Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie komornicze wynagrodzenia i konta bankowego

5 komentarzy

Pytanie: W dniu dzisiejszym otrzymałem pismo od komornika, iż zostało zajęte moje konto bankowe. Wynagrodzenie za pracę które otrzymuję od miesiąca nie jest zajęte i wpłynie na zajęte konto. Wierzytelności wynoszą więcej niż wyniesie wpłata z tytułu wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji będę miał dostęp do środków na koncie i w jakiej kwocie? Czy obowiązuje kwota wolna od zajęcia?

Przeczytaj też: Czy komornik może cofnąć zajęcie wynagrodzenia?

Odpowiedź: Obowiązuje odnawialna co miesiąc kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym. Wynosi ta kwota wolna 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę które to minimalne wynagrodzenie w 2020 roku wynosi netto 1.920,62 złotych a zatem kwota wolna co miesiąc od zajęcia na koncie bankowym to 1.440,47 złotych – taka kwotę co miesiąc musi komornik zostawić dłużnikowi na rachunku bankowym (w przypadku egzekucji alimentów kwota wolna nie przysługuje na koncie). Będzie Pan miał co miesiąc dostęp do takiej kwoty, będzie Pan mógł ją przelewać bądź wypłacać.

Przeczytaj też: Kiedy komornik nie może zająć konta bankowego?

Uwaga, gdy komornik w końcu zajmie Panu wynagrodzenie i na konto będzie wpływać pensja już po potrąceniu przez komornika, to tych pieniędzy na koncie komornik już nie powinien w ogóle zajmować, co nie oznacza, że tego nie zrobi… Komornicy wielokrotnie zajmują na koncie bankowym wynagrodzenie które wpływa w kwocie minimalnej krajowej wskutek już potrąconej u pracodawcy części wynagrodzenia powyżej kwoty minimalnej lub gdy nie została potrącona gdyż dłużnik otrzymuje wynagrodzenie minimalne. Zajmują też 500 plus i zasiłki czego też nie mają prawa robić. Komornicy tłumaczą się, że nie wiedzą z jakiego tytułu są to środki które znajdują się na rachunku bankowym dłużnika. To prawda – nie wiedzą, ale w poleceniu zajęcia rachunku bankowego powinni powiadamiać bank, że zajęciu nie podlega wynagrodzenie przelane na rachunek bankowy a i bank powinien o tym wiedzieć.

Aby tego uniknąć, należałoby zawczasu skierować do komornika wniosek o ograniczenie egzekucji z konta bankowego.

Można też po prostu pobierać pensję w gotówce w zakładzie pracy. Powinni Panu pójść na rękę, gdy Pan wytłumaczy, dlaczego chce Pan otrzymywać żywą gotówkę. Jednak i wtedy istnieje ryzyko zabrania tych pieniędzy przez komornika który może przeszukać dłużnika jak i mieszkanie, samochód, wszystkie schowki. Dłużnik może jednak skutecznie walczyć o pozostawienie / zwrócenie mu tych pieniędzy dowodząc, że jest to wynagrodzenie za pracę właśnie pomniejszone już o zajęcie komornicze.

Dłużnik nie dogada się z komornikiem aby ten zwolnił konto bankowego albo wycofał zajęcie wynagrodzenia za pracę. Komornik nawet gdyby chciał, to nie może tak postąpić chyba że wierzyciel zwróci się do komornika ze stosownym wnioskiem.

Przeczytaj też: Przelew wynagrodzenia na konto innej osoby

Komornicy standardowo już na samym początku egzekucji szukają kont bankowych dłużnika. Warto dodać, że większość komorników rzadko wznawia poszukiwania konta, zwykle nie częściej jak co około pół roku. Jeżeli zatem po zajęciu konta dłużnik otworzy nowe konto, to na 90% przez następnych kilka miesięcy nie zostanie zajęte przez komornika. Najkorzystniejsze konta osobiste są tutaj – można otworzyć nie wychodząc z domu.

Przeczytaj też: Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia z umowy zlecenia?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Zajęcie komornicze wynagrodzenia i konta bankowego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ja miałem przez rok komornika i przez 11 miesięcy nie zajął mi nowego konta znaczy aż do umorzenia egzekucji, oczywiście bezskutecznej.

    Ja

    19 gru 21 o 15:51

  2. Dodać wypada, że nowe konto należy w innym banku założyć a nie w tym samym w którym jest to zajęte ponieważ w tym drugim przypadku bank od razu je zablokuje dla komornika.

    asan

    19 gru 21 o 18:55

  3. Tak, nowe konto otworzone w tym samym banku co zajęte, też zostanie zajęte, automatycznie albo najpóźniej w ciągu kilku dni.

    admin

    19 gru 21 o 19:01

  4. Czy jeśli Bank blokuje mi środki z wynagrodzenia na rzecz postępowań u komorników ale ich nie przekazuje w związku ze zbiegiem egzekucji to czy w momencie gdy komornik ograniczy zajęcie co do wpływów z wynagrodzenia Bank powinien oddać zablokowane pieniądze?

    Maria

    12 kwi 23 o 08:20

  5. Co Pani rozumie przez ograniczenie zajęcia do wpływów z wynagrodzenia? Bank nie powinien blokować środków przelanych przez pracodawcę już po potrąceniu dla komornika w zakładzie pracy.

    admin

    12 kwi 23 o 12:24

Skomentuj