Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ubezpieczenia nieruchomości – bezpieczne czy nie?

4 komentarze

Życie w nieubezpieczonym mieszkaniu lub domu zakrawa na czyste szaleństwo. Niewiele potrzeba, abyśmy stracili nasz dobytek, dlatego też warto być na taką ewentualność jak najlepiej przygotowanym. Decydując się jednak na podpisanie konkretnego ubezpieczenia (dobre są tutaj), należy się bardzo dokładnie zastanowić.

Ubezpieczenia, jak wszystko inne, mają swoje wady i zalety. W myśl teorii gwarantują one finansową rekompensatę powstałych szkód. Ale jak wygląda to w praktyce? Znane są przecież przypadki, kiedy ubezpieczyciel odmawiał wypłacenia rekompensaty za szkody powstałe np. w wyniku pożaru, uznając je za próbę wyłudzenia pieniędzy.

Istotne jest zrozumienie, że ubezpieczenia nie działają na zasadzie automatycznego mechanizmu: szkoda – odszkodowanie. Ubezpieczyciel zawsze musi przeprowadzić własną ekspertyzę i to na podstawie jej wyników osądzi, czy pieniądze faktycznie należą się pokrzywdzonym. Oczywiste jest, że każdy będzie się starał oszczędzić i wykazać, że pieniądze się nam nie należą, więc ubezpieczenia same w sobie nie dają nam tak naprawdę żadnej gwarancji.

Przeczytaj też: Mieszkanie w kredycie? Sprawdź polisę!

Nie znaczy to oczywiście, żeby całkowicie odrzucać konieczność ubezpieczenia swojego dobytku, bo byłoby to niedorzeczne i bardzo ryzykowne. Zanim jednak się na jakieś zdecydujemy, powinniśmy dokładnie przejrzeć umowę, którą zawieramy z ubezpieczycielem, a najlepiej jeśli warunki naszego ubezpieczenia oceni prawnik. Oczywiście niektóre firmy mogą nie chcieć przekazać nam umowy przed podpisaniem jej. Jest to jednak złamanie naszych praw konsumenckich i należy z tym walczyć. Ubezpieczyciele mogą też stosować różnego rodzaju pułapki aby zmusić nas do podpisania ubezpieczenia. Możemy więc np. dostać pocztą deklarację, po podpisaniu której będziemy mogli dopiero zapoznać się z bliższymi informacjami dotyczącymi pełnej umowy. Na takie rzeczy trzeba więc być niezwykle wyczulonym.

Reasumując, ubezpieczenia nieruchomości są niezwykle istotne, jednak równie ważne jest, aby nie dać się oszukać, czy naciągnąć. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, należy dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia, jeśli to możliwe, skonsultować je z prawnikiem, a także dowiedzieć się jak najwięcej na temat naszego potencjalnego ubezpieczyciela. Warto też popytać znajomych, na jakie ubezpieczenia oni się zdecydowali i czy są z nich zadowoleni. W końcu w tym wszystkim chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.

28 września, 2014

kategoria ubezpieczenia

Komentarze do 'Ubezpieczenia nieruchomości – bezpieczne czy nie?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Koszt ubezpieczenia nieruchomości jest relatywnie bardzo niski w stosunku do jej wartości i wato ubezpieczyć. Stres towarzyszący świadomości braku ubezpieczenia nie jest wart tej oszczędności na niewykupieniu polisy.

  Anonim

  12 maj 21 o 11:51

 2. Gdy decydujemy się na ubezpieczenie naszego domu lub mieszkania, musimy zastanowić się czy objąć ochroną także inne elementy naszego majątku takie jak garaż, budynki gospodarcze, ogrodzenia. W ramach polisy możemy zabezpieczyć nie tylko elementy stałe, ale również ruchomości, czyli całe wyposażenie naszego domu, a także sprzęt sportowy, fotograficzny, sprzęt elektroniczny czy dzieła sztuki. Tego typu ubezpieczenia możemy rozszerzyć o pakiety chroniące również nasz „przenośny majątek” taki jak laptopy czy telefony komórkowe.

  Wilhelm

  19 lip 21 o 14:22

 3. W wielu firmach ubezpieczeniowych polecany  jest pakiet od odpowiedzialności cywilnej (OC ) w życiu prywatnym dla całej rodziny, który chroni odpowiedzialność ubezpieczonych przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim w związku z posiadaniem i użytkowaniem mieszkania, oraz z wykonywaniem czynności życia codziennego.
  Bardzo pomocną opcją w ubezpieczeniu jest assistance domowy, dzięki któremu otrzymamy pomoc fachowca w razie awarii naszego sprzętu RTV/AGD lub na przykład pomoc ślusarza.
  Decydując się na zawarcie ubezpieczenia mieszkania lub domu, warto zadbać by było ono kompleksowe i w razie szkody firma ubezpieczeniowa faktycznie wypłaciła nam odszkodowanie. Należy zwrócić uwagę na warunki ogólne i na wyłączenia zawarte w umowie ubezpieczenia, ogólnych warunkach ubezpieczenia.
  Ceny polis ubezpieczenia nieruchomości mogą się znacznie różnić i to jak chodzi o te chroniące w takim samym zakresie. I z tego powodu warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń której możemy zadać interesujący nas zakres ubezpieczenia. Ja w tym roku zmieniłem ubezpieczyciela ponieważ ubezpieczenie domu w towarzystwie ubezpieczeniowym z którego usługi korzystałem od lat, w tym roku kosztowałoby mnie 350 złotych a ubezpieczenie domu na które zdecydowałem się w konkurencyjnej firmie, kosztowało mnie 278 złotych.

  Piotrek

  20 lip 21 o 02:44

 4. Poszukując ubezpieczenia nieruchomości w dobrej cenie warto skorzystać z jakiejś uznanej porównywarki ubezpieczeń w której wybierzemy interesujące nas opcje ubezpieczenia i porównamy oferty je zawierające. Ceny polis pomiędzy różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi mogą się różnić znacznie, nawet o 40% i to przy takim samym zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Warto jednak wiedzieć, czy w ogólnych warunkach ubezpieczenia w danej ofercie podstawą do obliczenia wysokości ewentualnego odszkodowanie będzie wartość odtworzeniowa czy rzeczywista oraz ewentualnie jakie są warunki przyjęcia wartości odtworzeniowej która jest dla ubezpieczeniowego korzystniejsza od wartości rzeczywistej.

  bartender

  11 gru 21 o 05:04

Skomentuj