Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ubezpieczenia nieruchomości – bezpieczne czy nie?

Brak komentarzy

Życie w nieubezpieczonym mieszkaniu lub domu zakrawa na czyste szaleństwo. Niewiele potrzeba, abyśmy stracili nasz dobytek, dlatego też warto być na taką ewentualność jak najlepiej przygotowanym. Decydując się jednak na podpisanie konkretnego ubezpieczenia (dobre są tutaj), należy się bardzo dokładnie zastanowić.

Ubezpieczenia, jak wszystko inne, mają swoje wady i zalety. W myśl teorii gwarantują one finansową rekompensatę powstałych szkód. Ale jak wygląda to w praktyce? Znane są przecież przypadki, kiedy ubezpieczyciel odmawiał wypłacenia rekompensaty za szkody powstałe np. w wyniku pożaru, uznając je za próbę wyłudzenia pieniędzy.

Istotne jest zrozumienie, że ubezpieczenia nie działają na zasadzie automatycznego mechanizmu: szkoda – odszkodowanie. Ubezpieczyciel zawsze musi przeprowadzić własną ekspertyzę i to na podstawie jej wyników osądzi, czy pieniądze faktycznie należą się pokrzywdzonym. Oczywiste jest, że każdy będzie się starał oszczędzić i wykazać, że pieniądze się nam nie należą, więc ubezpieczenia same w sobie nie dają nam tak naprawdę żadnej gwarancji.

Nie znaczy to oczywiście, żeby całkowicie odrzucać konieczność ubezpieczenia swojego dobytku, bo byłoby to niedorzeczne i bardzo ryzykowne. Zanim jednak się na jakieś zdecydujemy, powinniśmy dokładnie przejrzeć umowę, którą zawieramy z ubezpieczycielem, a najlepiej jeśli warunki naszego ubezpieczenia oceni prawnik. Oczywiście niektóre firmy mogą nie chcieć przekazać nam umowy przed podpisaniem jej. Jest to jednak złamanie naszych praw konsumenckich i należy z tym walczyć. Ubezpieczyciele mogą też stosować różnego rodzaju pułapki aby zmusić nas do podpisania ubezpieczenia. Możemy więc np. dostać pocztą deklarację, po podpisaniu której będziemy mogli dopiero zapoznać się z bliższymi informacjami dotyczącymi pełnej umowy. Na takie rzeczy trzeba więc być niezwykle wyczulonym.

Reasumując, ubezpieczenia nieruchomości są niezwykle istotne, jednak równie ważne jest, aby nie dać się oszukać, czy naciągnąć. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, należy dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia, jeśli to możliwe, skonsultować je z prawnikiem, a także dowiedzieć się jak najwięcej na temat naszego potencjalnego ubezpieczyciela. Warto też popytać znajomych, na jakie ubezpieczenia oni się zdecydowali i czy są z nich zadowoleni. W końcu w tym wszystkim chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.

28 września, 2014

kategoria ubezpieczenia

Skomentuj