Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przewłaszczenie towaru na zabezpieczenie

2 komentarze

Pytanie:Jak rozumieć, że zabezpieczeniem spłaty kredytu firmowego może być towar należący do kredytobiorcy, np. w jego sklepie. Podobno w przypadku takiego zabezpieczenia kredytu kredytobiorca dokonuje przewłaszczenia towaru na rzecz banku. Czyli to wart zostaje zamrożony i kredytobiorca nie może go sprzedawać?

Odpowiedź: Istotnie, jedną z form zabezpieczenia spłaty kredytu jest dla banku przewłaszczenie rzeczy, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców są to rzeczy oznaczone co do gatunku. Rzeczami takimi rzeczywiście mogą być i bywają towary należące do kredytobiorcy, choćby właśnie w sklepie, towary wystawione na sprzedaż. I tak też jeżeli kredytobiorca prowadzi np. sklep odzieżowo-obuwniczy, to przedmiotem przewłaszczenia mogłyby być takie rzeczy oznaczone co do gatunku jak różnego rodzaju płaszcze, kurtki, buty, itp. W wyniku przewłaszczenia takich towarów bank staje się ich właścicielem do czasu spłaty kredytu przez kredytobiorcę. Przewłaszczenia dokonuje się na podstawie stosownej umowy. W umowie przewłaszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku strony mogą zapisać (i chyba zwykle zapisują), że kredytobiorca dokonujący przewłaszczenia towarów na rzecz banku, ma prawo te towary sprzedawać pod warunkiem jednoczesnego uzupełniania sprzedanych rzeczy takimi samymi rzeczami, czyli jeśli np. kredytobiorca sprzeda płaszcz za 600 zł. to musi powstały brak uzupełnić też płaszczem za 600 zł. i to ewentualnie takim samym. Dzięki temu kapitał kredytobiorcy w formie takich towarów nie zostaje zamrożony. Na marginesie można dodać ze tego rodzaju przewłaszczenie (albo np. umowa komisu) skutecznie uniemożliwia egzekucję długów komornikowi i irytuje wierzycieli którzy widzą, że dłużnik prowadzi działalność gospodarczą (np. efektowny sklep) a towar nie jest jego i nie można takiego towaru zlicytować.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 lipca, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Przewłaszczenie towaru na zabezpieczenie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Do tego sprzedaż finalizowana jest za gotówkę do kasy w sklepie albo albo na konto osoby trzeciej i komornik jest praktycznie bezradny. Musiałby robić naloty na kasę, czego żaden z nich nie robi.

    Anonim

    8 Kwi 21 o 17:12

  2. Kiedyś zapewne żaden, dzisiaj nie wykluczałbym tego. Komorników namnożyło się, zarabiają o wiele mniej niż kiedyś i są bardziej pracowici.

    admin

    9 Kwi 21 o 06:43

Skomentuj