Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przekręty sędziów

3 komentarze

Oryginalny wpis znajdujący się tutaj dotyczył przekrętów popełnionych przez konkretnych sędziów. Usunąłem go jednak ponieważ zbliża się termin przedawnienia karalności a nie wierząc w rzetelność organów ścigania i będąc już mocno zmęczonym sprawą, nie zdecydowałem się na złożenie zawiadomienia.

A tak w ogóle, to jak to jest – czy przekręty w orzekaniu często są popełniane przez wielu sędziów? Czytając uzasadnienia niektórych wyroków, uważam że niestety tak – często. Przeoczenia faktów – materiału dowodowego, nieprawdopodobne pomyłki i brak logiki zakrawające na celowe tym bardziej, że także w II instancji gdzie sąd utrzymuje wyrok sądu I instancji. Ewidentne przestępstwa z art. 231 KK który stanowi że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Takie przekręty zapewne nie są bezinteresownie popełniane lecz w zamian za korzyść majątkową (albo osobistą) co jest jeszcze poważniejszym przestępstwem – korupcji. Przyjęcia łapówki zazwyczaj nie sposób udowodnić w takich sprawach ale pozostaje wówczas ww. art. 231 kk.

remedium na taką patologię w sądownictwie jest system Common law czyli ławy przysięgłych obywateli losowo wybieranych za każdym razem do danej sprawy. Nie mylcie ich z ławnikami czyli z według mnie, z fikcją udziału czynnika społecznego.

18 lipca, 2017

kategoria prawnicy

Komentarze do 'Przekręty sędziów'

Subscribe to comments with RSS

 1. PiS zapowiadał oczyszczenie tego środowiska i co? I jak zwykle. gó…o. Może trzeba to zrobić oddolnie?

  PISDA

  6 Cze 20 o 14:31

 2. nic z tego nie będzie ani za tej ani za innej władzy dopóki ludzie nie zmądrzeją

  karat

  4 Lis 20 o 21:38

 3. spokojnie padła komuna ,padnie i kasta to jest proces ,potrzeba czasu ,damy radę …

  droma

  11 Cze 21 o 11:31

Skomentuj