Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Podział sumy uzyskanej z egzekucji komorniczej

3 komentarze

Pytanie: Jak wygląda podział przez komornika wyegzekwowanych środków? Wierzycieli jest kilku i dla wszystkich chyba nie wystarczy to znaczy nikt nie otrzyma pełnego zaspokojenia. Czy komornik dzieli to od razu po egzekucji samodzielnie kierując się zasadą proporcjonalności?

Przeczytaj też: Jak komornik rozlicza wpłaty i dzieli pomiędzy wierzycieli

Odpowiedź: Tak, zarówno w przypadku egzekucji z nieruchomości jak i w przypadku egzekucji z ruchomości, wierzytelności w tym wynagrodzenia za pracę oraz z innych praw majątkowych, podziału sumy uzyskanej z egzekucji komornik dokonuje samodzielnie i niezwłocznie.

Przeczytaj też: Pierwszeństwo, kolejność zaspokajania wierzycieli w egzekucji komorniczej

Jak chodzi o zasadę proporcjonalności to komornik kieruje się wyłącznie tą zasadą tylko pod warunkiem, że wśród wierzycieli egzekwujących nie ma tych których należności korzystają z pierwszeństwa zaspokajania wśród których najczęściej jest to Skarb Państwa (należności z tytułu podatków oraz ZUS), wierzyciel alimentacyjny.

Przeczytaj też: Ile dni ma komornik na przekazanie pieniędzy wierzycielowi?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Podział sumy uzyskanej z egzekucji komorniczej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy wierzyciel z zabezpieczeniem hipotecznym też ma pierwszeństwo w przypadku egzekucji na przykład z wynagrodzenia dłużnika na którego nieruchomości ma hipotekę?

    Ula

    30 gru 20 o 15:02

  2. Nie, wierzyciel hipoteczny jest uprzywilejowany tylko w egzekucji z nieruchomości.

    admin

    30 gru 20 o 15:25

  3. Jak jest podział sumy z egzekucji to najczęściej jednym z wierzycieli jest skarb państwa via urząd skarbowy albo ZUS i wtedy “podział” jest taki, że skarb państwa bierze wszytko.

    Pitu

    22 cze 21 o 18:53

Skomentuj