Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ile dni ma komornik na przekazanie pieniędzy wierzycielowi?

37 komentarzy

Tytułowe pytanie nierzadko wpisywane jest w wyszukiwarce. Pytają o to zapewne przede wszystkim wierzyciele ale niewykluczone że i dłużnicy (do których zwrócę się na końcu niniejszego wpisu).

Jeśli egzekucja dotyczy roszczeń niealimentacyjnych oraz nierentowych, to zgodnie z Art. 8892 Kodeksu postępowania cywilnego bank przekazuje komornikowi środki z konta dopiero po siedmiu dniach licząc od dnia zablokowania konta. W przypadku alimentów i rent – bezzwłocznie. A komornik, środki uzyskane w wyniku pierwszej wpłaty dokonanej przez dłużnika zajętej wierzytelności (uwaga: nie przez dłużnika w sprawie; o tym kto to jest dłużnik zajętej wierzytelności przeczytaj tutaj: Co oznacza zajęcie wierzytelności przez komornika? Trzeciodłużnik) przekazuje wierzycielowi nie wcześniej niż w 7 dniu i nie później niż w 14 dniu od dnia ich otrzymania. Pozostałe wyegzekwowane należności komornik przekazuje wierzycielowi w terminie 4 dni od dnia ich otrzymania. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych i rentowych komornik przekazuje wierzycielowi wyegzekwowane należności niezwłocznie, niezależnie od sposobu ich wyegzekwowania. Jeżeli komornik dopuści do opóźnienia, jest obowiązany zapłacić uprawnionemu odsetki ustawowe za opóźnienie od kwot otrzymanych i nierozliczonych w terminie. Termin liczony jest od dnia otrzymania pieniędzy przez komornika do dnia dokonania przezeń przelewu / przekazu pocztowego a nie do dnia w którym wierzyciel otrzyma pieniądze.

Przeczytaj też: Nie wnoś skargi na czynności komornika do sądu lecz do komornika!

I teraz zwracam się do dłużników którzy w rzeczywistości mogą nie być dłużnikami gdyż na przykład wcześniej dobrowolnie spłacili wierzyciela a ten wniósł mimo tego do komornika o niecelową już egzekucję. Otóż od pewnego czasu zajęcia rachunków bankowych dokonywane są elektronicznie i pomimo owych co najmniej 14 dni czasu, możesz nie zdążyć skutecznie podjąć kroków prawnych mających na celu powstrzymanie komornika przed przekazaniem wierzycielowi pieniędzy. To uwaga zwłaszcza do osób które dobrowolnie spłaciły tytuł wykonawczy; były wierzyciel wciąż ten tytuł wykonawczy ma… Jeżeli natomiast komornik przeprowadził egzekucję długu, to tytuł wykonawczy pozostaje u komornika w aktach zakończonej sprawy.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 września, 2016

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Ile dni ma komornik na przekazanie pieniędzy wierzycielowi?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Sąd przelał pieniądze do komornika 24.04.2018. na rzecz wypłaty należności dla wierzycieli. Komornik obiecał dokonać przelewów do 15.05.2018 r. Po rozmowie telefonicznej skłamał,że Sąd przesłał mu tylko część i czeka na resztę. Po rozmowie z księgową z Sądu,otrzymałem informację,że 24.04.2018 pieniądze w całości zostały przelane do komornika. Z informacji internetowej wiem,że komornik powinien przelać pieniądze w ciągu 4 dni. Co zrobić,by komornik wywiązał się ze swoich zobowiązań?

  Ciemniewski Mirosław

  16 maj 18 o 11:30

 2. Postraszyć zawiadomieniem do prokuratury o przywłaszczeniu pieniędzy art. 234 kk oraz o niedopełnieniu obowiązków art. 231 kk i jeżeli to nie poskutkuje, to zrealizować zapowiedzi.

  admin

  16 maj 18 o 13:47

 3. Dzień dobry mam takie pytanie gdzie bym musiała się zgłosić w sprawie przetrzymywania pieniędzy na dzieci czyli alimenty przez komornika.Ponieważ w miesiąc w miesiąc komornik przetrzymuje alimenty które przelewa na jego konto zakład pracy męża o przeszło tydzień ,nie wiem właśnie czy ma takie prawo.

