Lokaty bankowe – wady i zalety
Gdy mamy zgromadzone pieniądze, często myślimy co z nimi zrobić? Zainwestować? Za duże ryzyko. Trzymać w domu? Nie, w końcu ktoś może ukraść. To może trzymać w banku, na lokacie? To jest to! Tylko czego lokata ma więcej – plusów czy minusów? Na to pytanie odpowiedź jest prosta, trzeba to sprawdzić.
Przeczytaj też: Jakie oprocentowanie lokaty wybrać: stałe czy zmienne?
Zalety lokat bankowych (najlepsze są tutaj)
Najlepsze lokaty bankowe mają bardzo wiele zalet:
• Różnorodność – na rynku znajduje się wiele lokat: terminowe, rentierskie, dynamiczne, pieniężne, dwuwalutowe i z dopłatą. Oczywiście to nie wszystkie z nich, każdy bank może oferować inne rodzaje lokat. Ta różnorodność o tyle jest plusem, że daje wiele możliwości, jednak może się od nich zakręcić w głowie!
• Kontrola – mimo, że pieniądze są trzymane w banku, klient ma kontrolę nad nimi i wie, że są bezpieczne.
• Mały próg oszczędności – praktycznie każde pieniądze można trzymać na lokacie, gdyż najmniejszą wpłatą na lokatę jest zaledwie 500 złotych.
Przeczytaj też: Rentowność lokaty bankowej w praktyce
• Gwarancja – dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu klienci, którzy trzymali swoje pieniądze na lokatach w banku otrzymują wypłatę środków w wypadku upadku banku.
• Przejrzystość ofert i jasny zysk – od początku klient ma świadomość ile zarobi pieniędzy, a do zrozumienia oferty nie potrzeba znajomości rynku finansowego.
• Łatwość założenia – zasadniczo do założenia lokaty wymagany jest tylko podpis na umowie i oczywiście wpłata pieniędzy.
• Mały nakład pracy – pieniądze procentują bez jakiejkolwiek pracy wykonanej przez ich właściciela.
Przeczytaj też: Najlepsze lokaty – jak ich szukać?
Wady lokat bankowych
Niestety, nawet tak dobrze dopracowany produkt jak lokata bankowa, ma swoje minusy:
• Zamrożenie pieniędzy – pieniądze w czasie trwania lokaty są do dyspozycji banku i klientowi nie wolno jest ich wypłacić, za wypłacenie pieniędzy klient musi zapłacić karę umowną i zostaje pozbawiony odsetek
• Stosunkowo niskie oprocentowanie – na lokacie można zarobić mniej, niż na inwestycjach, np. w nieruchomości czy w złoto
• Podatek Belki – od zarobionych pieniędzy należy odprowadzić podatek w wysokości 19%
Przeczytaj też: Kapitalizacja odsetek od lokat bankowych
Skąd banki mają pieniądze na udzielanie kredytów? Oczywiście z lokat terminowych i kont bankowych swoich klientów. Na blogu niniejszym będę doradzał jak rozsądnie inwestować w pożyczki prywatne. Jeżeli banki zarabiają krocie na pożyczkach gotówkowych to i my – prywatne osoby też możemy. Mamy prawo udzielać pożyczek prywatnych na procent i możemy stosować zabezpieczenia pożyczki takie jak bank, jak również sprawdzić wypłacalność potencjalnego pożyczkobiorcy. Pożyczki nie są tak bezpieczną lokatą oszczędności jak bankowe lokaty terminowe ale większe ryzyko to znacznie większy zysk w tym wypadku. Ryzyko nieodzyskania pożyczki można jednak znacznie zmniejszyć weryfikując wypłacalność i zadłużenie pożyczkobiorcy. Znacznie bardziej minimalizuje to ryzyko zabezpieczenie rzeczowe pożyczki, ale też zwykle oprocentowanie zabezpieczonych pożyczek jest niższe jak tych niezabezpieczonych. Maksymalne dopuszczalne prawem odsetki jakie możemy wyciągnąć z prywatnej pożyczki to czterokrotna wartość stopy kredytu lombardowego NBP aktualnie obowiązującej. To w przybliżeniu wartość 3-4 krotnie wyższa od oprocentowania bankowych depozytów – lokat i kont oszczędnościowych. Przemyślny (chytry) prywatny pożyczkodawca może jednak na modłę parabanków dorzucić do pożyczki i inne koszty uzyskując w ten sposób oprocentowanie rzeczywiste wyższe od maksymalnego oprocentowania nominalnego.
