Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Oglądanie nieruchomości przed licytacją

6 komentarzy

Pytanie: Jestem zainteresowany kupnem mieszkania na licytacji komorniczej. Czy można obejrzeć mieszkanie przed licytacją? Bez oględzin to trochę kupowanie kota w worku.

Odpowiedź: Teoretycznie można oglądać nieruchomość przed licytacją o czym stanowi art. art. 953 § 1 pkt 5 KPC (Kodeksu postępowania cywilnego) i taka informacja powinna znaleźć się w obwieszczeniu o licytacji. Jest to okres dwóch tygodni przed licytacją komorniczą kiedy można oglądać nieruchomość, w obwieszczeniu podaje się też czas np. od godz. 09 do godz. 15.

Przeczytaj też: Termin zapłaty po licytacji nieruchomości

W praktyce często bywa to niemożliwe ponieważ dłużnik nie chce nazwijmy, współpracować i nikogo do mieszkania nie wpuszcza. I zapewne wiele licytacji nieruchomości, w szczególności właśnie mieszkań i domów, nie doszło do skutku ponieważ potencjalnie zainteresowani nie zostali wpuszczeni na oględziny.

Przeczytaj też: Ile razy komornik może licytować nieruchomość?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 lipca, 2022

Komentarze do 'Oglądanie nieruchomości przed licytacją'

Subscribe to comments with RSS

 1. Bez przesady, mieszkanie to nie samochód i nowy właściciel zazwyczaj robi remont, malowanie ścian itd. Oszacowanie dokonane przez biegłego powinno mu wystarczyć.

  Olej

  7 Lip 22 o 05:32

 2. Podobno i biegli też nie zawsze są wpuszczani przez właścicieli mieszkań i dokonują oszacowania nie widząc wcześniej mieszkania, nie mając zdjęć. Podobno.

  Ja jednak chyba nie kupiłbym mieszkania bez uprzedniego obejrzenia, chyba że cena wywoławcza byłaby wyjątkowo bardzo atrakcyjna.

  admin

  7 Lip 22 o 05:43

 3. Na ścianach może być grzyb i pleśń które trudno usunąć, może śmierdzieć z klatki schodowej, to przykłady dla których należy mieszkanie przed kupne obejrzeć. Poza tym na przykład usterki budowlane jak krzywe ściany i podłogi nie trzymające poziomu.

  Han

  8 Lip 22 o 15:22

 4. Jeżeli chodzi o oszacowanie mieszkania, to istnieje możliwość wejścia siłowego z policją. Jeżeli chodzi o udostępnienie mieszkania oglądającym to taka opcja praktycznie nie wchodzi w grę.

  kopeć

  9 Lip 22 o 05:45

 5. Niby dlaczego nie wchodzi siłówka w grę dla oglądającego?

  Han

  10 Lip 22 o 15:13

 6. Choćby dlatego, że przepisy nie przewidują asysty policji i ślusarza do otwarcia drzwi dla osoby zainteresowanej nabyciem nieruchomości.

  admin

  10 Lip 22 o 17:04

Skomentuj