  Płotka Marzena

  14 lis 19 o 11:43

 4. Trzeba by wysłać skargę na czynność komornika – przetrzymywanie pieniędzy, do sądu rejonowego przy którym komornik działa. Cztery dni ma na przekazanie wierzycielowi ale oczywiście od dnia w którym komornik otrzyma przelew, no i wysłanie przez niego przelewu a otrzymanie go na konto też może trwać dzień albo i trzy jeśli wysyła w piętek.

  admin

  15 lis 19 o 20:32

 5. Powiem tak od dłuższego czasu mam taki sam problem bo wypłata dłużnika wychodzi każdego 10 miesiąca więc alimiety powinnam mieć na każdego 15 miesiąca pomijając miesiące gdzie są święta państwowe czy weekend. A co Pan komornik sądowy Warszawa Żoliborz niestety przetrzymuje gotówkie raz tylko było że przelew był zrobiony w terminie. A tak zawsze opuznienie i kasa jest ale na 18 na 20 22 nawet nie wiem do kogo skargie napisać.

  Gość

  23 lut 20 o 21:05

 6. Skarga do Sądu Rejonowego dla warszawy- Żoliborza. Skarga jest jednak płatna 100 złotych. Jeżeli zostanie uwzględniona to zwrotu opłaty możesz żądać, co “ciekawe” nie od komornika lecz od dłużnika który w tym wypadku nie zawinił.

  admin

  23 lut 20 o 22:24

 7. W wyjątkowych przypadkach (po nowelizacji przepisów) sąd może nakazać komornikowi zwrócenie tej opłaty ale przepis nie wskazuje konkretnych przypadków.

  Renata

  12 maj 21 o 04:46

 8. Ten czas na przekazanie przez komornika wyegzekwowanych środków wierzycielowi jest ewidentnie zbyt krótki z punktu widzenia interesu prawnego dłużnika.

  carpenter

  2 lip 21 o 18:46

 9. To prawda, jest to rozwiązanie przeciwko dłużnikowi, żeby nawet nienależne pieniądze komornik zdążył przekazać i otrzymał za to prowizję.

  fifa

  12 lip 21 o 15:26

 10. Zgadzam się z tym poglądem, wierzycielowi nic by się nie stało gdyby poczekał tydzień dłużej tzn. o ile pieniądze są mu faktycznie należne. A dla (wyimaginowanego) dłużnika to często niepowetowana szkoda, gdyż późniejsza egzekucja zwrotu tych pieniędzy od nieuczciwego beneficjenta często jest bezskuteczna.

  Paulo

  12 lip 21 o 21:16

 11. Chciałabym się spytać jak postąpić kiedy komornik przetrzymuje alimenty na dziecko. Na komornika koncie są od 30 lipca i do dnia dzisiejszego nie zostały przelane. Pytałam panią komornik oto, ale zostałam poinformowana ze ma dużo pracy a jak mi się nie podoba to mam zgłosić zażalenie do Sądu i dziecko poczeka jeszcze z trzy miesiące. Proszę o poradę.

  Ewelina

  19 sie 21 o 17:37

 12. Można wnieść skargę na czynność komornika a dokładniej, na zaniechanie czynności przekazania alimentów dla uprawnionej osoby. Opłata od skargi wynosi 100 złotych, wnosi się ją do sądu ale za pośrednictwem tegoż komornika który jeżeli uznaje skargę, to dokonuje (w tym przypadku) przelewu i na tym koniec.

