Nieumyślne, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenie nieprawdy przez sędzię wiedzącą o sfałszowaniu dokumentów
Co, myślicie, że pijany byłem (w cugu świąteczno-noworocznym) pisząc tytuł niniejszego wpisu? No to czytajcie niżej, takie słowa padły w uzasadnieniu wyroku. To żadna rewelacja, sprawa stara ale zapewne nie wszyscy o tym wiedzą.
Przeczytaj też: Pojęcie “istotnej szkody” wyrządzonej przez sędziego (niby) nieumyślnie
Otóż wyrokiem Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim z 20 listopada 2006 roku w sprawie II K 213/06, zmienionym wyrokiem Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim z 10 lipca 2007 r. w sprawie VI Ka 234/07, sędzia Sądu Rejonowego dla dzielnicy Poznań Stare Miasto i Wilda, S.Z., została skazana za przestępstwo z art. 231 § 3 kodeksu karnego, polegające na trzykrotnym nieumyślnym niedopełnieniu obowiązków sędziego w ten sposób, że działając w celu korzyści majątkowej, będąc uprawniona do wystawienia dokumentu, poświadczyła nieprawdę w postanowieniach o stwierdzenie nabycia spadku, wiedząc, że przedstawione w tych sprawach testamenty zostały sfałszowane – za co została skazana na karę 1 roku pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary na okres próby wynoszący 2 lata.
No i co? Da się? Oczywiście że da się, wszystko się da – w polskich sądach. Nie ma rzeczy niemożliwych – w polskich sądach a przynajmniej w wykonaniu niektórych tzw. sędziów.
Przeczytaj też: Przekręty sędziów
Sędziowie którzy takie uzasadnienie napisali, w mojej (i mam nadzieję, że w Waszej też) ocenie niewątpliwie dopuścili się bezczelnego popełnienia przestępstwa z tegoż artykułu czyli 231 kk w sprawie którego “sądzili” koleżankę z kasty. Uznanie przez nich, że przestępczyni – sędzia działała “nieumyślnie”, pozwoliło na zastosowanie lżejszej kwalifikacji (skazana znowu orzeka…) czyli właśnie § 3; oto brzmienie całego art. 231 kk ze wszystkimi §:
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Oczywiście zastosowanie winien mieć § 1, tak samo jak w przypadku sędziów którzy ją “sądzili”. Oni też umyślnie popełnili przestępstwo niedopełnienia obowiązków czyli przynajmniej § 1.
Przeczytaj też: Ława przysięgłych czyli społeczne sądy nad sędziami, prokuratorami i konsekwencje
Karalność tego popełnionego przez nich przestępstwa zapewne przedawniła się już (przedawnienie karalności z upływem 5 lat) zakładając, że wyrok został wydany wcześniej niż 5 lat temu zatem zawiadomienia o przestępstwie wnosił nie będę (a nawet jakby nie było przedawnione, to czy prokuratura “dopatrzyłaby się” tego co ja widzę?). Postaram się jednak zdobyć nazwiska tych sędziów i upublicznić je w interesie społecznym.
Przeczytaj też: Swobodna ocena dowodów przez sędziego
Robią z nami co chcą, człowiek mając pewne dokumenty i udowodnioną rację nie jest pewien wyroku. Z powodu kaprysu albo łapówki przekręcą wszystko.
Anonim
6 cze 20 o 14:35
PiS z Ziobra na czele miał to naprawić i co? Jest tak samo jak nie gorzej. Skandaliczne wyroki są na porządku dziennym. Jawne przekłamania z którymi pokrzywdzony nic nie może zrobić.
garek
11 maj 21 o 19:38
Obecnie wielu z nich udaje niezłomnych walcząc z reżimem PiS i Ziobry wiec i o przekrętach sędziowskich mniej się mówi a nigdy nie mówiło się wiele. Lekarz za błędy karnie odpowiada a błędy sędziów też często prowadzą do ludzkich tragedii, także zdrowotnych.
Maj
19 wrz 21 o 08:36