Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

5 komentarzy

Pytanie: Spłacam ratami nakaz zapłaty ale wierzyciel powiedział, że jego cierpliwość się skończyła i wysyła nakaz do egzekucji komorniczej. Po jakim czasie od wpływu nakazu zapłaty komornik zajmuje wynagrodzenie za pracę? I czy od razu wchodzi na pensję mając z jakiejś bazy online informację gdzie pracuje dłużnik?

Przeczytaj też: Obowiązki pracodawcy wobec komornika

Odpowiedź: Komornik otrzymawszy wniosek o wszczęcie egzekucji najpierw wezwie wierzyciela do uiszczenia zaliczek na sprawdzenia i dokonywanie czynności egzekucyjnych. Mając już zaliczkę do wierzyciela, zwykle bezzwłocznie wysyła online zapytanie do ZUS o płatnika składek ubezpieczeniowych dłużnika czyli o pracodawcę. Uzyskawszy zwrotnie tę informację z ZUS wysyła zajęcie wynagrodzenia do zakładu pracy, pocztą poleconą.

Przeczytaj też: Komornik zajmuje “…nie więcej jednak niż 50% wynagrodzenia lub wierzytelności miesięcznie…”

“Bezzwłocznie” czyli w ciągu ilu dni?

Komornik ma siedem dni na dokonanie czynności egzekucyjnej o którą zawnioskował wierzyciel. Dotyczy to także zapytania do ZUS celu ustalenia pracodawcy dłużnika.

Przeczytaj też: Wynagrodzenie minimalne a komornik

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 grudnia, 2022

Komentarze do 'Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornikom bardzo pilno do zajęć gotówki a więc właśnie wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, nadpłaty podatku i do tego nie trzeba ich poganiać. Gorzej z egzekucją z ruchomości, nieruchomości.

  Mata

  23 gru 22 o 14:05

 2. Jeśli zajęcie wynagrodzenia, rachunku bankowego jest nieefektywne to już raczej można krzyżyk postawić na egzekucji.

  Dana

  25 gru 22 o 09:06

 3. Dokładnie. Mój dłużnik z egzekucja wytrzymał na etacie trzy miesiące i zwolnił się z firmy po 15 latach.

  Jan

  26 gru 22 o 16:45

 4. Witam mam pytanie, komornik siadł mi z całością na wypłatę w maju ja natomiast w czerwcu zmieniłam pracę otrzymałam pismo że mam się dobrowolnie wstawić celem wyjaśnień majątku i pracy i tu moje pytanie czy mogę mu powiedzieć że nie pracuje wiem że to karalne ja jestem na 3 miesięcznym okresie próbnym i nie chce żeby mi tu coś przyszło tak na początek już to jedno dwa mam samochód który spisałam darowiznę na syna ale jeszcze nie przerejestrowany bo syn do września tym samochodem jest za granica

  Ewa

  18 lip 23 o 19:31

 5. Witam, on sobie może sprawdzić w ZUS że Pani pracuje więc odradzam Pani podanie mu nieprawdy w tej sprawie. Co do samochodu to jeżeli nieprzerejstrowany, to w CEPiK może się o nim dowiedzieć, że dalej jest na Panią.

  admin

  18 lip 23 o 22:05

Skomentuj