  Można jednak też albo najpierw (zamiast) powiadomić policję lub prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przez komornika przestępstwa przywłaszczenia alimentów (art. 284 kk) oraz niedopełnienia obowiązków (art. 231 kk). Zawiadomienie takie nie podlega opłacie. Wysłać pani komornik kopię zawiadomienia, może od razu ze strachu / aby uniknąć przybycia na policję przeleje zaległe alimenty a zawiadomieniem wstrzymać się kilka dni, bo gdy je Pani wyśle to panią też policja wezwie aby przyjąć zgłoszenie do protokołu.

  admin

  19 sie 21 o 17:51

 13. P.S. Sąd ma 7 dni na rozpatrzenie skargi natomiast jest to termin instrukcyjny a w rzeczywistości może to trwać dłużej ale chyba nie aż trzy miesiące a w ogóle taki tekst od komornika to szczyt chamstwa i sugerowanie że złośliwie będzie dalej przetrzymywać pieniądze jeżeli złoży Pani skargę. Szkoda że Pani tego nie nagrała.

  admin

  19 sie 21 o 19:29

 14. Za taki tekst baba komornik powinna wylecieć z zawodu a postępowanie karne swoją drogą mieć.

  Judyta

  18 wrz 21 o 08:37

 15. Nagrywajcie rozmowy z komornikiem, macie do tego prawo jako strona postępowania (zarówno wierzyciel jak i dłużnik).

  admin

  18 wrz 21 o 12:28

 16. Komornicy dalej nie szanują nie tylko dłużników lecz również wierzycieli. Niestety firmy windykacyjne nie mają możliwości komornika a szkoda.

  Anonim

  2 paź 21 o 20:42

 17. Firmy windykacyjne są jeszcze gorsze dla wierzycieli od komorników. Oszukują. Nie przekazują odzyskanych pieniędzy albo tylko część. Większość z nich nie ma kapitału i później komornicza egzekucja nieprzekazanej należności od tych firm jest bezskuteczna.

  Bolo

  5 paź 21 o 01:39

 18. Ile dni ma komornik na przelanie alimentów do mnie od dłużnika ?

  Natalia

  8 paź 21 o 16:55

 19. Alimenty komornik powinien przekazać wierzycielowi (przedstawicielowi ustawowemu wierzyciela) niezwłocznie. Nie określono ile to dokładnie jest czasu to “niezwłocznie”, tylko że bez zbędnej zwłoki. “Bez zbędnej zwłoki” też nie zostało sprecyzowane ile to czasu. Myślę, że możemy przyjąć w omawianym przypadku, że oznacza to natychmiast (najpóźniej następnego roboczego dnia po ich otrzymaniu przez komornika) a już na pewno szybciej niż w ciągu 4 dni gdyż ten termin przekazania dotyczy należności innych niż alimenty (przekazywanych później niż alimenty). A bank też ma niezwłocznie przekazać ściągnięte alimenty do komornika.

  admin

  8 paź 21 o 17:09

 20. Zwracam się do państwa z moją sytuacją z prośbą o pomoc. Mam 23 lata, jestem bezrobotny na rencie po zmarłej mamie i teraz:
  Dnia 16.11.2021 sąd rejonowy w Braniewie stwierdza egzekucje na kwotę: 2300 zl
  636 zł i 1664 zł
  No i teraz chcąc zapłacić to samemu bez udziału komornika tj. 23.11.2021r, pożyczyłem całą potrzebną kwotę i wpłaciłem na konto bankowe 3200 zł. Wykonując przelewy zobaczyłem, ze z konta zniknęło mi na poczet zajęcia komornicznego 1270,89 zł (blokada zajęcie komorniczne powstała 22.11.2021r) Do tego czasu zdążyłem wpłacić na konto sądu 1720 zł. Dnia 24.11.2021r potrącono mi kolejne 578,84 zł i łącznie 1849,73 zł w tym momencie jest to 1871,85zł

