Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odwołanie członka zarządu spółki z o.o.

3 komentarze

Pytanie: Czy można zabezpieczyć się na stanowisku jako prezes spółki z o.o. przed zbyt łatwym odwołaniem ze stanowiska? Oferują mi posadę prezesa zarządu ale aktualnie mam niezłą pracę (w konkurencyjnej firmie) i waham się. Czasem nachodzą mnie podejrzenia że ofertę złożono mi tylko po to aby osłabić konkurencję, szybko wykorzystać moje kontakty biznesowe i wtedy będę już niepotrzebny.

Przeczytaj też: Prezes – słup w zadłużonej spółce a odpowiedzialność poprzedniego zarządu

Odpowiedź: Zgodnie z art. 203 Kodeksu spółek handlowych członek zarządu może zostać w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Jednak umowa spółki może ograniczać prawo odwołania członka zarządu do ważnych powodów. W takiej sytuacji należałoby precyzyjnie wskazać w umowie spółki, w jakich przypadkach członek zarządu może zostać odwołany (z jakich ważnych powodów). Nie można jednak zastrzec w umowie spółki nieodwołalności członka zarządu bez względu na wszystko gdyż taki zapis byłby sprzeczny z wyżej wspomnianym art. 203 ksh.

Przeczytaj też: Egzekucja przeciwko spółce z o.o. bez zarządu. Ustanowienie kuratora.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 listopada, 2020

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Odwołanie członka zarządu spółki z o.o.'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kontakty biznesowe to w znacznej mierze relacje interpersonalne, skoro pytającego nie “pozbyli się “w aktualnym jego miejscu pracy to i w zarządzie w tej drugiej firmie może się utrzymać.

  9

  26 lis 20 o 10:11

 2. Nurtuje mnie teoretyczna sytuacja czyli jak przebiega odwołanie prezesa który jest zarazem jedynym wspólnikiem w spółce?

  Anonim

  27 lis 20 o 19:56

 3. Odwołuje sam siebie czyli jako jedyny wspólnik odwołuje siebie jako jedynego członka zarządu czyli prezesa ale musi wyznaczyć kogoś na swoje miejsce jako prezesa, bez tego odwołanie będzie nie ważne – nie zostanie uwzględnione w KRS.

  admin

  27 lis 20 o 20:26

Skomentuj