fan
30 paź 14 o 20:14
Warto niektórym zwrócić też uwagę na lokaty nocne – overnight. Typowa lokata overnight zakładana jest z końcem danego dnia a z początkiem dnia następnego jest zamykana. Jak więc wskazuje jej nazwa, trwa jedną noc i w tym czasie środki z firmowego rachunku bieżącego są przesunięte na lokatę. W nocy wędrują na lokatę a rano wracają na rachunek bankowy. Oczywiście istnieje możliwość powtarzania takiej operacji przez kolejne dni (a raczej noce). Lokaty overnight mają zastosowanie przy dużych środkach zgromadzonych na rachunku bankowym firmy kiedy to w ciągu dnia są lub mogą być potrzebne i właściciel nie może sobie pozwolić na zdeponowanie ich na lokacie dłuższy okres czasu. I choć inwestycyjny okres overnight jest bardzo krótki to ze względu na wysoką kwotę overnight daje jakiś tam zysk; oprocentowanie środków na takiej lokacie jest generalnie wyższe niż oprocentowanie konta firmowego. Lokata overnight uruchamiana jest automatycznie gdy stan konta firmowego danego dnia osiągnie ustaloną w umowie minimalną kwotę. Niektóre banki oferują overnight przy wyższych, inne przy niższych kwotach. Przenoszenie środków na lokatę overnight następuje na podstawie umowy prowadzenia rachunku; nie składa się odrębnej dyspozycji otwarcia takiej nocnej lokaty, jest to lokata niejako automatyczna. Okres lokaty overnight wydłuża się poza standardowy czas obejmujący jedną noc jeśli po dniu roboczym następuje weekend, dzień wolny od pracy oraz święta. Banki oferują już lokaty overnight także dla klientów indywidualnych.
matyjas
11 gru 21 o 09:36
A o co chodzi w lokatach rentierskich wspomnianych w artykule, jaka to specyfika?
Karolina
15 gru 21 o 13:36
Lokaty rentierskie są specjalnym produktem oferowanym przez banki osobom co najmniej średnio zamożnym. Zazwyczaj minimalny próg wejścia w tego typu produkty wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych, musimy więc posiadać spore oszczędności by korzystać z tego typu rozwiązania. Jest to jednak idealne rozwiązanie dla majętnych osób chcących zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny lub też dla tych, którzy cenią sobie regularne dochody odsetkowe i chcą się z nich utrzymać. Szczególna konstrukcja tego produktu sprawia, że naliczane nam odsetki są często nieco wyższe od tych dostępnych przy innych produktach oszczędnościowych, w tym na tradycyjnych lokatach bankowych. Jednak lokaty rentierskie wyróżnia coś innego – odsetki naliczane są tam okresowo i automatycznie wypłacane na nasze konto bankowe. Standardem jest wypłacanie naliczanych odsetek raz na kwartał, jednak podczas negocjacji z bankiem możemy wynegocjować inne terminy – na przykład raz na miesiąc czy raz na pół roku. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się na wypłatę odsetek raz na rok, to lepszym rozwiązaniem okazać się mogą zwykłe, roczne, odnawialne lokaty terminowe. W wielu przypadkach olbrzymią różnicą w porównaniu ze zwykłymi lokatami bankowymi jest też czas jej trwania. Najczęściej zawierane umowy trwają kilka lat, standardem są produkty oszczędnościowe trwające pięć lub dziesięć lat.
admin
15 gru 21 o 14:31
Może ktoś podzielić się opinią na temat lokaty dwuwalutowej – denominowanej?
Linda
16 gru 21 o 12:13
Lokata denominowana jest jednym z rodzajów lokat terminowych. Zasadnicza różnica tego produktu polega na tym, że pieniądze oszczędza się na niej w innych walutach, niż złotówka. W związku z tym można spotkać się także z inną nazwą tej lokaty, mianowicie – dwuwalutowa.
Na czym polega działanie lokaty dwuwalutowej? Oszczędności lokuje się na niej w dwóch walutach. Działa to na zasadzie wymiany depozytu między tymi dwoma walutami. Ten rodzaj lokaty podobnie jak inne terminowe zakłada się na jakiś czas, po upływie którego wypłacić można depozyt wraz z odsetkami. Te naliczane są codziennie według aktualnego kursu walut, który podaje Narodowy Bank Polski. Pieniądze z lokaty można wypłacić w jednej z dwóch walut, które wypracowały zyski na lokacie. To, co różni lokatę denominowaną od innych terminowych jest także to, że ma dość niskie oprocentowanie, co nie jest satysfakcjonującą wiadomością dla potencjalnego klienta. W dodatku trzeba zawsze liczyć się z tym, że kursy walutowe ulegają ciągłym zmianom, więc ryzyko utraty w jakimś stopniu oszczędności jest znaczące. Można tez oczywiście dużo zyskać, jeśli kursy walut będą utrzymywać się na wysokim poziomie, bądź wzrastać. Wszystko więc kręci się wokół kursów walut, a te mogą czasami być niekorzystne dla klientów banków, którzy decydują się na ten rodzaj lokaty. Lokata dwuwalutowa nigdy nie ma z góry ustalonego zysku, co inaczej wygląda, gdy mowa o lokacie krótkoterminowej, lub długoterminowej ze stałym oprocentowaniem. Jednak w obu wypadkach nie ma co liczyć na zadowalający zysk o ile nie jest to lokata na preferencyjnych warunkach – dla klientów biznesowych.
admin
16 gru 21 o 13:00
Lepiej trzymać pieniądze na lokacie niż w domu, ot co.
Anonim
7 lut 22 o 13:55