Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jaka kara grozi za fałszywe zeznania?

7 komentarzy

Pytanie: Jaka kara grozi za składanie fałszywych zeznań na policji? Sytuacja jest taka, że byłem rozpytywany przez policjanta i mówiłem nieprawdę ponieważ gdybym mówił prawdę, to sam ze świadka stałbym się podejrzanym.

Przeczytaj też: Czy świadek może kłamać w sądzie?

Odpowiedź: Jeżeli był Pan (póki co) faktycznie jedynie rozpytywany a nie przesłuchiwany, to nie został Pan pouczony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, więc mógł Pan kłamać bez konsekwencji karnych dla Pana. Jeżeli zostanie wszczęte dochodzenie / śledztwo i zostanie Pan przesłuchany w tej sprawie czyli już po pouczeniu Pana o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, to inna sprawa. Wówczas w Pana przypadku, skoro jak Pan pisze, kłamie Pan po to, aby nie narazić się na odpowiedzialność karną, będzie mieć ma zastosowanie art. 233 § 1a Kodeksu karnego który stanowi, że kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeżeli fałszywe zeznania nie wynikają z ww. obawy, to grożąca kara pozbawienia wolności wynosi od 6 miesięcy do lat 8.

Przeczytaj też: Fałszywe zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 stycznia, 2021

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Jaka kara grozi za fałszywe zeznania?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Podobno można się wytłumaczyć z fałszywych zeznań omyłka albo niepamięcią, o czymś takim czytałam.

  Mary

  5 sty 21 o 10:37

 2. Jak się bronić będąc oskarżonym o fałszywe zeznania?

  Ludwik

  16 lut 21 o 19:26

 3. Jak wyżej Mary napisała.

  admin

  16 lut 21 o 19:31

 4. Zostałem wezwany na komisariat “celem rozpytania”. Co to oznacza dla mnie?

  Anonim

  1 gru 21 o 11:56

 5. Rozpytają Pana bez uprzedniego pouczenia o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Rozpytanie oznacza, że przynajmniej na razie nie zdecydowali się wszcząć postępowania karnego.

  admin

  1 gru 21 o 12:46

 6. Najczęściej nie da się udowodnić, że zeznanie jest fałszywe. A czasem w toku dalszego postępowania okaże się, że zeznania są fałszywe ale prokuratorowi nie chce się pociągnąć za to delikwenta do odpowiedzialności. Nie zawsze jednak zdarza się tak.

  wiem

  14 sty 22 o 20:54

 7. Potwierdzam. Często bywa tak, że policjant prowadzący sprawę gdy ujawni fałszywość zeznań, to wnioskuje do prokuratora o zarzut z 233 kk a prokurator odmawia.

  Anonim

  15 sty 22 o 06:32

Skomentuj