  W sądzie powiedziano mi, że pismo do komornika wpłynęło 26.11.2021r o rozliczenie środków (w sądzie brakuje 600 zł)
  Dnia 24.11.2021r – złożyłem wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, odpowiedzi nie otrzymałem natomiast komornik powiedział że wniosek oddalił (skan wniosku w załączniku)
  Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji otrzymałem 24.11.2021r.
  Podczas rozmowy komornik powiedział, że on pobierze opłaty za listy, egzekucje i spowolni wypłate moich środków jak tylko może, przez co mogę zostać bez środków na nadchodzące święta.
  W związku z tym mam pytanie – ile czasu ma komornik na przelanie środków brakujących do sądu, rozliczenie i wypłatę różnicy na moje konto? czy widzą państwo nieprawidłowości w postępowaniu? Jak mogę przyspieszyć proces ?

  Bogdan

  30 lis 21 o 19:52

 21. Brak podstaw do zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Komornik powinien bezzwłocznie skorygować kwotę i oddać nadwyżkę ale problem w tym, że brak tutaj ustawowego terminu. Jeżeli powiedzmy z w ciągu 7 dni nie zwróci, to na Pana miejscu złożyłbym na niego skargę do prezesa sądu.

  admin

  30 lis 21 o 20:09

 22. Dziękuje za odpowiedź,
  7 dni od piątku 26.11 czyli dnia wpłynięcia pisma od sądu do komornika? tj jeśli 3.12 piątek, nie będzie pieniędzy na koncie w poniedziałek skierować taką skargę ?

  Bogdan

  30 lis 21 o 20:22

 23. Od dnia wpłynięcia pisma z sądu do komornika, tak skarga do prezesa sądu ale sugeruję przesłac mu najpierw kopię, może zareaguje. Może Pan też postraszyć go prokuraturą: https://pamietnikwindykatora.pl/bezplatna-alternatywa-do-skargi-na-czynnosci-komornika-czyli-zawiadomienie-prokuratury/

  admin

  30 lis 21 o 20:26

 24. Wczoraj rano wpłynęły pieniądze od komornika, pobrał 200 zł na swoje koszty … ale, nie zdjął zajęcia komorniczego z konta i wieczorem pobrano mi (nie wiem dlaczego sprawa zakończona) 238 zł tytułem zajęcia … dzisiaj pisałem e-mail, dzwoniłem robi inne sprawy i na razie nie ma czasu. Jeśli jest tak jak mówił, ma 7 dni na zaksięgowanie i 14 dni na wypłatę pieniędzy boję się oszustwa
  Czy można uznać – jeśli do jutra nie będzie pieniędzy – że komornik nie dopełnił swoich obowiązków i złożyć skargę na czynności komornika do prezesa sądu? bo na prawdę mam tego dość

  Bogdan

  2 gru 21 o 12:06

 25. Co tam dokładnie napisano w tym zajęciu na 238 zł? Jeżeli prócz tego wszystko się zgadza kwotowo, to poczekałbym aż prześle postanowienie o zakończeniu egzekucji z wyliczeniem, nie wiem dlaczego pobrał na koniec tą ww. kwotę.

  admin

  2 gru 21 o 13:48

 26. Zajęcie nie ma tytułu ani opisu, powstało w dniu 22.11.
  Kwotowo się nie zgadza bo wczoraj przekazał dla sądu brakujące 600 zł pobrał na swoje koszty 200 zł i przelał mi 1000 zł różnicy.

  Bogdan

  2 gru 21 o 14:12

 27. Jaka kwota według Pana nie jest im należna?

  admin

  2 gru 21 o 14:29

 28. Na ten moment 238 zł pobrane wczoraj

  Bogdan

  2 gru 21 o 15:08

 29. No to tak jak wcześniej napisałem, skoro to jest ta jedyna niezgodność, to poczekałbym. Należy uznać, że powstala ona wczoraj. Zanim w ogóle prezes skargę rozpatrzy to pewnie minie więcej niż dwa tygodnie. W tym czasie komornik może już prześle postanowienie o umorzeniu z rozliczeniem.

