Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ile dni ma komornik na przekazanie pieniędzy wierzycielowi?

15 komentarzy

Tytułowe pytanie nierzadko wpisywane jest w wyszukiwarce. Pytają o to zapewne przede wszystkim wierzyciele ale niewykluczone że i dłużnicy (do których zwrócę się na końcu niniejszego wpisu).

Jeśli egzekucja dotyczy roszczeń niealimentacyjnych oraz nierentowych, to zgodnie z Art. 8892 Kodeksu postępowania cywilnego bank przekazuje komornikowi środki z konta dopiero po siedmiu dniach licząc od dnia zablokowania konta. W przypadku alimentów i rent – bezzwłocznie. A komornik, środki uzyskane w wyniku pierwszej wpłaty dokonanej przez dłużnika zajętej wierzytelności (uwaga: nie przez dłużnika w sprawie; o tym kto to jest dłużnik zajętej wierzytelności przeczytaj tutaj: Co oznacza zajęcie wierzytelności przez komornika? Trzeciodłużnik) przekazuje wierzycielowi nie wcześniej niż w 7 dniu i nie później niż w 14 dniu od dnia ich otrzymania. Pozostałe wyegzekwowane należności komornik przekazuje wierzycielowi w terminie 4 dni od dnia ich otrzymania. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych i rentowych komornik przekazuje wierzycielowi wyegzekwowane należności niezwłocznie, niezależnie od sposobu ich wyegzekwowania. Jeżeli komornik dopuści do opóźnienia, jest obowiązany zapłacić uprawnionemu odsetki ustawowe za opóźnienie od kwot otrzymanych i nierozliczonych w terminie. Termin liczony jest od dnia otrzymania pieniędzy przez komornika do dnia dokonania przezeń przelewu / przekazu pocztowego a nie do dnia w którym wierzyciel otrzyma pieniądze.

I teraz zwracam się do dłużników którzy w rzeczywistości mogą nie być dłużnikami gdyż na przykład wcześniej dobrowolnie spłacili wierzyciela a ten wniósł mimo tego do komornika o niecelową już egzekucję. Otóż od pewnego czasu zajęcia rachunków bankowych dokonywane są elektronicznie i pomimo owych co najmniej 14 dni czasu, możesz nie zdążyć skutecznie podjąć kroków prawnych mających na celu powstrzymanie komornika przed przekazaniem wierzycielowi pieniędzy. To uwaga zwłaszcza do osób które dobrowolnie spłaciły tytuł wykonawczy; były wierzyciel wciąż ten tytuł wykonawczy ma… Jeżeli natomiast komornik przeprowadził egzekucję długu, to tytuł wykonawczy pozostaje u komornika w aktach zakończonej sprawy.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 września, 2016

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Ile dni ma komornik na przekazanie pieniędzy wierzycielowi?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Sąd przelał pieniądze do komornika 24.04.2018. na rzecz wypłaty należności dla wierzycieli. Komornik obiecał dokonać przelewów do 15.05.2018 r. Po rozmowie telefonicznej skłamał,że Sąd przesłał mu tylko część i czeka na resztę. Po rozmowie z księgową z Sądu,otrzymałem informację,że 24.04.2018 pieniądze w całości zostały przelane do komornika. Z informacji internetowej wiem,że komornik powinien przelać pieniądze w ciągu 4 dni. Co zrobić,by komornik wywiązał się ze swoich zobowiązań?

  Ciemniewski Mirosław

  16 Maj 18 o 11:30

 2. Postraszyć zawiadomieniem do prokuratury o przywłaszczeniu pieniędzy art. 234 kk oraz o niedopełnieniu obowiązków art. 231 kk i jeżeli to nie poskutkuje, to zrealizować zapowiedzi.

  admin

  16 Maj 18 o 13:47

 3. Dzień dobry mam takie pytanie gdzie bym musiała się zgłosić w sprawie przetrzymywania pieniędzy na dzieci czyli alimenty przez komornika.Ponieważ w miesiąc w miesiąc komornik przetrzymuje alimenty które przelewa na jego konto zakład pracy męża o przeszło tydzień ,nie wiem właśnie czy ma takie prawo.

