Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Opis i oszacowanie nieruchomości bez oględzin

2 komentarze

Pytanie: Czy to jest zgodne z przepisami żeby opis i oszacowanie nieruchomości a w szczególności mieszkania do licytacji komorniczej zostały przeprowadzone przez biegłego bez dokonania oględzin nieruchomości? Podobno takie przypadki miały już miejsce.

Odpowiedź: Istotnie, takie przypadki miały już miejsce ponieważ dłużnik nie wpuścił biegłego do mieszkania / innego rodzaju nieruchomości a wierzyciel egzekwujący nie wyłożył zaliczki na wejście siłowe z policją i ślusarzem który by otworzył drzwi albo policja nie stawiła się do asysty mimo wcześniejszego uzgodnienia, to też się zdarza.

Przeczytaj też: Wejście komornika w asyście Policji

Przepisy którymi związany jest komornik a w szczególności przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie stanowią wprost, że do opisu i oszacowanie nieruchomości niezbędne są jej oględziny. Jednak z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, że opisu i oszacowania dokonuje biegły sądowy – rzeczoznawca a pośród standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych znajduje się taki który stanowi, że sporządzenie opisu nieruchomości winno być każdorazowo poprzedzone oględzinami i badaniem stanu nieruchomości.

Przeczytaj też: Oglądanie nieruchomości przed licytacją

Znany mi jest przypadek wniesienia do prokuratury zawiadomienia przeciwko komornikowi który dopuścił do sporządzenia opisu i oszacowania nieruchomości bez oględzin jednak postępowanie karne w tej sprawie zostało umorzone. Sprawa ta była też przedmiotem interpelacji poselskiej, również bezskutecznie.

Na opis i oszacowanie nieruchomości przysługuje skarga na czynności komornika: Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika. W skardze można zarzucić także właśnie niedokonanie oględzin, nie wiem jednak z jakim ewentualnym skutkiem.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 lipca, 2022

Komentarze do 'Opis i oszacowanie nieruchomości bez oględzin'

Subscribe to comments with RSS

  1. Witam i proszę mi powiedzieć jak ja mam opis wyceny komornika z dnia 17.02.2021 czy on jest jeszcze ważny bo na necie pisze 12 miesięcy

    Wanda

    5 Sie 22 o 13:38

  2. Jest ważny. Art. 948 § 11 kpc: Jeżeli wniosek o wszczęcie nowej egzekucji złożono w terminie trzech lat od daty umorzenia postępowania, w którym dokonano opisu i oszacowania nieruchomości, komornik dokona nowego opisu i oszacowania tylko na wniosek wierzyciela lub dłużnika.

    Z powyższego przepisu wynika, że oszacowanie w Pani sprawie jest ważne i nie można skutecznie żądać ponownego oszacowania.

    admin

    5 Sie 22 o 14:23

Skomentuj