Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Prezes – słup w zadłużonej spółce a odpowiedzialność poprzedniego zarządu

10 komentarzy

Pytanie: Spółka z o.o. dokonała w mojej firmie zakupu na ponad 60 tys. zł. Mój błąd, że nie sprawdziłem jej jak należy, bo chociaż w żadnym rejestrze długów nie figurowała, to wystarczyło poszukać wpisów w internecie, o tym sposobie dowiedziałem się z Pana bloga, niestety za późno. Spółka nie zapłaciła, wystąpiłem do sądu po nakaz zapłaty, następnie do komornika i klapa, egzekucja zupełnie bezskuteczna. Wiadomo mi o możliwości pozwania prezesa w takiej sytuacji ale jak można się domyślić, już jest inny prezes i jest to typowy słup, zadłużony osobiście. Poprzedni prezes ma się świetnie, otworzył firmę na siebie, bez ogródek.

Odpowiedź: A dlaczego Pan uważa, że poprzedni prezes za którego czasu spółka zaciągnęła dług, uwolnił się od odpowiedzialności poprzez wstawienie słupa? Nie uwolnił się; zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 25 lutego 2010 r., Sygn. akt V CSK 248/09, w razie bezskuteczności egzekucji zobowiązania spółki odpowiedzialność na zasadach przewidzianych w art. 299 KSH ponoszą osoby będące członkami zarządu lub likwidatorami spółki w czasie istnienia tego zobowiązania. Nie zaszkodzi na wszelki wypadek pozwać też słupa, ale solidarnie – z owym poprzednim prezesem któremu świetnie się powodzi. Z dawnych doświadczeń wiem, że w takich przypadkach egzekucje przeciwko poprzednim prezesom często były skuteczne. Może podobnie jak Pan, nie wiedzieli, że można ich dopaść na drodze cywilnej.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 sierpnia, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Prezes – słup w zadłużonej spółce a odpowiedzialność poprzedniego zarządu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jakiś czas temu kupiłem mieszkanie od spółki z o.o. zarządzanej przez dwie osoby. Gdy wszystkie mieszkania w bloku zostały sprzedane, spółka zmieniła nazwę, adres na wirtualne biuro, a prezesa na Chińczyka, typowego słupa. W międzyczasie blok zaczął się nieco sypać więc chcieliśmy dochodzić remontu na zasadzie rękojmi, ale z ww. powodów nie mamy się jak do kogo zgłosić (poczta z potw. odbioru nie jest odbierana). Czy istnieje sposób, by ścigać poprzednich właścicieli, którzy mają się dobrze, założyli nową spółkę, dalej budują, a nowa firma od poprzedniej różni się w nazwie jedną literką i śmieją się w twarz (spotkany raz na ulicy jeden z członków zarządu powiedział, że nie pamięta, komu sprzedał spółkę)?

  Kris

  25 Sty 21 o 17:50

 2. Jeżeli ta spółka z Chińczykiem ma ten sam nr KRS to jest to ta sama spółka i można od niej domagać się zapłaty choć jak Pan domyśla się, komornik nic od niej nie ściągnie. Tamci poprzedni członkowie zarządu nie będą odpowiadać za ten dług z tytułu rękojmi chyba że zostanie wykazane iż te wady były celowym działaniem – oszustwem i wówczas w postępowaniu karnym można żądać naprawienia szkody przez prezesów “sprzed Chinczyka”. Tak ja to widzę.

  admin

  25 Sty 21 o 18:05

 3. Uwolniłby się ten poprzedni prezes gdyby w odpowiednim czasie złożył wniosek o ogłoszenie upadłości i każdy następny członek zarządu również uwolniłby się od odpowiedzialności gdyby po objęciu funkcji złożył wniosek o ogłoszenie upadłości nawet jeżeli byłoby oczywistym, że wniosek zostanie odrzucony.

  Heniek

  9 Cze 21 o 16:36

 4. Pozwanie członków zarządu po bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce w połowie przypadków umożliwia odzyskanie od nich należności o ile dany członek zarządu nie figuruje w wielu spółkach już nie działających.

  Jaco

  3 Lip 21 o 06:59

 5. Jak to sprawdzić czy i w ilu spółkach z o.o. jest lub była taka osoba w zarządzie?

  Helmut

  1 Paź 21 o 03:52

 6. Wpisać w wyszukiwarce Google imię i nazwisko i “KRS” czyli np. “Jan Kowalski KRS” to powinny się pojawić odpowiednie wpisy.

  admin

  1 Paź 21 o 06:32

 7. Jest lub był taki serwis LexisNexis w którym po wpisaniu danych osobowych pojawiały się wszystkie spółki w których dany osobnik jest członkiem zarządu albo prokurentem albo wspólnikiem. Nie tylko spółki z o. o. ale też akcyjne i jawne.

  godek

  1 Paź 21 o 11:36

 8. Miałem to narzędzie, tzn. byłem abonentem. Bardzo drogie, nie warto. Można wskazanych wyżej ustaleń dokonać bezpłatnie w internecie.

  admin

  1 Paź 21 o 13:51

 9. PS w których jest lub był co też istotne.

  godek

  1 Paź 21 o 11:37

 10. Czy niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest działaniem na szkodę spółki tzn. czy jest karalne?

  Henryk

  29 Paź 21 o 08:21

Skomentuj