomości nie ma, samochodu nie ma i w ogóle nic, to czy komornik będzie przetrzymywał sprawę licząc na to, że może za jakiś czas dłużnik podejmie pracę itd.?

Odpowiedź: W sytuacji o której Pan pisze, chyba każdy komornik umorzy egzekucję bezskuteczną nie licząc na to, że w przyszłości coś się może zmienić. Nawiasem mówiąc, rzadko się to zmienia. Komornicy nie chce przetrzymywać bezskutecznych spraw ponieważ powstają im wtedy formalnie zaległości i gdy ich jest sporo, wtedy nie mogą przyjmować spaw jako komornik z wyboru. A wierzyciel po umorzeniu bezskutecznej egzekucji może w każdym momencie ponownie wnieść o egzekucję do tego samego albo wedle uznania, do innego komornika.

Ja miałem niektóre sprawy w egzekucji po sześć lat i dłużej kiedy to z tytułu wynagrodzenia za prace albo z emerytury dłużnika wpływały co miesiąc kwoty po kilkadziesiąt złotych. Miałem też sprawę którą prowadził jeden warszawski komornik gdzie na początku udało mu się (już nie pamiętam z czego) wyegzekwować kilka tysięcy złotych po czym przez chyba z pięć lat już kompletnie nic. To był wyjątek. Dłużnik był młody i komornik zapewne liczył może “podpuszczony” początkowym sukcesem, że dłużnik (młody był) niebawem znów będzie miał dochody. Co jakiś czas sprawdzał wcześniej wzywając mnie do uiszczenia zaliczki na wydatki w związku z tym. W końcu jednak umorzył egzekucję.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Skomentuj