Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Oględziny nieruchomości przez komornika i biegłego sądowego

24 komentarze

Pytanie: W załączniku przesyłam skan otrzymanego pisma dot. czynności: pismo_komornik. Są dwie rzeczy które mnie zastanawiają:

jaki jest cel oględzin nieruchomości w sytuacji gdy wyraźnie zaznaczone jest, że nie ma to związku z terminem opisu i oszacowania nieruchomości
dlaczego o takiej informacji powiadamiany jest niejaki Piotr Żak, pośrednik nieruchomości z którym nic, nigdy nie miałem do czynienia

Przeczytaj też: Opis i oszacowanie nieruchomości bez oględzin

Od zajęcia udziału minęło ponad 1,5 roku i to pierwsze pismo które otrzymałem w tej sprawie. Nosiłem się nawet z zamiarem wniesienia skargi powołując się na bezczynność komornika.

Co Pan o tym myśli? Czy spotkał się Pan z czymś takim?

Przeczytaj też: Oglądanie nieruchomości przed licytacją

Odpowiedź: Te oględziny mają związek z opisem i oszacowaniem, taki jest ich cel o czym komornik informuje w tym piśmie. Ten Piotr Żak to rzeczoznawca – ani chybi występuje w sprawie jako biegły sądowy który właśnie będzie dokonywał opisu i oszacowania nieruchomości. Komornik przyjdzie więc z tym biegłym sądowym który oceni nieruchomość dla potrzeb opisu i oszacowania które następnie (u siebie) sporządzi. Takie oględziny są niezbędne do dokonania opisu i oszacowania wartości nieruchomości.

Na końcu pisma informacja, że nie jest to zawiadomienie o terminie opisu i oszacowania, bo nie jest; opis i oszacowanie biegły będzie sporządzał po dokonaniu tych zapowiedzianych oględzin.

Przeczytaj też: Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 czerwca, 2023

Komentarze do 'Oględziny nieruchomości przez komornika i biegłego sądowego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kto płaci za przymusowe wejscie do lokalu i kiedy? Jeśli jest to wierzyciel to straszenie wejściem do środka jest bez sensu bo większość zapewne nie opłaca zaliczki z góry.

    Y0anna

    28 cze 23 o 21:07

  2. Komornik zapewne nie wyłoży z własnych środków. Zaliczkę więc wpłaca wierzyciel. O ile w przypadku egzekucji z ruchomości faktycznie mało który się decyduje na wpłacenie zaliczki na siłowe wejście (ślusarz i policja), to w przypadku egzekucji z nieruchomości, gdy wierzyciel już wszak zapłacił zaliczkę na opis i oszacowanie nieruchomości, to i na siłowe wejście wpłaci zaliczkę.

    admin

    28 cze 23 o 21:41

  3. Jej chyba chodziło o to, że pierwsze podejście do wejścia często kończy się fiaskiem, bo niezapłacona zaliczka powoduje, że komornik wróci do wierzyciela z prośba o opłatę (chyba).

    Basia

    29 cze 23 o 08:42

  4. No tak i wierzyciel zapewne opłaci zaliczkę.

    admin

    29 cze 23 o 09:13

  5. Czy jeśli wierzycieli jest kilku a tylko jeden wnosi o egzekucje z nieruchomosci to czy inni coś dostaną? Egzekucje prowadzi jeden komornik.

    Magda

    4 sie 23 o 22:20

  6. Dostaną jeśli wniosą o przyłączenie się do egzekucji z nieruchomości.

    admin

    5 sie 23 o 04:07

  7. A czy nie powinni wtedy partycypować w kosztach oszacowania itp?

    Magda

    6 sie 23 o 22:16

  8. Nie partycypują.

    admin

    7 sie 23 o 10:40

  9. To trochę nieuczciwe, bo przez ponad rok próbuje doprowadzić do skutecznej egzekucji, którą dłużnik stale przeciąga.

    A jeśli wnioskowałam (razem z innymi) o egzekucje z wynagrodzenia, która okazała się bezskuteczna to w sytuacji, gdy złoże wniosek do komornika o ponowne zapytanie do zus i okaże się że dłużnik ma prace to wszyscy dostaną jakąś cześć czy tylko ja?

    Magda

    8 sie 23 o 07:37

  10. Niestety tak jest jak napisałem. Zgadzam się, to nie do końca uczciwe.

    W przypadku egzekucji z wynagrodzenia też nie będzie Pani uprzywilejowana gdy to pani złoży wniosek o ponowne zapytanie do ZUS i zapłaci za to. Inni też będą partycypować w wyegzekwowanej z wynagrodzenia kwocie, no chyba że nie zawnioskowali (bardzo mało prawdopodobne) o egzekucję z wynagrodzenia.

    admin

    8 sie 23 o 09:53

  11. Czyli rozumiem, że skoro jako jedyna z kilkunastu osób podejmuję jakieś działania i płacę za to, to nawet jeśli coś zostanie znalezione i skutecznie zajęte to komornik podzieli to przez kilkanaście osób nie patrząc na kogo wniosek np. znaleziono nowe konto i środki na nim?

