Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Licytacja nieruchomości na wniosek wierzyciela

9 komentarzy

Pytanie: Nie mogę od dwóch tygodni (!!) dodzwonić się do kancelarii komornika a mieszkam w odległości 150 kilometrów i nie wiem, dlaczego komornik do tej pory nie zarządził licytacji mieszkania dłużnika. Jest prawomocnie oszacowane. Czy ja mam wnioskować o przeprowadzenie licytacji? chyba oczywiste jest, że jeżeli zapłaciłem biegłemu za oszacowanie to po to żeby była licytacja?

Przeczytaj też: Egzekucja z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką

Odpowiedź: Tak, jeżeli jest to mieszkanie w którym dłużnik zamieszkuje, to termin licytacji komornik wyznacza na wniosek wierzyciela przy czym wniosek taki zostanie uwzględniony pod warunkiem, że wysokość egzekwowanej należności głównej (czyli bez odsetek, bez kosztów procesu i bez kosztów egzekucji poniesionych przez wierzyciela) stanowi co najmniej równowartość jednej dwudziestej części sumy oszacowania. Istnieją jednak wyjątki; proszę przeczytać: Licytacja mieszkania za mały dług

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 grudnia, 2020

Komentarze do 'Licytacja nieruchomości na wniosek wierzyciela'

Subscribe to comments with RSS

 1. Chyba, że nie ma innego majątku z którego można by ściągnąć dług, to wtedy ten przepis nie ma zastosowania ale o tym decyduje sąd.

  Anonim

  8 sty 21 o 15:16

 2. Czy ten przepis dotyczy też wierzyciela hipotecznego to znaczy chodzi mi o to, czy i w takim przypadku musi zaistnieć ta 1/20 sumy oszacowania?

  Wacław

  17 maj 21 o 05:54

 3. Tak dotyczy to również hipoteki.

  admin

  17 maj 21 o 14:56

 4. Witam, zbliża się termin licytacji, czy komornik może udzielić mi informacji telefonicznie o tym czy wpłynęły już jakieś oferty kupna nieruchomości?

  Adam

  11 paź 21 o 11:33

 5. Witam, w publicznej licytacji oferty kupna nie wpływają przed licytacją. Zjawiają się licytanci na licytację i licytują.

  admin

  11 paź 21 o 11:37

 6. A orientuje się Pan jak to jest np na 1 licytacji nie było chętnych i odrazu na niej jest wyznaczony termin 2

  Marzena

  15 gru 21 o 13:21

 7. Wierzyciel musi zwrócić się z wnioskiem do komornika o wyznaczenie drugiej licytacji, bez wniosku nie będzie drugiej licytacji.

  admin

  15 gru 21 o 13:31

 8. Dzień doby. Można prosić o wzór wniosku o wyznaczenie terminu pierwszej licytacji nieruchomości, przykładowy wniosek?

  Hala

  29 mar 23 o 13:51

 9. Po prostu na przykład: “Niniejszym wnoszę o wyznaczenie terminu pierwszej licytacji nieruchomości objętej księgą wieczystą …”.

  admin

  29 mar 23 o 14:19

Skomentuj