Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Oglądanie nieruchomości przed licytacją

13 komentarzy

Pytanie: Jestem zainteresowany kupnem mieszkania na licytacji komorniczej. Czy można obejrzeć mieszkanie przed licytacją? Bez oględzin to trochę kupowanie kota w worku.

Odpowiedź: Teoretycznie można oglądać nieruchomość przed licytacją o czym stanowi art. art. 953 § 1 pkt 5 KPC (Kodeksu postępowania cywilnego) i taka informacja powinna znaleźć się w obwieszczeniu o licytacji. Jest to okres dwóch tygodni przed licytacją komorniczą kiedy można oglądać nieruchomość, w obwieszczeniu podaje się też czas np. od godz. 09 do godz. 15.

Przeczytaj też: Termin zapłaty po licytacji nieruchomości

W praktyce często bywa to niemożliwe ponieważ dłużnik nie chce nazwijmy, współpracować i nikogo do mieszkania nie wpuszcza. I zapewne wiele licytacji nieruchomości, w szczególności właśnie mieszkań i domów, nie doszło do skutku ponieważ potencjalnie zainteresowani nie zostali wpuszczeni na oględziny.

Przeczytaj też: Ile razy komornik może licytować nieruchomość?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 lipca, 2022

Komentarze do 'Oglądanie nieruchomości przed licytacją'

Subscribe to comments with RSS

  1. Bez przesady, mieszkanie to nie samochód i nowy właściciel zazwyczaj robi remont, malowanie ścian itd. Oszacowanie dokonane przez biegłego powinno mu wystarczyć.

    Olej

    7 lip 22 o 05:32

  2. Podobno i biegli też nie zawsze są wpuszczani przez właścicieli mieszkań i dokonują oszacowania nie widząc wcześniej mieszkania, nie mając zdjęć. Podobno.

    Ja jednak chyba nie kupiłbym mieszkania bez uprzedniego obejrzenia, chyba że cena wywoławcza byłaby wyjątkowo bardzo atrakcyjna.

    admin

    7 lip 22 o 05:43

  3. Na ścianach może być grzyb i pleśń które trudno usunąć, może śmierdzieć z klatki schodowej, to przykłady dla których należy mieszkanie przed kupne obejrzeć. Poza tym na przykład usterki budowlane jak krzywe ściany i podłogi nie trzymające poziomu.

    Han

    8 lip 22 o 15:22

  4. Jeżeli chodzi o oszacowanie mieszkania, to istnieje możliwość wejścia siłowego z policją. Jeżeli chodzi o udostępnienie mieszkania oglądającym to taka opcja praktycznie nie wchodzi w grę.

    kopeć

    9 lip 22 o 05:45

  5. Niby dlaczego nie wchodzi siłówka w grę dla oglądającego?

    Han

    10 lip 22 o 15:13

  6. Choćby dlatego, że przepisy nie przewidują asysty policji i ślusarza do otwarcia drzwi dla osoby zainteresowanej nabyciem nieruchomości.

    admin

    10 lip 22 o 17:04

  7. Wiem o egzekucji gdzie komornik wyłamał zamki; przy bramie i do domu. Wprowadził oglądającego na 2 dni przed 2 licytacją.

    Dzierżawca

    5 paź 22 o 14:32

  8. Zapewne zrobił to ślusarz i obowiązkowo w asyście policji i na en cel wierzyciel musiał wyłożyć około 800 złotych zaliczki tak jak w przypadku takiego wejścia w celu dokonania zajęcia ruchomości gdy dłużnik nie otwiera drzwi lub nie ma go w mieszkaniu / w firmie: https://pamietnikwindykatora.pl/wejscie-komornika-w-asyscie-policji/

    admin

    5 paź 22 o 14:38

  9. Zapewne przy asyście policji i przez ślusarza.
    Bezprawna to czynności moim zdaniem.
    Mylę się?

    Dzierżawca

    5 paź 22 o 14:44

  10. W mojej ocenie zgodna z prawem z uwagi na art. 814 § 1 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) stanowiący, że jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika. Celem egzekucji w tym wypadku jest zbycie nieruchomości; jeżeli potencjalnemu nabywcy nie będzie dane obejrzeć nieruchomości, to może zrezygnować.

    admin

    5 paź 22 o 15:24

  11. W tym przypadku mamy do czynienia z nieruchomością wydzierżawioną, i opis powinien być dokonany wcześniej.
    W samym opisie komornik zataił istnienie umowy dzierżawy.

    Dzierżawca

    5 paź 22 o 16:01

  12. Opis i oszacowanie to jedno a oglądanie przez potencjalnego licytanta to drugie. Opis i oszacowanie też powinny zostać dokonane po oględzinach wewnątrz.

    admin

    5 paź 22 o 16:16

  13. Oczywiście.
    Komornik/rzeczoznawca nie powiadomili dzierżawcy/uczestnika postępowania także o opisie i oszacowaniu.
    Moim zdaniem wejście na siłę przy opisie i oszacowaniu jest zgodne z prawem, a w przypadku- w terminie 2 tygodni przed licytacją- to czyn zabroniony.

    Dzierżawca

    5 paź 22 o 16:41

Skomentuj