Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawnienie pożyczki od osoby prywatnej

2 komentarze

Pytanie: Czy pożyczka której udzieliła osoba prywatnie czyli nieprowadząca firmy pożyczkowej, przedawnia się po trzech latach czy po dziesięciu latach?

Odpowiedź: Ani po trzech ani po dziesięciu latach, tylko po sześciu latach. Dziesięcioletni termin przedawnienia był przed nowelizacją przepisu. Obecnie Art. 118 Kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Bieg przedawnienia można przerwać skutecznie wnosząc do sądu pozew o zapłatę pożyczki lub uzyskując od pożyczkobiorcy uznanie długu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 grudnia, 2020

kategoria kredyty

tag

Komentarze do 'Przedawnienie pożyczki od osoby prywatnej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zwrot części pożyczki też jest uznaniem długu?

    Vava

    28 Gru 20 o 13:36

  2. Myślę, że w przypadku pożyczki częściowa spłata jest uznaniem długu.

    admin

    28 Gru 20 o 14:59

Skomentuj