    Magda

    8 sie 23 o 13:22

  12. Tak jest. Tak samo nie ma znaczenia kolejność przyłączenia się do egzekucji i w ogóle, kto pierwszy złożył wniosek egzekucyjny. Ten kto złożył wniosek jako pierwszy nie będzie uprzywilejowany z tego tytułu w stosunku do tego kto uzyskał tytuł wykonawczy np. dopiero pół roku później i złożył wniosek do komornika.

    admin

    8 sie 23 o 14:27

  13. A co z sytuacją, gdy po pierwszym zajęciu konta i wynagrodzenia z którego nic nie wpływa, oraz wierzytelności z US (zajęto niewielką kwotę ze zwrotu podatku) żaden z wierzycieli nic nie robi? Czy komornik nie powinien “zmobilizować” wierzycieli do działania?

    Magda

    16 sie 23 o 16:40

  14. Nie, to znaczy może ich wezwać do uiszczenia zaliczek na ponowne sprawdzenia pod rygorem niewykonania tych sprawdzeń i tyle.

    admin

    16 sie 23 o 17:56

  15. A nie jest tak, że powinien umorzyć egzekucje na ich rzecz? Przecież taki stan może trwać bez końca.

    Magda

    17 sie 23 o 12:11

  16. Jak umorzy to we wszystkich sprawach przeciwko temu dłużnikowi. Często jest tak, że komornik w ogóle nie wzywa do uiszczenia zaliczek na ponowne zapytania.

    admin

    17 sie 23 o 14:34

  17. Dziękuje za odpowiedzi.

    Wychodzi na to, że nie opłaca mi się podejmować żadnych ruchów. Samo sprawdzenie kont w bankach to koszt kilkuset zł., a po podziale między wierzycieli zajętej kwoty (o ile taka będzie) nawet nie pokryje mi to kosztów.

    Dochodzenie należności to biznes dla komorników a nie żadna metoda na odzyskanie długu.

    Magda

    18 sie 23 o 06:33

  18. Koszty egzekucji zaspokajane są w pierwszej kolejności. Jeżeli zatem inni wierzyciele już otrzymali zwrot kosztów egzekucji (zaliczek wpłaconych na początku) to poniesiony przez Panią koszt sprawdzenia banków zostanie zaspokojony w pierwszej kolejności i dopiero gdy coś zostanie to do podziału. Jeżeli jednak inni wierzyciele jeszcze nie otrzymali zwrotu kosztów poniesionych zaliczek, to te ich koszty będą zaspokajane na równi z Pani kosztami.

    admin

    18 sie 23 o 10:39

  19. O, to jeszcze lepiej, bo z mojego zapytania np do banków mogą zostać pokryte koszty, potencjalnie niezapłaconych kosztów egzekucji innych wierzycieli, którzy nie otrzymali ich zwrotu przy ich zapytaniu. Dobrze rozumiem?

    Magda

    18 sie 23 o 16:21

  20. Zaliczka na zapytania do banków jest na zapłacenie za zapytania do Ognivo, a jeżeli zostanie z niej reszta to jest zwracana temu który ją opłacił a nie do podziału pomiędzy wierzycieli.

    admin

    18 sie 23 o 18:28

  21. Niedokładnie się wyraziłam; inni wierzyciele opłacają zaliczki. Nie otrzymują ich zwrotu, bo nic nie zostało u dłużnika zajęte.

    Następnie po pół roku ja wnioskuje o te same czynności. Zajęta u dłużnika zostaje jakaś kwota. Czy z tej kwoty zostaną potrącone koszty zaliczek dla innych wierzycieli w ramach podjętych wcześniej czynności?

    Magda

    21 sie 23 o 17:13

  22. Tak.

    admin

    21 sie 23 o 17:42

  23. Państwo prawa i sprawiedliwości. Wierzyciel nie dość, że nie może odzyskać należności to płaci na niezwrócone zaliczki innych wierzycieli. Ładna piramida w majestacie prawa.

    A komornicy jeszcze pobierają 2zl za każdy przelew na ich konto czy już uznali że dość?

    Adam

    23 sie 23 o 16:35

  24. Dziękuje za odpowiedzi. Dowiedziałam się więcej niż od prawnika.

    Magda

    22 sie 23 o 20:58

Skomentuj