Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przewłaszczenie towaru na zabezpieczenie

3 komentarze

Pytanie: Jak rozumieć, że zabezpieczeniem spłaty kredytu firmowego może być towar należący do kredytobiorcy, np. w jego sklepie. Podobno w przypadku takiego zabezpieczenia kredytu kredytobiorca dokonuje przewłaszczenia towaru na rzecz banku. Czyli to wart zostaje zamrożony i kredytobiorca nie może go sprzedawać?

Przeczytaj też: Przewłaszczenie na zabezpieczenie a Kodeks cywilny

Odpowiedź: Istotnie, jedną z form zabezpieczenia spłaty kredytu jest dla banku przewłaszczenie rzeczy, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców są to rzeczy oznaczone co do gatunku. Rzeczami takimi rzeczywiście mogą być i bywają towary należące do kredytobiorcy, choćby właśnie w sklepie, towary wystawione na sprzedaż. I tak też jeżeli kredytobiorca prowadzi np. sklep odzieżowo-obuwniczy, to przedmiotem przewłaszczenia mogłyby być takie rzeczy oznaczone co do gatunku jak różnego rodzaju płaszcze, kurtki, buty, itp. W wyniku przewłaszczenia takich towarów bank staje się ich właścicielem do czasu spłaty kredytu przez kredytobiorcę.

Przeczytaj też: Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnej

Przewłaszczenia dokonuje się na podstawie stosownej umowy. W umowie przewłaszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku strony mogą zapisać (i chyba zwykle zapisują), że kredytobiorca dokonujący przewłaszczenia towarów na rzecz banku, ma prawo te towary sprzedawać pod warunkiem jednoczesnego uzupełniania sprzedanych rzeczy takimi samymi rzeczami, czyli jeśli np. kredytobiorca sprzeda płaszcz za 600 zł. to musi powstały brak uzupełnić też płaszczem za 600 zł. i to ewentualnie takim samym. Dzięki temu kapitał kredytobiorcy w formie takich towarów nie zostaje zamrożony. Na marginesie można dodać ze tego rodzaju przewłaszczenie (albo np. umowa komisu) skutecznie uniemożliwia egzekucję długów komornikowi i irytuje wierzycieli którzy widzą, że dłużnik prowadzi działalność gospodarczą (np. efektowny sklep) a towar nie jest jego i nie można takiego towaru zlicytować.

Przeczytaj też: Kredyt pod zastaw niezapłaconego towaru

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 lipca, 2020

Komentarze do 'Przewłaszczenie towaru na zabezpieczenie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Do tego sprzedaż finalizowana jest za gotówkę do kasy w sklepie albo albo na konto osoby trzeciej i komornik jest praktycznie bezradny. Musiałby robić naloty na kasę, czego żaden z nich nie robi.

    Anonim

    8 kw. 21 o 17:12

  2. Kiedyś zapewne żaden, dzisiaj nie wykluczałbym tego. Komorników namnożyło się, zarabiają o wiele mniej niż kiedyś i są bardziej pracowici.

    admin

    9 kw. 21 o 06:43

  3. Przewłaszczenie towarów może być przewłaszczeniem rzeczy oznaczonych co do gatunku i tu, uwaga, wierzycielu. Umowy przewłaszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku konstruowane bywają tak, że dłużnik ma prawo sprzedawać rzeczy będące przedmiotem przewłaszczenia, pod warunkiem zastępowania ich takimi samymi co do ilości, wartości, jakości i rodzaju. W praktyce często okazuje się tak, że dłużnik ma kłopoty z zastąpieniem sprzedanych rzeczy takimi samymi i okazuje się, że towary na stanie wcale nie są własnością banku, albowiem są to rzeczy o zupełnie innych wartościach, jakości, ilości oraz rodzaju i jak najbardziej można prowadzić do nich egzekucję. Nie należy więc przestraszyć się wezwania do zwolnienia tych rzeczy i zwalniać je w panice, tylko zażyczyć sobie umowę przewłaszczenia wraz z wykazem rzeczy a następnie porównać z tymi w protokole zajęcia komorniczego.

    wnikliwy

    29 maj 21 o 13:20

Skomentuj