Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Pytanie: Spłacam ratami nakaz zapłaty ale wierzyciel powiedział, że jego cierpliwość się skończyła i wysyła nakaz do egzekucji komorniczej. Po jakim czasie od wpływu nakazu zapłaty komornik zajmuje wynagrodzenie za pracę? I czy od razu wchodzi na pensję mając z jakiejś bazy online informację gdzie pracuje dłużnik?
Przeczytaj też: Obowiązki pracodawcy wobec komornika
Odpowiedź: Komornik otrzymawszy wniosek o wszczęcie egzekucji najpierw wezwie wierzyciela do uiszczenia zaliczek na sprawdzenia i dokonywanie czynności egzekucyjnych. Mając już zaliczkę do wierzyciela, zwykle bezzwłocznie wysyła online zapytanie do ZUS o płatnika składek ubezpieczeniowych dłużnika czyli o pracodawcę. Uzyskawszy zwrotnie tę informację z ZUS wysyła zajęcie wynagrodzenia do zakładu pracy, pocztą poleconą.
Przeczytaj też: Komornik zajmuje “…nie więcej jednak niż 50% wynagrodzenia lub wierzytelności miesięcznie…”
“Bezzwłocznie” czyli w ciągu ilu dni?
Komornik ma siedem dni na dokonanie czynności egzekucyjnej o którą zawnioskował wierzyciel. Dotyczy to także zapytania do ZUS celu ustalenia pracodawcy dłużnika.
Przeczytaj też: Wynagrodzenie minimalne a komornik
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Komornikom bardzo pilno do zajęć gotówki a więc właśnie wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, nadpłaty podatku i do tego nie trzeba ich poganiać. Gorzej z egzekucją z ruchomości, nieruchomości.
Mata
23 gru 22 o 14:05
Jeśli zajęcie wynagrodzenia, rachunku bankowego jest nieefektywne to już raczej można krzyżyk postawić na egzekucji.
Dana
25 gru 22 o 09:06
Dokładnie. Mój dłużnik z egzekucja wytrzymał na etacie trzy miesiące i zwolnił się z firmy po 15 latach.
Jan
26 gru 22 o 16:45