  Płotka Marzena

  14 Lis 19 o 11:43

 4. Trzeba by wysłać skargę na czynność komornika – przetrzymywanie pieniędzy, do sądu rejonowego przy którym komornik działa. Cztery dni ma na przekazanie wierzycielowi ale oczywiście od dnia w którym komornik otrzyma przelew, no i wysłanie przez niego przelewu a otrzymanie go na konto też może trwać dzień albo i trzy jeśli wysyła w piętek.

  admin

  15 Lis 19 o 20:32

 5. Powiem tak od dłuższego czasu mam taki sam problem bo wypłata dłużnika wychodzi każdego 10 miesiąca więc alimiety powinnam mieć na każdego 15 miesiąca pomijając miesiące gdzie są święta państwowe czy weekend. A co Pan komornik sądowy Warszawa Żoliborz niestety przetrzymuje gotówkie raz tylko było że przelew był zrobiony w terminie. A tak zawsze opuznienie i kasa jest ale na 18 na 20 22 nawet nie wiem do kogo skargie napisać.

  Gość

  23 Lut 20 o 21:05

 6. Skarga do Sądu Rejonowego dla warszawy- Żoliborza. Skarga jest jednak płatna 100 złotych. Jeżeli zostanie uwzględniona to zwrotu opłaty możesz żądać, co “ciekawe” nie od komornika lecz od dłużnika który w tym wypadku nie zawinił.

  admin

  23 Lut 20 o 22:24

 7. W wyjątkowych przypadkach (po nowelizacji przepisów) sąd może nakazać komornikowi zwrócenie tej opłaty ale przepis nie wskazuje konkretnych przypadków.

  Renata

  12 Maj 21 o 04:46

 8. Ten czas na przekazanie przez komornika wyegzekwowanych środków wierzycielowi jest ewidentnie zbyt krótki z punktu widzenia interesu prawnego dłużnika.

  carpenter

  2 Lip 21 o 18:46

 9. To prawda, jest to rozwiązanie przeciwko dłużnikowi, żeby nawet nienależne pieniądze komornik zdążył przekazać i otrzymał za to prowizję.

  fifa

  12 Lip 21 o 15:26

 10. Zgadzam się z tym poglądem, wierzycielowi nic by się nie stało gdyby poczekał tydzień dłużej tzn. o ile pieniądze są mu faktycznie należne. A dla (wyimaginowanego) dłużnika to często niepowetowana szkoda, gdyż późniejsza egzekucja zwrotu tych pieniędzy od nieuczciwego beneficjenta często jest bezskuteczna.

  Paulo

  12 Lip 21 o 21:16

 11. Chciałabym się spytać jak postąpić kiedy komornik przetrzymuje alimenty na dziecko. Na komornika koncie są od 30 lipca i do dnia dzisiejszego nie zostały przelane. Pytałam panią komornik oto, ale zostałam poinformowana ze ma dużo pracy a jak mi się nie podoba to mam zgłosić zażalenie do Sądu i dziecko poczeka jeszcze z trzy miesiące. Proszę o poradę.

  Ewelina

  19 Sie 21 o 17:37

 12. Można wnieść skargę na czynność komornika a dokładniej, na zaniechanie czynności przekazania alimentów dla uprawnionej osoby. Opłata od skargi wynosi 100 złotych, wnosi się ją do sądu ale za pośrednictwem tegoż komornika który jeżeli uznaje skargę, to dokonuje (w tym przypadku) przelewu i na tym koniec.

  Można jednak też albo najpierw (zamiast) powiadomić policję lub prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przez komornika przestępstwa przywłaszczenia alimentów (art. 284 kk) oraz niedopełnienia obowiązków (art. 231 kk). Zawiadomienie takie nie podlega opłacie. Wysłać pani komornik kopię zawiadomienia, może od razu ze strachu / aby uniknąć przybycia na policję przeleje zaległe alimenty a zawiadomieniem wstrzymać się kilka dni, bo gdy je Pani wyśle to panią też policja wezwie aby przyjąć zgłoszenie do protokołu.

  admin

  19 Sie 21 o 17:51

 13. P.S. Sąd ma 7 dni na rozpatrzenie skargi natomiast jest to termin instrukcyjny a w rzeczywistości może to trwać dłużej ale chyba nie aż trzy miesiące a w ogóle taki tekst od komornika to szczyt chamstwa i sugerowanie że złośliwie będzie dalej przetrzymywać pieniądze jeżeli złoży Pani skargę. Szkoda że Pani tego nie nagrała.

  admin

  19 Sie 21 o 19:29

 14. Za taki tekst baba komornik powinna wylecieć z zawodu a postępowanie karne swoją drogą mieć.

  Judyta

  18 Wrz 21 o 08:37

 15. Nagrywajcie rozmowy z komornikiem, macie do tego prawo jako strona postępowania (zarówno wierzyciel jak i dłużnik).

  admin

  18 Wrz 21 o 12:28

Skomentuj