Kapitalizacja odsetek od lokat bankowych
Żadna lokata bankowa (dobre oferty są tutaj) nie istnieje bez kapitalizacji odsetek. Kapitalizacją został nazwany sposób oprocentowania lokaty bankowej. Na czym polega kapitalizacja?
Kapitalizacja polega na dopisywaniu odsetek do kapitału, który został wpłacony na lokatę. Dopisane odsetki zwiększają kwotę kapitału. Jak to wygląda w praktyce? Po pierwsze ważna wiadomość to taka, że kapitalizacja odsetek może mieć miejsce raz w roku, co pół roku, co miesiąc, lub nawet codziennie. Wszystko zależy od tego, na jaką lokatę zdecyduje się zainteresowana osoba.
Przeczytaj też: Jakie oprocentowanie lokaty wybrać: stałe czy zmienne?
Wyjaśnienie kapitalizacji na przykładzie lokaty z miesięczną kapitalizacją odsetek: Banki zazwyczaj kapitalizują odsetki na koniec okresu lokaty. W przypadku lokaty z miesięczną kapitalizacją, bank po miesiącu czasu dolicza odsetki do wpłaconego kapitału. W kolejnym miesiącu kapitalizacja, czyli dopisanie odsetek, następuje już do wyższego kapitału, czyli do kapitału powiększonego o odsetki z poprzedniego miesiąca. W taki sposób bank co miesiąc kapitalizuje odsetki.
Co jeszcze warto wiedzieć o kapitalizacji odsetek? Okres po którym dopisuje się odsetki do kapitału, jest nazwany okresem kapitalizacji. Okres ten ma ogromny wpływ na wartość lokaty bankowej. Im częściej są kapitalizowane odsetki, tym szybciej zwiększa się kapitał i zyski na lokacie są większe.
Istnieją różne rodzaje kapitalizowania odsetek. Jeśli ktoś decyduje się na lokatę miesięczną i po miesiącu czasu zostaje ona zakończona, to odsetki będą kapitalizowane tylko raz, na koniec okresu trwania lokaty. Jeżeli ktoś decyduje się np. na lokatę kwartalną i po kwartale lokata dobiega końca, to kapitalizacja jednorazowo będzie miała miejsce na zakończenie okresu trwania lokaty.
Przeczytaj też: Lokata dynamiczna czy progresywna – która lepsza?
Przykład kapitalizacji odsetek lokaty półrocznej z oprocentowaniem 6% w skali roku: W tym przypadku odsetki do lokaty dopisuje się co pół roku. W związku z tym, że występują dwa półrocza, to są dwa okresy kapitalizacji odsetek. Wspomniane wyżej oprocentowanie 6% w skali roku dzieli się na te dwa okresy kapitalizacji, czyli z wyliczeń wychodzi, że oprocentowanie lokaty wynosi 3% na pół roku. Podobnie wylicza się pozostałe lokaty. Zasada jest taka, że dzieli się oprocentowanie roczne przez tyle okresów kapitalizacji odsetek, ile występuje ich w danym roku. Bardzo ważne przy takich wyliczeniach jest to, by nie pomylić ilości okresów kapitalizacji. Każda lokata może być inna. Wybrać można np. lokatę na dwa lata, przy rocznym okresie kapitalizacji, więc kapitalizacja odsetek będzie miała miejsce dwa razy. Jeśli ktoś zdecyduje się na lokatę roczną z dzienna kapitalizacją odsetek, to będzie miał 365 razy kapitalizowane odsetki.
Przeczytaj też: Rentowność lokaty bankowej w praktyce
Lokaty i konta bankowe – są dobre, znakomite do oszczędzania ale nie jest to inwestowanie. Nawet nie mamy pewności czy oprocentowanie depozytów nie będzie niższe od inflacji za czas oszczędzania. Tym niemniej, można być niemal zupełnie spokojnym o środki zdeponowane w banku. A co jednak jeżeli chcemy coś niecoś zarobić a nie tylko zaoszczędzić? Ano, niestety tak już jest że czym wyższy ewentualny zysk inwestycji tym potencjalnie wyższe jej ryzyko, ryzyko utraty zainwestowanego kapitału również. Mam jednak swój typ, w miarę bezpieczny i zyskowny – pożyczki prywatne pod zabezpieczenie na hipotece nieruchomości pożyczkobiorcy. Żaden tam nawet zastaw na rzeczach ruchomych jak samochód, tylko hipoteka na mieszkaniu albo domu pożyczkobiorcy. Oprocentowanie maksymalne jakie można ustalić w umowie pożyczki to czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP, czyli praktycznie trzy, cztery razy wyższe niż na lokacie bankowej. Trzeba tylko przygotować się na to że pożyczkę i odsetki otrzymamy o wiele później niż ustalono w umowie bo zanim nieruchomość dłużnika zostanie sprzedana na licytacji komorniczej, to może minąć kilka lat. Dlatego też hipoteka powinna być ustanowiona na jak najwyższa wartość tym bardziej że w między czasie mogą przyłączyć się do egzekucji z nieruchomości i inni wierzyciele.
Gościu
4 gru 14 o 06:40