Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Lokaty bankowe – wady i zalety

1 komentarz

Gdy mamy zgromadzone pieniądze, często myślimy co z nimi zrobić? Zainwestować? Za duże ryzyko. Trzymać w domu? Nie, w końcu ktoś może ukraść. To może trzymać w banku, na lokacie? To jest to! Tylko czego lokata ma więcej – plusów czy minusów? Na to pytanie odpowiedź jest prosta, trzeba to sprawdzić.

Zalety lokat bankowych (najlepsze są tutaj)

Najlepsze lokaty bankowe mają bardzo wiele zalet:
• Różnorodność – na rynku znajduje się wiele lokat: terminowe, rentierskie, dynamiczne, pieniężne, dwuwalutowe i z dopłatą. Oczywiście to nie wszystkie z nich, każdy bank może oferować inne rodzaje lokat. Ta różnorodność o tyle jest plusem, że daje wiele możliwości, jednak może się od nich zakręcić w głowie!
• Kontrola – mimo, że pieniądze są trzymane w banku, klient ma kontrolę nad nimi i wie, że są bezpieczne.
• Mały próg oszczędności – praktycznie każde pieniądze można trzymać na lokacie, gdyż najmniejszą wpłatą na lokatę jest zaledwie 500 złotych.

• Gwarancja – dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu klienci, którzy trzymali swoje pieniądze na lokatach w banku otrzymują wypłatę środków w wypadku upadku banku.
• Przejrzystość ofert i jasny zysk – od początku klient ma świadomość ile zarobi pieniędzy, a do zrozumienia oferty nie potrzeba znajomości rynku finansowego.
• Łatwość założenia – zasadniczo do założenia lokaty wymagany jest tylko podpis na umowie i oczywiście wpłata pieniędzy.
• Mały nakład pracy – pieniądze procentują bez jakiejkolwiek pracy wykonanej przez ich właściciela.

Wady lokat bankowych

Niestety, nawet tak dobrze dopracowany produkt jak lokata bankowa, ma swoje minusy:
• Zamrożenie pieniędzy – pieniądze w czasie trwania lokaty są do dyspozycji banku i klientowi nie wolno jest ich wypłacić, za wypłacenie pieniędzy klient musi zapłacić karę umowną i zostaje pozbawiony odsetek
• Stosunkowo niskie oprocentowanie – na lokacie można zarobić mniej, niż na inwestycjach, np. w nieruchomości czy w złoto
• Podatek Belki – od zarobionych pieniędzy należy odprowadzić podatek w wysokości 19%

28 września, 2014

kategoria depozyty bankowe

1 komentarz do 'Lokaty bankowe – wady i zalety'

Subscribe to comments with RSS

  1. Skąd banki mają pieniądze na udzielanie kredytów? Oczywiście z lokat terminowych i kont bankowych swoich klientów. Na blogu niniejszym będę doradzał jak rozsądnie inwestować w pożyczki prywatne. Jeżeli banki zarabiają krocie na pożyczkach gotówkowych to i my – prywatne osoby też możemy. Mamy prawo udzielać pożyczek prywatnych na procent i możemy stosować zabezpieczenia pożyczki takie jak bank, jak również sprawdzić wypłacalność potencjalnego pożyczkobiorcy. Pożyczki nie są tak bezpieczną lokatą oszczędności jak bankowe lokaty terminowe ale większe ryzyko to znacznie większy zysk w tym wypadku. Ryzyko nieodzyskania pożyczki można jednak znacznie zmniejszyć weryfikując wypłacalność i zadłużenie pożyczkobiorcy. Znacznie bardziej minimalizuje to ryzyko zabezpieczenie rzeczowe pożyczki, ale też zwykle oprocentowanie zabezpieczonych pożyczek jest niższe jak tych niezabezpieczonych. Maksymalne dopuszczalne prawem odsetki jakie możemy wyciągnąć z prywatnej pożyczki to czterokrotna wartość stopy kredytu lombardowego NBP aktualnie obowiązującej. To w przybliżeniu wartość 3-4 krotnie wyższa od oprocentowania bankowych depozytów – lokat i kont oszczędnościowych. Przemyślny (chytry) prywatny pożyczkodawca może jednak na modłę parabanków dorzucić do pożyczki i inne koszty uzyskując w ten sposób oprocentowanie rzeczywiste wyższe od maksymalnego oprocentowania nominalnego.

    fan

    30 Paź 14 o 20:14

Skomentuj