Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odsetki maksymalne za opóźnienie

4 komentarze

Pytanie: Potrzebuję zaciągnąć kredyt gotówkowy w banku albo pożyczkę prywatną, pilnie potrzebuję pieniędzy. Muszę się liczyć z tym, że może mi się nie udać spłacić tego w terminie. Już wyczytałam, że jeśli będę spóźniać się w banku ze spłatą kredytu to już następnego dnia po terminie spłaty raty bank nalicza odsetki od zadłużenia przeterminowanego. Ich wysokość jest wyższa niż oprocentowanie kredytu. Tak w ogóle to jednak nie wiem czy bank udzieli mi kredytu na taka kwotę jakiej potrzebuję. Dlatego jestem też wstępnie dogadana ze znajomą właścicielka firmy na udzielenie mi przez nią prywatnej pożyczki, pod warunkiem oprocentowania umownego wynoszącego te odsetki maksymalne prawnie dopuszczone. Jak obliczyłam, są one wysokie bo wynoszą chyba 7,2% w skali roku.

Przeczytaj też: Odsetki od odsetek od pożyczki

Pytanie moje jest do Was następujące. Jeżeli podpiszę z nią taka umowę pożyczki na pół roku z takimi maksymalnymi odsetkami i gdy nie zwrócę jej tych pieniędzy zgodnie z umową tylko np. jeszcze trzy miesiące później, to czy przez te trzy miesiące po terminie zwrotu określonym w umowie pożyczki, będą narastały za opóźnienie, zwłokę wciąż te wysokie odsetki maksymalne, czy tylko już ustawowe? Ona upiera się przy maksymalnych za opóźnienie.

Odpowiedź: Za okres po terminie zwrotu pożyczki aż do faktycznej spłaty pożyczki Pani znajoma jako pożyczkobiorca ma prawo żądać od Pani odsetek maksymalnych za opóźnienie o ile takie zostaną określone w umowie pożyczki. Odsetki maksymalne za opóźnienie są jeszcze wyższe: https://pamietnikwindykatora.pl/odsetki-umowne-wyzsze-niz-maksymalne/ Jeżeli nie zostaną określone w umowie odsetki za opóźnienie, to należne będą za opóźnienie odsetki maksymalne za okres na jaki została zawarta umowa pożyczki.

Co do odsetek nominalnych od zadłużenia przeterminowanego w przypadku kredytu gotówkowego (jak i każdego innego kredytu) to jest tak samo jak w przypadku prywatnej pożyczki, czyli jak wyżej.

Przeczytaj też: Lichwiarskie pożyczki – co to jest?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 stycznia, 2021

kategoria kredyty

tag

Komentarze do 'Odsetki maksymalne za opóźnienie'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli w umowie prywatnej nie zapisano żadnych odsetek, to należą się ustawowe? Umowa pożyczki.

  Kali

  7 kw. 21 o 06:45

 2. Jeżeli pożyczka zgodnie z umową jest nieoprocentowana, to nie należą się żadne odsetki. Dopiero po upływie terminu zwrotu pożyczki należą się odsetki ustawowe.

  admin

  7 kw. 21 o 07:33

 3. Czy to musi być wyraźnie napisane w umowie pożyczki że jest nieoprocentowana bo jak nic nie jest napisane o odsetkach za okres umowy pożyczki, to należne są ustawowe?

  Kobel

  24 maj 21 o 04:41

 4. Tak, jeżeli w umowie nic na temat odsetek nie ma, to za czas jej trwania nie są naliczane.

  admin

  24 maj 21 o 14:58

Skomentuj