  admin

  2 gru 21 o 17:02

 30. Witam ja zaś posiadam inny problem , spłaciłem dług u komornika. Bardzo zawiła sprawa ponieważ matka dziecka brała z dwóch źródeł pieniądze ode mnie i od Mopsu . Komornik ma mi zwrócić nienależne pobrane alimenty w wysokości 1500 zł gdzie decyzja słynęła do komornika 28 grudnia zaś 10 stycznia zaś mi pobrali z konta 1800 zł po rozmowie z komornikiem stwierdził że nie mogą trzymać pieniędzy w depo i mam napisać im numer konta na zwrot tych pieniędzy czyli 1500 i 1800 zł i teraz mam pytanie ile się czeka na taki zwrot tych pieniędzy

  Sajmi

  12 sty 22 o 10:14

 31. Witam, z tego co się orientuję, to termin nie jest dokładnie określony. Używane jest określenie “niezwłocznie” ale jak napisałem, to nie jest określenie precyzyjne co do terminu tylko “bez zbędnej zwłoki”. Jeżeli nie zwróci np. w ciągu tygodnia od otrzymania od pana nr konta, to wtedy proszę dać mi znać, ponaglimy.

  admin

  12 sty 22 o 12:26

 32. Nie ma obawy, pieniądze nie przepadną. Skarb państwa odpowiada solidarnie z komornikiem wobec wierzyciela, znaczy finansowo.

  takaona

  15 sty 22 o 08:43

 33. Skarb państwa i komornik nic nie maja do sytuacji polegającej na tym, że komornik przekazał ustawowo wolne od egzekucji pieniądze wierzycielowi bo dłużnik spóźnił się z wniesieniem skargi. Przepadły.

  Sebastian

  27 sty 22 o 08:46

 34. A nie można by w takiej sytuacji zwrócić się do wierzyciela o zwrot tych pieniędzy które ustawowo są wolne od zajęcia? I pozwać go o ich zwrot nawet jeżeli dalej mam dług wobec niego i komornik nie zakończył sprawy?

  ion

  29 sty 22 o 04:30

 35. Jeżeli skarga na czynności komornika była spóźniona, to nie można.

  admin

  29 sty 22 o 08:00

 36. Dzien dobry.
  Komornik nie wypłaca pieniędzy mojemu synowi które przekazała mu firma w której pracuje od 3 tyg Pozwolę sobie wkleić tu korespondencję email miedzy komornikiem i synem.

  Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem od Państwa przelewu należnych mi alimentów za miesiąc lipiec.
  Zgodnie z art. 31 ustawy o komornikach sądowych świadczenia alimentacyjne powinny być wypłacone niezwłocznie. Przyjmując 4-dniowy termin, jaki macie Państwo na przekazanie wierzycielowi środków pieniężnych, najpóźniej 14 lipca przelew alimentów powinien zostać wysłany.
  W związku z powyższym żądam niezwłocznego przekazania alimentów na mój rachunek bankowy wraz z należnymi odsetkami.

  Odpowiedź komornika

  Dzień dobry,

  w Pana sprawie wystąpił zbieg egzekucji z innym komornikiem i niezbędne jest sporządzenie nowego planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji po przekazaniu akt przez komornika, z którym wystąpił zbieg. Dopiero po uprawomocnieniu się planu podziału komornik przystąpi do jego realizacji i wypłaci Panu należne świadczenie. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy akt postępowania, aby móc sporządził plan podziału.

  Z poważaniem

  Mariusz Gacki – Komornik Sądowy

  Czy to jest zgodne z prawem ? Firma potrąciła mi sume na alimenty plus większą kwotę na inne zadłużenie.

  Jacek

  30 lip 22 o 09:26

 37. Dzień dobry, niestety jest to zgodne z prawem. Procedura, czynności związane z przekazaniem akt sprawy innemu komornikowi sądowemu mogą się wydłużyć do kilku a nawet do kilkunastu tygodni.

  admin

  30 lip 22 o 09:50

Skomentuj